bugün

edirne muftusu tarafindan soylenmistir. muhafazakar zihniyetin hayatin her alanina girmeye calistiginin gostergelerinden bir tanesi. zorunlu saygi istenmistir.

http://www.milliyet.com.t...amazan-da-gundem-2254485/

edit: eskiden hristiyan ve yahudiler daha saygiliydi diyen beyinlere sormak istiyorum. simdi sen fransaya gitsen yabanciya ben muslumanim oruc tutuyorum karsimda yeme desen adam seni tinlar mi? eger bu dedigin hosgoru - yada adini ne koymak istersen koy - osmanlida varsa, bu gruplarin azinlik oldugu ve muslumanlardan korktuklari/cekindikleri icin yapildigini dusunuyorum. eger hakikaten hosgoru varmis ise de aradan yuzyillar gecmis ve tum insanlik degismistir. o zamanin hristiyani simdiki hristiyanla ayni degildir. ayrica avrupada din mi kaldi ulan. oradaki yeni yetisen nesle bakiyorum adamlar ateist adamlar zerdust.
orucun amacının sadece aç kalmak olduğunu zanneden müftü.
eskiden yahudi ve hristiyanlar ramazan'da müslümanlara hürmeten ortalıkta yemek yemezlerdi.
bugün müftünün haklı talebi eleştirilir olmuş
yazık.
ahahahaha oldu lan o lokantaları perde ile kapatsınlar ekmek arası yaptırıp yolda yerim götü yiyen çıkıp bir şey desin.
o eskidendi. şimdi büyük şehirlerde ramazanın ilk günü millet çatır çatır yiyor. yesin kimsenin bir şey dediği yok zaten. ama milletin gözünün içine baka baka yemesin. ayıp. hristiyanlar bile daha fazla saygı gösteriyorlar.
bu kadar sığlaşmasaydı iyiydi bu devlet görevlisi dedirten yorumdur. abicim sen kendine güvenmiyor musun bırak yemeği, aklından kötü düşünce bile geçirmemeye çalışacaksın oruçluyken. sadece aç, susuz kalmak değil bu oruç.
men çe guyem tamburem çe guyed.
biz müslüman memleketi diyoruz, millet fransa anlıyor
bu memlekette yaşayıp dine bu kadar mı fransız kalınır.
ramazan da lokantaların perdeyle kapatılması izlediğinin dizinin yeni bölümü çıkmıştır ve sözlükte herkes bunu konuşurken senin "abi spoiler işareti kullanıp altına spoiler vermeyin okuyorum sonra" demek gibi bir şey. abi oruç tutan adam zaten bunların hepsiyle başa çıkabileceğini bildiği için oruç tutuyor. ee o zaman iş saatleri de kısalsın millet acıkıyor çünkü.
Ramazanda perdeleri kapatın canımız çekmesin, ama ramazan dışında lokantaların, pastanelerin camekanları açık olsun çünkü biz o zaman aç değiliz. Dışarıda bir sürü evsiz aç var ama onlar da pek mühim değil anlaşılan.
saygı içten gelen bir şeydir zorla istenmez. müslüman zorba olacak en son kişidir, olmalıdır.
Sebep? Sen inanmıyorsun diye inananları aşağılamak sana mı kaldı? Oruç zaten ne için var, nefs için. Ramazanda açın halinden anlıyor insan ve zekat veriyor garibana. Ne için? Ben bir ay aç kaldım, sizi çok iyi anladım demektir bu. Herkesin inancı kendine. isterse 330 gün günah işlesin 30 gün oruç tutsun. Bunu yargılamak kimseye düşmez. Katlanamayan, çekemeyen, görmek istemeyen iftar saatlerinde çıkmaz dışarıya. Evinde ne bok yerse yer.
Sen siktir git anadolu daki kahvehanelerin camina perde as alayi kimin karisi nereye gitmis kimin kizi ne yapmis gözlüyolar. Gerçi trakyada aynisi var. Kahvehaneleride kerhaneler gibi toplumdan uzak yerlere göndermeli.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar