bugün

Dünya çapında bir ateistler derneğinin başkanıdır. Tanrı yanılgısı ve Bir şeytanın papazı isimli kitapları dinler ve batıl inançlar üzerinedir.
Kör saatçi, gen bencildir kitaplarında zooloji,biyoloji ve evrim konularını işlemiştir. Dünya çapındaki en sağlam ateistlerden biridir. Darwin'in evrim teorisinin en büyük savunucularındandır. kitapları evrim hakkında bilimsel bilgi sahibi olmak isteyenlere tavsiye edilir.
harun yahya'ya verdiği ayarlar için: (özellikle 2. videodaki fotoşoplu resimlere dikkat)

http://www.youtube.com/wa...lxFTo&feature=related

http://www.youtube.com/wa...Cy-S8&feature=related

http://www.youtube.com/wa...LWoLM&feature=related

http://www.youtube.com/wa...pJWh0&feature=related
Özet olarak:
Richard Dawkins'in
şu üç kitabını:
Gen Bencildir,
Kör Saatçi,
Tanrı Yanılgısı'nı
lütfen okuyun!
kitapları okunmaya değerdir. çok zor anlaşılan konuları bile anlaşılır bir dille yazıyor. (en azından çevirisi için böyle konuşmalıyım, çünkü orijinal dilinden okumadım. belki de kör saatçi için çevirmen feryal halatçı'nın başarısı)

ancak öte yandan...evrim teorisi ile ateizmi aynı kefeye koyma yanılgısına düşmüş bir adamdır. bilim propagandaya ihtiyaç duymaz. kendi ahlakı içinde yalın ve doğru olması bilim için yeterlidir. ve bilim çoğu kez tükürdüğünü yalar. fakat dawkins evrim teorisinden güç alarak yaratılışçılarla anlamsız bir savaşa giriyor. sanki evrim teorisi asla yanlışlanamayacak şekilde ispatlansa tanrı kavramı o gün yok olacakmış zannına kapılıyor. bu son derece gülünç.
ateistlerin peygamberi. "über bilim adamı, büyük insan, aşmış kişilik" diye methediyorlardı, kimmiş neciymiş diye araştırdım, adnan oktar hakkında yaptığı konuşmayı youtube'da izledim. adamın daşşaklarının gözüktüğü bir resmi katılımcılara gösterip bel altı espriler yaptığını görünce de notunu verdim. kesinlikle bilim adamı ciddiyeti yok. yaratılış atlası'ndaki iddialara bilimsel cevap vermek yerine, adamın daşşaklarıyla dalga geçiyor. kısacası, tam bir dallama...
http://images.icanhaschee.../6/128677918460759115.jpg
şu sıralar sol frame de bazı keresteler tarafından bir kışkırtma objesi olarak kullanılmakta. daha ne kadar devam eder bilinmez, ama moderasyonun, kışkırtmaları, richard dawkins e yapılan hakaretleri ve sözlük formatını hiç saymaları görmezden gelmesi hali hazırdaki kalitesini gözler önüne sermekte.

kalkıp birisi muhammed için denyodur dese ne olur düşündünüz mü ?
evrimcilerin peygamber olarak kabul ettiği eleman...
ne kadar bilgili, anlattığı konular mantıklı da olsa, zıt fikirde olan bir insanı en alaylı şekilde ağzına sıçmaya çalışan adam.
''%99.9 ihtimalle tanrı yoktur'' cümlesi dönekliğinden değil bir bilim adamı olarak hiçbirşeyin cevabının kesin olarak verilemeyeceğini bilmesindendir.
internet sitesinde türkiyeden siteye girişin yasaklandığını duyuran muhteşem şahıs. buyrun:

ankara - turkish internet users have been blocked via a court order from accessing the site of prominent british biologist richard dawkins after complaints from lawyers for islamic creationist author adnan oktar, the website of turkish television station ntv reported on wednesday.

a court in istanbul ordered that turk telekom block access to the site and since the weekend turkish internet users seeking the site have been redirected to a page that says in turkish 'access to this site has been suspended in accordance with a court decision'.

ntv reported that oktar complained he and his creationist book 'atlas of creation' had been defamed by comments made by dawkins on the site.

'i am at a loss to reconcile the expensive and glossy production values of this book with the breathtaking inanity of the content,' dawkins, a distinguished advocate of the theory of evolution, wrote on his website in july referring to the atlas of creation.

the book has caused controversy not just through its advocation of creationism but also through how thousands of copies of book were distributed to schools in a number of european countries.

oktar has used the turkish courts on a number of occasions, the latest being earlier this year when he attempted to have dawkins' book the god delusion banned in turkey on the basis that it was insulting religion but a turkish court threw the case out.

in august 2007, oktar, who writes under the pen name harun yahya, convinced a turkish court to block access to millions of web blogs using the wordpress.com hosting service after finding that a number of blogs carried libellous comments.

in may, oktar was found guilty of creating an illegal organization for personal gain and sentenced to three years imprisonment. he is appealing the decision.

