bugün

dün ayvadan yaptı annem.
(img:#2282861)
buğün aldım.

ismetin başlıklarına takılmaktan ismetleşmek.
Kayısıdan olanı en güzelidir. Kullanılan kayısının güzel olması şartıyla.
labne peynir ile iyi giden kahvaltılık yiyecek.
bugün çilek reçeli aldım belki yerim diye.

prizden çıkarsanız öldürürüm ona göre.
kirazlısı çileklisi vardır.
"...tatsız bir hikayeden kurtulmak için, bir kavanoz reçel gönderirim ben..."

(Kişi Nasıl Kendisi Olur - Friedrich Nietzsche, s.14)
Turşular ile birlikte günümüzde çok çeşitli olan ve kesinlikle ev yapımı olması gereken bir tatlı ve kahvaltı maddesidir.
Ben ana maddesi vişne, portakal kabuğu, gül, ahududu, ceviz gibi tek başına pek tadı olmayan ya da ekşi tada sahip olan şekersiz şeyler olan reçelleri daha çok beğeniyorum. Aksi takdirde direkt meyve şeker karışımı olduğunu düşünüyorum.
Bir de her reçele can katan şeyler var. Mesela kayısı reçeline kayısı çekirdeğini, mürdüm reçeline kokulu aroma veren kabuk tarçını çok yakıştırıyorum.
iyi bir reçel elde etmek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmekte: Gül reçeli yaparken gül yapraklarının önce şekerle ovulması, portakal reçelinde ise portakal kabuklarının birkaç kez kaynatılıp sıkılarak acısının çıkarılması gibi.
Ben tek başına tatlı kaşığıyla reçel yemeyi daha çok seviyorum. Ekmek üzerine ise bence tereyağından çok, labne peynir üzerine iyi gidiyor. Tereyağının o kokulu tadını biraz ağır buluyorum.
Canım çekti... Gideyim de portakallı yiyeyim...
zabağanan kahvaltıda çilekli olanlarından gömmeyi planladığım besin türevi. tereyağınan aynen.
canımın aniden istediği hede. böyle ekmeğin üstüne önce yağ süreceksin, üstüne vişne reçelini yapıştıracaksın. gömeceksin. oyhş.
arap reçeli ; arap başına 40 kilo şekerle yapılanıdır. yine de sası sası kokar.

görsel

içine bir- iki parça çilek ve kara dut ilavesi şarttır.
elbette gül reçeli en güzelidir, şimdi bir de süt reçeli duydum yapabilirsem şayet mutfakta ustalığımı ilan ederim.
Her seferinde sofraya konulan, tadına bile bakılmadan buzdolabına konulan,kahvaltıda ekmeğin üzerine sürülen şekerleme tatlı.
en güzeli kayısı olandır.
Masaya gelip dokunulmadan geri giden yiyecek.

görsel
--spoiler--
Yaptığınız reçelin çabuk şekerlenmesini istemiyorsanız, kullandığınız limon suyunu ateşten almanıza yakın koyun. Aksi takdirde önceden ilave edilen limon suyu, reçelin rengini ve kıvamını koyulaştırır.
--spoiler--
--spoiler--
Şayet isterseniz, Mısır piramitlerinin kumlarıyla karıştırılmış reçel alabilirsiniz.
--spoiler--
Eskiden kayısı reçeli yapardı babaannem, çekirdeklerinin içini de reçele katardı. Ekmeğe sürerken o çekirdek içlerine göz dikerdim özellikle. içerisindeki çekirdekler bitti mi reçel gözümden düşerdi. Kasenin bir an önce bitirilip tazelenmesini beklerdim. Nerde o eski reçeller azizim.
eskiden evde yapılan, şimdi çoğumuzun marketten hazır olarak temin ettiği ve genelde kahvaltılarda ekmek üzerine sürülen bir tür tatlı.

Hatırlarım.. Ocağın üstünde koca bir tencere, fokur fokur kaynıyor. Öyle bir kaynıyor ki, okyanusta oynayan yunus balıkları edasıyla çilekler tencereden kafasını uzatıp uzatıp, tekrar giriyorlar tencerenin içine. Hele o kokusu, tüm evi sarıyor. Sonrasında hiç üşenmeden kavanozlara dolduruluyor ve tüm sene afiyetle yeniyor. Öyle bereketli ki; eşe, dosta, akrabaya, komşuya veriliyor.. yine de bitmiyor.

Tüm malzeme bildiğin yerden, yapan bildiğin ve tanıdığın o muhteşem kadın, lezzet mi? nasıl kötü olabilir ki.

Her şey eskiden mi güzeldi. Yoksa bizi hazır tüketim mi bozdu. Yada evde reçel yapmayan yeni gelinler mi?
el yapımı olunca tadından yenmeyen, harikülade olan kahvaltı malzemesi.
sunay akın şiiridir. duygulandırır.
Perakende pazar payında penguen , tamek ve tukaş gibi markaların lider olduğu reçel piyasasında, son yıllarda düşük kaliteli ve meyva oranı düşük markalarda pazarda ciddi yer bulmaktadır.
nedeni ise meyva oranının % 35'e yaklaşan markaların yeterlilik belgesi alabilmesi ama bu markaların bu orana binbir Türlü hile ulaşması.
yani %35 meyva olmayan bu ürünler ciddi bir glikoz takviyesi ile raflarda yerini alarak , tüketici sağlığını tehlikeye atmakta.
geyikerlarla çok iyi giden harika nimet.
meyvaları küçük küçük doğrayıp, bol şekerle marine edilen tatlı çeşidi. sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. yanında en iyi dost süzme peynirdir.