bugün

yerleşik sistemlere ve yazılımlara ilişkin görsel geliştirme ortamı.
ibm rational rhapsody architect for software, gerçek zamanlı ve yerleşik yazılım geliştirme uygulamaları için uml/sysml tabanlı bir yazılım geliştirme ortamı sağlar
yerleşik yazılım geliştiricileri, yerleşik ve gerçek zamanlı uygulamaların tasarımının görselleştirilmesi ve belgelenmesi için uml tabanlı modelleme aracılığıyla uygulama tutarlılığını artıran, c, c++ veya java kodlarına yönelik bütünleştirilmiş bir yazılım geliştirme ortamından yararlanabilir.
sektör standartlarındaki uml ile mimari ve tasarımı görselleştirin
c, c++ veya java kodu çerçeveleri oluşturun
görselleştirme ve belgeleme için c, c++ veya java kodları üzerinde tersine mühendislik uygulayın
bütünleştirilmiş kod, model ve hata ayıklama işlemleri için eclipse geliştirme ortamı ile bütünleştirilir
mimari, tasarım, kod ve belgeleme işlemlerinin tutarlılığını otomatik olarak sağlayın
autosar dilini kullanarak otomotiv uygulamaları geliştirin
çok çekirdekli uygulamaları tasarlamak üzere marte profilinden yararlanın
pazara doğru ürünü sunmak için tasarım gereksinimlerini izleyin
jazz tabanlı ibm rational team concert çözümü ile bütünleştirme de dahil olmak üzere model tabanlı ayrıştırma ve birleştirme özelliklerini kullanarak işbirliği oluşturun
rational rhapsody architect for software 7.5 ortamı, organizasyonunuzun değişimlere daha iyi yanıt vermesine yardımcı olmak üzere çevik bir iş akışı sunarak kod ve model geliştirmenizi paralel hale getiren yeni bir kod mühendisliği iş akışı ekler
desteklenen işletim sistemleri: linux, windows
(bkz: http://www-142.ibm.com/so...r/tr/ratirhaparchforsoft/)
niye kimse bişi yazmamış bunun hakkında dedirten ide. Model driven development için piyasada bulunabilecek en sağlam araç bildiğim kadarıyla. Modelinizi object model diagramlar, paketler, classlarla yaparsınız arkasından istediğin işletim sistemine göre istediğiniz dilde kod generate etmesini sağlarsınız. Halihazırda c++, java, c#* gibi dillerde kodlar üretebiliyor. VxWorks için yazılım geliştirenler çok kullanır. Çünkü rtoslara göre de kod generate edebilir. Yamulmuyorsam işletim sistemsiz ortam için bile kod üretebiliyordu. Editörü falan gıcıktır. Intellisense tadında bişisi yoktur. Worde yazar gibi yazarsınız.