ayrıca bu yazılara yapılan yorumlar arasında verilen kararın ülkemizin atamızın ülkemizi kurarken belirlemiş olduğu hedeften ne kadar uzakta olduğunu hatta ters yönde yol aldığını gösterir gibi. çokta üzüldüm utandım kızdım. işte yorumlardanda bikaç örnek:

seriously! some guy made a book. the book was criticized on a website, now the entire country of turkey cannot go to that website? wow...

here i was thinking turkey was on the right track towards secularism. maybe it was just wishful thinking.
bad turkey! no eu for you.

utandım vallahi..
http://www.youtube.com/watch?v=9PdNqElxFTo
spoiler
bu konuşmasında harun yahya nın ara geçiş formunu gösterene türkiye'nin milli gelirinin 36 katı kadar yani 10trilyon tl kadar ödül vereceğini söylediği, ve kendi sitesinin nasıl kapatıldığını anlatıyor.
türkiye'de sitesi yasak olan ve sitesinde de türkiye bayrağı ve bayrağın yanında "banned in turkey" yazısı bulunan bilimadamı.
harun yahya nın bastırdığı kitaplar hakkında tek bir yorum yapmış şahsiyettir.

"bu kitaplar harum yahya' nın zengin olması dışında hiçbir şey kanıtlamıyor."
şu sıralar müridlerinden para toplamakla meşgul olan ateizmin peygamberi. deniz feneri'nden kopya çekiyor heralde.

(bkz: pamuk eller cebe)
(bkz: camiye yardım)
evrim ve ateizm konulu kaset, kitap, belgesel, dvd, bok, püsür satıp köşe olan cin bilim adamı.
sevimli bir yahudiyle yaşlı bir papazı sanki onların ögretmeleriymiş gibi azarladığı gün sempatimi kaybetmiş ateist billim adamı.

papazları felan dövecekti bir belgeselinde kitabınıda ilk 50 sayfasından sonra bıraktım.

bence turan dursun bu adamdan çok daha iyiydi.
root of all evil'dan gördüğüm kadarıyla gregory house karakteriyle çok örtüşmektedir bu adam.
bu belgeselinde kullanıp house'unda benzerlerini kullandığı;

"but isn't bracing truth better than false hope"
"because i care about what's truth" gibi sözleri vardır.

ayrıca ikiside realist ve ateist'dirler.
dini virüs olarak tanımlayan ve eğer bunun çocukken bulaşırsa bunun nesilden nesile geçecebileceğini söyleyen süper bilim adamıdır.*
harun yahya'nın evrim zırvası kitabı için şunu diyerek, ne zaman okusam beni komaya sokan sözün sahibi kişidir;
" Kitap büyük, 700 sayfadan fazla, renkli, kuşe kağıda basılı, gösteriş yapmak için kahve masası üzerine koyulacak cinsten. " *
neo-darvinizm takpçisi ve savunucusu, oxford üniversitesi'nde öğretim üyesi. the blind watchmaker (kör saatçi),the selfish gene (gen bencildir), river out of eden (cennetten akan ırmak), the extented phenotype adlı kitapların yazarı, bilim insanı. Ayrıca şu sıralar belgesel işleri ile uğraşıyor.
yetmişine dayadığı merdiveni bilim ve bildiklerini öğretme aşkıyla hiç de çaktırmayan, hala yirmi yaşın enerjisi, kırk yaşın olgunluğuyla çevresine ışık saçmaya devam eden dahi. kitaplar yazmaya, belgeseller çekmeye ve zihinleri karanlıklardan kurtarmaya devam ediyor.

http://en.wikipedia.org/w...he_Evidence_for_Evolution
http://www.turkishjournal.com/i.php?newsid=6322
papa 16. Benedict'in insanlığa karşı suç işlediği öne süren ve tutuklanmasını isteyen dünyaca ünlü evrim biyoloğu. papa' nın ingiltere gezisinde tutuklanması için çabalamaktadır.

http://www.radikal.com.tr...04.2010&CategoryID=81

http://www.timesonline.co.../faith/article7094310.ece
an itibariyle papa'nın tutuklanması için çaba gösterdiğini öğrendim yeni ateistlerin lideri ingiliz yazar, bilim insanı. papa'nın tutuklanması ise ayrı bir konu acaba aynı olayı insan hakları ihlali diye şeriat ülkelerinden birinde yaşasa yapabilir miydi? şüphesiz ona bu rahatlığı, hakkı veren avrupa'nın demokratik olmasıdır. papa'yı insan hakları ihlalinden tutuklatma isteği ise kilise düşmanlığı için uydurulmuş bir kılıftır zaten. bak burada neler oluyor biz sesimiz çıkarıyor muyuz hiç? en çok merak ettiğim şey ise acaba dawkins o nefret ettiği papa ve kilisesi kadar fakirlere, açlara yardım yapmış mıdır yoksa harun yahya gibi kendi cebini mi düşünmektedir?

