bugün

Tevekkülünü yap ama deveni de sağlam kazığa bağla.

islam hadisi.
23. Mezmur, Tanah'ın Zebur kitabında bulunur.

"RAB çobanımdır, Eksiğim olmaz. Beni yemyeşil çayırlarda yatırır, Sakin suların kıyısına götürür. içimi tazeler, Adı uğruna bana doğru yollarda öncülük eder. Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile, Kötülükten korkmam. Çünkü sen benimlesin. Çomağın, değneğin güven verir bana. Düşmanlarımın önünde bana sofra kurarsın, Başıma yağ sürersin, Kâsem taşıyor. Ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni, Hep RAB'bin evinde oturacağım."

burada kastedilen, gerçek anlamda çoban değildir. Bu simgelemenin sebebi, 1. dizedeki "Eksikliği gidermesi" ve 3. dizedeki "öncülük etmesi"dir. 4. dizedeki "Çomak ve değnek" de çobanı simgelemektedir. 5. dizedeki "bana sofra kurarsın" kısmı eski oryantal çobanlarının bir uygulamasıdır. Çobanlar yerden az yükseklikteki masalarda sofralarını kurardı. Aynı şekilde, "Başıma yağ sürersin" dizesi eskiden çobanların sinekleri kovmak için uyguladığı metodu simgeler. ayrıca 6. dizedeki "iyilik ve sevgi izleyecek beni" cümlesinde "iyilik ve sevgi" sürüyü takip eden iki çoban köpeğine benzetilir.
7 trilyon 226 milyar adet gökada var, bunların gök adaların her bir beherinde ortalama 300 milyar yıldız sistemi var.
tek yıldızlar hariç ,onlarında bazıları çabalayacak sistem olacak ..
her sistem gezegen barındırıyor ..

bütün bu galaksi ve sistemlerde boş dolu kaç gezegen var zeus'ta bilmez ,şiva'ya sorsan bön bön bakar. manitu'nun zaten dünyadan haberi yok.

evrende yaşam var mı dünya düzeninden başka, akıllı yaşam mesela.

bugüne kadar nanay.

bu hengamede kalkmış ben çobanım derse sonrada evreni yarattım diye iddia ederse kimse sallamaz ama insanoğlunu çoğu sallıyor.

bütün evrene hakim bir varlık ben çobanım derse ben inanmam şahsen, bak ceo'yum dese inanırdım.