olay söyle gerçekleşti. Anlatayim, birisi çay koysun bana. Heh tamamdır, hüppürük hüppürük...

Efendim geçen malum kadir gecesi idi. Öncelikle ettiğimiz duaları tanrı kabul etsin.

Kadir gecesinde ibadetlerimi eda etmek için genelde olduğu gibi bu sefer ayak kokan, mahallemizdekı camiye gitmek yerine, yakınımızdaki süleyman hilmi tunahan efendinin o temiz, ferah ve klimalı yurtlarına gittim. Yurda girdim ve bıyıklı, nur yüzlü 2 arkadaş ellerinde telefonları, ayaklarında hoca terlikleri ile beni karşıladılar. Güler bir yüzle ''hayırlı kandiller efendim'' dediler. Bende aynı şekilde cevap verdim. Ve ayakkabımı koymak üzere ayakkabı odasındaki ayakkabılığa gittim. Koydum neyse.
Ardından mescide gitmek üzere merdivenleri bir bir çıkıyordum ki ortaokuldan y*suf (hoca olmuş sonradan):
- oo mordo sen misin yahu, ne kadar değişmişsin.
Dedi. Sarıldık falan geçtik çayhaneye. Oturduk çaylarımızı ıçtik, muhabbet falan. Konu yurtdışındaki yurtlara ve süleymanlılığın ne kadar genişlediğine gelmişti.
- allaha şükür yurtlarımız artık bütün dünyada hizmet veriyor. Ve hepsi saray gibi. Çok memnunuz.
+ yaa nereden nereye y*sufçuğum.
- keşke bende yurtdışında hizmete gidebilseydim be mordo
+ e dışardan edilen talebe göredir canım, ama inşallah kısmet olur.
- inşallah mordo. Geçen sene tekâmül okurken, hocaefendinin biri sohbetinde putinin abimizi arayıp 500 adet hoca istediğini söyledi.
+ne! Ehuhe püühhtt!+%&(>... Vay hizmet o kadar büyüdü mü yahu?
- ee mordo, kardeşlerimiz çalışıyor. insanlar boğazdan denize akan odunlar gibi cehenneme akıyor. Ne kadar kurtarsak kârdır.
+ e öyle de putin ne alaka y*sufçuğum?
- mordo, ruslar çok içiyor, ve aylaklar, üretim azalıyor. Putin'de bu yüzden 500 hoca rica etmiş. Gönderdik tabi.
+ vay demek rusya he! -kafanı sikeyim-. ee sende gidersin artık rusya'ya.
- hizmet için neden olmasın mordo.
+ e hadi namaz başlar birazdan, gidip ön saflarda yerimizi alalım.

Özet olarak putin'in rusya halkını aylaklıktan kurtarmak için 500 adet süleymancı talep ettiği iddiadır.
şaşırtıcıdır.
rusya'da yeterince şerefsiz kalmadığını gösteren hayâl ürünü olay.
gerçek ise;
(bkz: dinler arası diyalog)

yalan ise;
(bkz: git çay koy)
*