katolik değilim hemen eksilemeyin.
(#7779039) no' lu entry de yapılan bir yanlışı düzeltmek gerekir. papa' nın tutuklanması ile ilgili bir girişimde bulunmuş kişi değildir. yazar christopher hitchens tarafindan baslatilan, hukuk uzmanlari geoffrey robertson ve mark stephens tarafindan yurutulen "papa'ya dava açma" insiyatifine destek verdigini aciklamis, fakat sunday times tarafindan "papa'yi tutuklatacağım" dedigi iddia edilmistir. olay daha sonra "papa' ya ayakkabı fırlatacağım!" noktasına kadar gelmiştir. oysa kendisi olayla ilgili olarak bir açıklama yapmıştır. kısacası papa' nın istifa etmek yerine tüm sorumluluğu üstüne almasını istemektedir. bunun için yasal bir yol izlenirse destek vereceğini daha önceden belirtmiş fakat "papa' yı tutuklatacağım!" gibi popülist bir yaklaşımı benimsememiştir.

bu konuya açıklık getirdikten sonra, dawkins' in bir bilim adamı olduğunu da göz önünde bulundurarak, kendisinin fakirlere yardım etmek gibi bir yükümlülüğü olmadığını göz önünde tutmamız gerekir. dawkins, kendisini insanlığın aydınlanmasına adamış bir bilim adamıdır. eğer tek derdi cebini doldurmak olsaydı " yanılmışım, tanrı varmış." tadında bir geri dönüşle şu anda kitap, konferans vb. kaynaklardan kazandığı paranın çok daha fazlasını bir anda alırdı. ayrıca katolik kilisesinin fakirlere yaptığı yardım kilisenin her politikasını haklı göstermeyeceği gibi yardımların misyonerlik faaliyeti olduğu gerçeğini de değiştirmez. bu açıdan yaklaşırsak, yeteri kadar yardım yapmış birinin çocuk taciz edebileceği sonucu ortaya çıkar.

dawkins' in özgür bir ortamda bulunduğu doğrudur. kendisi bırakın orta doğu' yu, amerika' da bile yaşasa bu kadar rahat olamayacağının farkındadır. ancak richard dawkins "özgür olduğu için böyle davranıyor, özgür olmayan bir ülkede ( örneğin türkiye' de) yaşasaydı bunları yapamazdı." demek dawkins' ten çok kendimizi ve bizim gibi davranan diğer ülkeleri eleştirmektir.sorun dawkins' in özgürlüğünü kullanması mıdır, yoksa bizim kendi insanlarımıza aynı özgürlük ortamını sağlayamayaşımız mı? biz nasıl dünyanın bazı yerlerinde su yok diye su içmekten vazgeçmiyorsak, o da özgür olmayan ülkeler var diye özgürlüğünden vazgeçecek değildir. kaldı ki kendisinin bir çabası da kilise gibi insanları boyunduruğu altına almaya çalışan ve göreceli olarak başarılı olan kurumlara karşı, insanları özgür düşünmeye teşvik etmektir.

kendisini ateist olarak tanımlamaktan çekinmeyen, kitaplarından birine tanrı yanılgısı gibi bir ismi veren adamın kilise düşmanlığı için kılıf aradığını iddia etmek zordur. kiliseye düşman olduğu açıktır. ancak kilise düşmanlığı terörist bir düşmanlık değildir ve bu yönden islami odakların kilise düşmanlığından ayrılır. dünyadaki ayrılıklarını kökenini dinlerde arayan, ayrılıklardan nefret eden birinin; dünyadaki ayrılıkların körükleyicisi olan katolik kilisesine düşman olması şaşırtıcı bir şey değildir.

dawkins konusunda en gülünç iddialardan biri de tutucu bir insan olduğu ve sabit fikirlerinden vazgeçmediğidir. bu iddianın temelinde ise dawkins' i harun yahya kitaplarından tanımak yatar. kendisinin de belirttiği üzere "tanrı kesin olarak yok." gibi bir cümleyi asla kullanmamıştır. bugünkü bilimsel veriler eşliğinde tanrının olmasına gerek olmadığını, o olmadan da her şeyin açıklanabileceğini iddia etmektedir. yarın bambaşka bir şey bulunduğunda ve tanrı olmadan bunu açıklamak mümkün olmazsa ancak tanrının varlığını kabul edebileceğini belirtir. bilimsel araştırmalara yakın olan çevreler bilirler ki bir durum ancak eldeki tüm teoriler ile açıklanamazsa yeni bir teori geliştirilir. diğer yandan her şeyi açıklamak için mümkün olan en bilimsel ve en basit yol seçilir. bilimin içine tanrıyı koymak birçoklarının sandığı gibi olayı basite indirgemez, hatta tanrının nasıl var olduğu gibi daha kompleks problemler doğurur. bu çevrede dawkins' in tutuculuğu ile newton' un yer çekimi kuramının doğruluğu hakkındaki iddiası aynıdır. ne zamanki yer çekimi gezegenlerin hareketini açıklamakta yetersiz kalmıştır o gün bilim adamları yeni bir teori aramış ve bulmuştur.

son olarak, yukarıda kendime ait entryi silmeme sebebim ise hem yaptığım hatanın basit bir şekilde üstünü kapatmanın basitliği hem de medyanın olayları çarpıtmasını gösterme açısından gerekli linklerdir.