islamiyet'le taban tabana zıt, esasında gerçek hristiyanlıkta da olmadığını düşündüğüm arabirim.

arabirim diyorum çünkü

-dini bir mesele olduğunda sizin hristiyan olup olmadığınıza bu sınıfın şehrinizdeki bir üyesi karar verir ve isterse aforoz yetkisiyle koyu bir hristiyan bile olsanız sizi o dünyadan soğutur. aileniz dışlanır, ölünüze bile tören yapılmaz.

-günah işlediğinizde islamiyetteki gibi bir tövbe mekanizması yoktur. gider pedere içinizi dökersiniz, o da tanrı adına sizin günahlarınızı belli bir şart karşılığı*** affeder, bunu da endüljans adıyla yapar.

-bu sınıfın en büyük üyesi olan papa, islamiyetle ilgili her naneyi söyler, sonra da "üzüntü duyuyorum." diye kıvırmaya çalışır. "özür dilerim" diyemez, çünkü hristiyanlığa göre papa, tanrının yeryüzündeki temsilcisidir ve onlara göre hatasızdır.

-bir de insan fıtratına ve islamiyet'in mizacına uymayan "evlenmemek" olayı vardır ki, bu sınıf içinde bir süre sonra papazların taciz vakalarının dolmasına sebep olmuştur.
Hacı hoca kısmı işte.
görüş beyan etmeyip kendi hallerinde takıldıkları sürece kendilerine dokunulmaz.
insanlık tarihindeki en büyük kan emici zümreden biridir. birçok inanç sisteminde farklı şekillerde olsa da yer alan, bir nevi yaratıcı ile kulları arasında aracılık vazifesi yapan kişilerdir. tabi hepsinin bunu sırf hobi olarak yaptığını söylemek mümkün değil, içinde yaşanılan kültür-topluma göre ciddi anlamda maddi ve sosyal güç-rant sağlayan bir durumdur. özellikle islamiyet te kati surette dışlanmış olmasına rağmen ne hikmetse günümüzde katolik kilisesinden sonra en güçlü ruhban sınıfı yine islami toplumlarda karşımıza çıkar.
Sonra onların izinden peygamberlerimizi peş peşe gönderdik. Arkalarından Meryem oğlu Îsâ’yı da gönderdik, ona incil’i verdik, ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet yerleştirdik. Kendilerinin icat ettikleri ruhbanlığa gelince, biz onlara bunu emretmemiştik; sırf Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapmışlardı, ama buna hakkıyla riayet etmediler. Biz de içlerinden iman edenlere mükâfatlarını verdik, ama çokları yoldan çıkmışlardır.
Hadîd : 27
(bkz: imamların maaş alması/#39140413)
musevi ve hırıstiyanlarda ücret karşılığı maaş da diye bilirsiniz, ibadet hanelerde avamın ibadetlerini yöneten yönlendiren ibadetin olmaz ise olmazı din görevlisi.
islamiyette ruhban sınıfı yoktu.
(bkz: imam hatip lisesi)
Hristiyanların çardığı din adamları sınıfıdır. Fakat onuda hakkıyla yapamadıklarını Allah’ın kitabından öğrendiğimiz konu.
açılın lan açılın...

din adamı ile ruhban sınıfı dediğiniz şey farklıdır.

bir dinde din adamı olur/olabilir... anlatmak için, yardım etmek için, öğretmek için vs. bir protestan pastör veya cuma namazında gördüğün hoca bir ruhban değildir.

ruhban sınıfı dediğin şeyin eski pagan inançlardan tut geleneksel hristiyanlığa ve müslümanlığa...
2 özelliği vardır... şu 2 şeyi söylüyorsa ruhbandır... yarı gnostiktir.

1- tanrıya gittiğin yolda... bak bu okuduklarını sen anlamazsın... sana ben açıklayabilirim sadece...!
2- tanrıya/cennete vs her ne bok ise, ona ulaşmak için benim aracılığım olmadan yapamazsın!

diyorsa o ruhbandır... hazrettir... pontifex maksimus'tur... yani tanrı ile insan arasındaki aracı.
katolik veya ortodoks kiliselerindeki papazlar ruhbandır... onların gerçekleştirdiği kimi ritüeller olmadan cennete vs gidemezsin. yolda kalırsın. yahudilerdeki özellikle kabalist haham grubu ruhbandır, gnostik bilgilere sahiptirler sokaktaki insanın öğrenemeyeceği.

islamdaki ne kadar tarikat, şıh, şeyh vs varsa ruhbandır.
saidi nursi ruhbandır... kuranı anlamazsınız aha risalei nurdan okuyun der. fetö ruhbandır, risalei nuru anlamazsınız ben anlatayım der. menzirdeki ruhbandır, adam allah yerine şıha seslenir içinden dua eder... onsuz aklı kemali ermez. cübbelinin elindeki dua kitabı elinde yoksa ziki tutarsın. bu ve benzerleri.
şiiilerdeki ayetullah ve mollalar ruhbandır.
o yüzden kimse de islamda falan yoktur demesin aq...
Güya cennetin kapısını aralamak için gerekli olan, Kur'an'ı ve dinin özünü ancak bunların anladığı ve elini öpünce cennetin kazanılacağı düşünülen, nasıl Cahiliye dönemi Arapları putları şefaatçi yani aracı görüyorsa takipçileri tarafından da böyle görülen, vatana millete hiçbir faydası olmayan sınıf. Topuna kibrit suyu.
kiliselerin papazları. din adamları.
Hababam sınıfından hallicedirler.
Silsile tutarlar postnişin vardır.

Ortamlarda ruhban sınıfı yok dersin kim bilecek.

Uydurmadır ve bunu yapanlara siktir çekin.