bugün

ters mühendilik

programları analiz etme ve belli kısımlarını kopyalama, değiştirme işlemidir. cracker ların yaptığı iş budur. copyrightı olan programlara yapılması yasal değildir(ki neredeyse hepsi). çok sağlam bilgisayar ve programlama bilgisi gerektirir.
sözlükler dünyasından bir yazar.
artık uludag sozluk'de de yazan bir yazar.
muhalif entryleriyle anımsadığım, olaylara ters açıyla bakabilen bir yazar. bu, her zaman iyi bir şey değil ama... hoşgelmiş.
çok sağlam program bilgisinden ziyade, hex okumayı bilmeyi gerektirir. hex okumak da aşağı yukarı assembly ile içli dışlı olmuş çoğu vatan gencinin becerebileceği bir iştir.
(#2066117) nolu entrysiyle yaran yazardır. zira turşu tadında bir yazar ancak bu şekilde savunulur. *

(bkz: savunayım derken sıçmak)
melih gökçek'in su kesintileri yüzünden sözlüğe sıçarak sudan tasarruf etmeye çalışan insandır.

bir de reductio ad absurdum diye bir şey vardır, ajdar anık dinlerken aklıma geldi.
i. melih gokcek hayrani mi, yoksa karsiti mi anlamadigim ama patlayan su borulariyla ilgili yazdiklarini okudukca beni deli eden yazar.

edit: karsitiymis efendim. "artik deli etmeyen yazar" diye yeni bir tanim sart oldu.
tersine mühendislik kavramının ingilizce söylenişidir.

rakip firmaya ait bir ürünün incelenerek, nasıl üretildiğini bulmak ve maliyetlerini hesaplamak şeklinde işleyen sürece ekonomide verilen isim.
bakınız yazarı, çağrışım makinası, 3. nesil olmasına rağmen kendisini net olarak yeni gördüğümüz yazar.
karaborsacı yazar.* ayrıca biletleri kaç paradan sattığı merak konusu.
(#3726095)
(bkz: üçüncü nesil silik)
türban sorunu adlı entryde embesillik seviyesini gözler önüne sermiş sikik pardon silik. klavyede sorun varda ondan yani.
tersine mühendislik. derlenmiş bir kodun, kaynak koduna ulaşmak mesela.(çok çok zor bir iştir)

bazı entegrelerin üzerinde parlak siyah bir macun görürsünüz, mikroişlemcinin üstünü kapladığı için markası okunmaz. bacaklarından devre takibi yapamayasınız diye üretici tarafından gizlenmiştir o entegre.