bugün

matematiği sırf matematik için, onu picasso'nun bir tablosu gibi gördüğü için seven, matematikle iştigal eden insandır. bazı denklemlerden öyle etkilenir ki, bu kişilerden "şu denkleme bakıyorum da, inanılmaz, harika bir şey!" gibi cümleler duyabilirsiniz.

asıl korkulan ise, matematiği bu kadar hayatına eşdeğer yapan insanın mantığının da 1-0 mantığı olması, günlük hayatta konuşulan şeylerin matematiksel olarak net sınırlarının çizilmediğini görüp, çıldırıp insanlarla iletişime geçememesidir. (evet biraz karışık oldu ama örnekler biraz anlaşılır olur inşallah)

- pür matematikçi
= pm eşi

- aaah burcu, çok başım ağrıyor ya.
= geçmiş olsun canım ya, ne yapsak acaba.
- ya sen bi baksan bizim sokaktaki eczaneye, acaba açık mı oradan tesirli bir kutu ilaç alıversen.
= tamam canım ben şimdi hemen giderim merak etme, sen otur, dinlen burada.
- tamam bekliyorum hadi.
.... (burda burcu gidip gelir)
- heh, geldin burcu. baktın mı bizim sokaktaki eczaneye burcu, saat oldukça geç olmuştu, açık mıydı?
= kapalıydı canım, ben de..... (burda pm lafa dalar)
- peki açık mıydı?
= ne diyosun canım ya kaplıydı dedik ya.
- ya dedin de bir şey anlaşılmıyor ki! belki yarı açık falandır diye düşündüm.
- ilacı 5 tane vereyim mi canım daha çok uyuştursun, hem ağrını keser. *

ya da pm abimiz, çakırkeyif şekilde eve gelir. tabii ki her zamanki gibi eşi burcu karşılar onu.

= nerde kaldın canım, sen sarhoşsun sen?
- şu an evdeyim, burdayım yani, evet, kanımdaki alkol oranı arttı sanırım hihihiii.
= gel seni şuraya yatıralım canım, bi güzel dinlen. (yatırma esnası)
- burcucum, sen var ya sen?
= ne olmuş bana?
- sen gördüğüm bütün kadınlardan daha güzelsin. seni çok seviyorum.
= (eşinden böyle şeyler duymaya alışkın olmayan burcu çok sevinir) canım beniim. ben de seni çok seviyorum. hadi yat, uyu şimdi.
- tamam hadi bakalım. yatay pozisyondayım şimdi. iyi geceler sana da.

1 gün sonra...

pm ayılır. kahvaltı masasında:
- akşam biraz sarhoştum sanırım, eve böyle geldim kusura bakma burcu.
= önemli değil canım, sarhoştun ama değişik bir şekilde romantiktin.
- ha bir de o var. sana söylemeyi unutuyordum az kalsın. çok büyük bir yanlışlık yapmışım o konuda.
= ne yanlışlığı?
- sana ben "gördüğüm bütün kadınlardan güzelsin" dedim di mi?
= evet, ne var bunda?
- işte sarhoş olunca insan böyle oluyor demek ki. sen takma kafana, söylemedim say sen onu.
= nasıl yani?
- gayet normal bir şekilde unut işte.
= nasıl ya, nasıl insansın sen. Allah kahretmesin seni! (masadan kalkar gider, bu sırada da bağırır:) artık avukatımla görüşürsün. ühühühü. (odadan çıkmıştır)
- burcu, burcu... dur gitme. ben öyle dedim, çünkü sen, "sen hariç gördüğüm bütün kadınlardan güzelsin." o yüzden öyle dedim. burcuu. Tanrım, en son fermat'ın teorisini ispatlayamadığımda bu duyguları hissetmiştim.
(bkz: g h hardy)
(bkz: srinivasa ramanujan)
pür insanlık dışı olan insandır. çelişki matematikten kaynaklanmaktadır.