bugün

kabul etmemek, öneriyi geri çevirmek, teklifi olumsuz yanıtlamak.
tam tersi için (bkz: reddedilmek)
_ya .... ben çok düşündüm bunu sana yapmaya hakkım yok. benim bir kız arkadaşım var. olay bundan ibaret yani.

bu bir uzatmalı reddetme örneğidir. karşı taraf şaşırır tabiki çünkü reddetmesini bırakın sakladığı bir de kız arkadaşı vardır.
bir teklifi geri çevirmek anlamındadır. örneğin: öncelikle çok hoş birisin, çok tatlısın, emin ol bu kararı vermek hiç kolay değildi ama seninle arkadaş kalsak daha iyi olacak sanki... şeklindeki diyaloglardan oluşur ve kişi kısaca hayır demeye çalışıyordur.
aşağılamak ile arasında çok ince bir çizgi olan hede. dikkat edin biraz ya.
aklıma foucault'nun çok sevdiğim bir sözünü getiren durum:

"Günümüzün sorunu ne olduğumuzu keşfetmek değil, olduğumuz şeyi reddetmektir."
insanlara karsi fazla kullanamadigim harekettir. ama kullanilan kisi ben oluyorum genelde.
Genelde çoğu insanın hem iş hayatında hem de özel hayatında kullandığı, özel hayatta kullanırken ' Sen daha iyilerine laiksin' olarak daha kibarlaştırılmış iş hayatında ise 'biz sizi ararız' olarak yontulmuş halidir.

Tabi bunlar iki sadece örnek.
durum hal ve şekillere göre değişebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=5_uO-JBjBjU gel de şu belgeseli izledikten sonra evrimi reddet. kalifiyeli orospu çocuğu olmak gerektirir.
Sıklıkla maalesef bunu yapıyorum. Gören tanıyan birtakım hülyalara giriyor. Üzülüyorum. Üzülüyorum çünkü karşılık veremeyeceğim için. "o kişi ben değilim" diyorum.

Sen mahidevran olsan, yine ben, o kişi değilim. Benden eve direk olmaz koluna taktığın yar olmaz, benden sana hiçbir şey olmaz.