bugün

ruh sağlığı uzun, kaliteli ve mutlu bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.
freud der ki insanın ruh sağlığının üç boyutu vardır:
bunlardan birincisi çalışıp üretmek.
her insanın bir potansiyeli vardır, ve kullanılmayan potansiyel hem toplum hem de birey için zararlıdır.
ikincisi ise, sevgi'dir.
her insan sevip-sevilmeyi arzular, sevgi ruhumuzun gıdasıdır.
üçüncüsü, haz almaktır.
insanlar diğer canlılardan farklı olarak, sadece üremek için değil haz almak için de çiftleşirler. ayrıca hobilerimiz, sanatsal faaliyetlerin bir çogunun ürünü haz almak neticesinde var olur.
moreno ise der ki evrenin ve insanın temel ortak üç özelliği vardır, bunlardan birisine ket vurulması dengeleri bozar.
-yaratıcılık ; bireylerin yaratıcılığını kısıtlanmamalıdır.
-eylemsel faaliyetler; hareketleri engellenen kişilerde ruh saglığı bozulur. tutsaklar, fizyolojik engeller gibi...
-insanların spontanlıklarını ; istediğin gibi yaşamak, istediğini söylemek, istediğin gibi koşmak, ağlamak, kahkaha atmaktır. Duygularını olması gerektiği gibi, daha az ya da daha çok gösterme gayretine düşmeden yaşamak. Ağlamak istediğinde güçsüz görünmekten korkmadan ağlamak; Kahkaha atmaktan korkmadan kahkaha atmak.
Sevmediğini ya da sevdiğini özgürce söylemek. Koşmak istediğinde koşmak, uzanmak istediğinde uzanmak. Saygı uğruna, görgü uğruna duygularını bastırmamak.
kadınlardan uzak durmaktır. ötesi berisi yok çünkü. Uzun yaşamanın sırrı da budur aslında.
trollerden uzak durmak.
(bkz: insanlardan uzak durmak)
-müzik dinlemek,
-dans etmek,
-gülümsemek,
-cahillerden uzak durmak,
-yazmak.
çok zor değil. sadece pozitif olmak yeterli. yok yetmez diyorsanız kendinize iyi gelen her türlü aktiviteyi uygulamanız da bir yol.
ruh sağlığımı korumakta güçlük çekiyorum bu bölümü okurken.
Rahat ve sakin olmak.
Üstüne düşmeyin hiçbir şeyin.
karaktersiz insanlardan uzak durman yeterlidir.
her gün bir bankta oturup gökyüzüne bakın.
tam insanına geldiniz, ruh sağlığını korumanın yolları bilinç altını ve kalbi temizlemektir bunu yapın yeter.
Yoktur. Ne demiş kelini siktiğimin totoşu:

"normal insan kurgudur."
Üzerinde çok düşündüğünüz her şey birer birer sıkıntıya dönüşür. Sizi mutlu edecek şeylerle meşgul olun. En azindan benim yontemim bu.
atv, akit, yeni şafak ve %49'dan uzak olmaktır. yani elveda memleketim.
Gülün eğlenin. Onu da mı biz söyleyek?
--spoiler--
beni uyandırın bu nasıl bir rüya
kurumayan sulu boya gibi paranoya
olmasa da olurmuş atmasana ziya
sigarayı da seni de bırakırdım güya
eczanede satılmalı bence yeni rakı
tek sebebi tuttukları nöbet motha fucke
--spoiler--
Bol bol için umursamayın nerde yapılmiycak bir şey varsa yapın insanları değil kedileri sevin.
bellir bir sayı ile sınırlandırılmış sosyal çevre. bak en önemlisi bu.

ben zor yoldan yaşayarak öğrendim.
Insanlardan olabildiğince uzak durun.
finallere zamanında hazırlanarak ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.
ibadet etmek. Kısa ve net.
insanlara iyi davranmamakla işe başlamalıdır.
yurdum insanıyla fazla içli dışlı olmamak.
internette çok durmamak.
fazla düşünmemek, gereksiz ayrıntıya yer vermemek. zor olsada etkili çözüm.