bugün

bir muhabbet içkisi olan rakıyı, birayı baz alarak su gibi, kuru kuru ve sadece erken bitirme düşüncesiyle içip, içkiyi piç eden ergenlerdir.

masaya rakı içmek için oturulup, ilerleyen saatlerde derin muhabbetlerin yanında rakının bir meze gibi kalmasına olanak vermezler ve doğal olarak gecenin sonu içen ve çevresindekiler için tatsız biter. bir de kustuysa, tamamdır. artık siksen aynı masaya oturulmaz bununla.
arkadaşlarına hava atma peşinde olup ilk önce sızacak olanlardır.
Rakı içmenin adabını bilemeyen ergenlerdir.
adam gibi içmeyi bilmezler. rakının genzi viski gibi yakacağını düşünüp bir anda fondip yapıp sonra nasıl fondip yaptım diye etrafına bakan ergenlerdir. uzak durunuz. kaçınız hatta o ortamdan.
efendim. içmeyi bilmeyen ergenlerdir fakat birazdan öğrenecek bireylerdir. şimdi iki üç önemli husus var. eğer liseli ergen kardeşlerimiz bilmiyorlarsa öğrensinler. faydalı bilgiler bunlar.

- belirtildiği gibi rakı muhabbet içkisidir. içtikçe karşınızdaki ile laf lafı açar, dertleşir, rahatlarsınız. tek başına içilmesi pek tavsiye edilmez çok efkarlı değilseniz.
- su gibi içilmez. yanında mezesi olacak. peynir, yoğurtlu mezeler, salata, balık, pilaki gibi.
-ya kendi bardağında içilir , bilirsiniz ince uzun , (bkz: rakı bardağı). o yoksa eğer ince belli çay bardağında içilir ki bu biraz daha hoş gelir bazen. su bardağında içeni vurmak lazımdır. viski bardağında, vodka bardağında içenini gördüğünüzde ilişiğinizi kesiniz. eğer denilen şekilde içmesseniz rakı içmiş olmassınız.
-dublesi makbuldür. eğer içebiliyorsanız. genelde bayanlar duble tercih etmezler ve bazı erkekler de öyledir. mümkündür , anlayışlı olmak gerekir. bu hava atılacak bir içki değildir. hava atmak için rakı içilmez.
-böyle pop,rock,rap,r&b vb. müzik eşliğinde rakı içilmez. sanat musikisi şahane gider.
-en önemlisi hızlı içilmez. yavaş yavaş. yudum yudum. rakı sizi değil siz onu kontrol edersiniz.
-unutmayalım. mutlaka soğuk içilir. üstüne soğuk su ve buz eklenir. her yudumdan sonra suyunuzdan yudumlayıp bir de mezenizden tadarsınız.
-asla ve asla tekrar ediyorum sarhoş olmak için içilecek bir içki değildir.
-sınırınızı bilmelisiniz içerken. şişenin dibini görücem diye içilecek bir içki değildir.

afiyet olsun canlarım.
kafası ergen olanlar da olabilirler efenim.
hazırlık sınıfındayız arkadaşlar tutturdu içelim ben süper içerim falan gibisinden . tabi biz de gittik 8 kişi ortam iyi gibi görünüyordu. 2 kişi içmeyecekti onlar sahip çıkacaktı sarhoş olanlara .
neyse içmeye başladık muhabbet 0. bi baktım arkadaşlar ilk bardağı bitirmiş 2.sine geçmiş . ben daha bardağın yarısını içmemişim. 2 kişi kafa kafaya vermiş ahah içmeyi bilmiyor lan bunlar gibisinden muhabbet ediyorlar.
neyse ben tabi hafif yollu uyarı yaptım dedim ki ;"oğlum yavaş gidin götü kaybedeceksiniz." tabi bunlar aldırmadı. neyse baya bi içtikten sonra bi baktım bizim oğlanlardan biri kendini kaybetmiş. o kadar caka satarken kendini kaybetmiş.
bunların kötü oluşunu görünce çorbacı aradık bulamadık gittik bi lokantaya çay söyledik. bizim oğlan lokantanın ortasına kusmasın mı. abiye parayı ödemeye gittim ama adam parayı almadı ama bize kibarca dışarı çıkmamızı söyledi.
neyse ertesi gün oldu. benle alay eden bu sözde içmeyi bilen çocuklarla bir alay etmişim bir alay etmişim artık çocukların o kadar çok zoruna gitti ki bi daha benle düzgün konuşmadı. bi daha da aynı ortamda içmedik.
sonuç olarak; rakıyı içecekseniz yavaş yavaş için kimsenin gazına gelmeyin yoksa sonuçları kötü olabiliyor. *