bugün

e devlet şifre satışı ile devlete çok büyük maddi kaynak sağlayan kamu kurumudur.
yakında online sanal alışveriş merkezi ile hizmet verecek olan kuruluş.
posta ticaret teşkilatı
güzel duygular beslemediğim posta teşkilatı. elbette kendimce haklı nedenleri var bu güzel olmayan duyguların.
1-mektuplara pul yapıştırmama yavşaklığı.
makineler almışlar, mektup, kart ne olursa olsun mektup postası olarak nitelendirilen gönderileri o makineden geçiriyorlar hoop diğer taraftan zarfa gramajına göre fiyatını basmış halde çıkıyor. tamam kolaylık, çok da büyük zaman tasarrufu, ama kardeşim mektup dediğin şeyin üstünde pul olmasa neye yarar o zarf? düşünsenize, yurt dışından gelenlerin üstünde misler gibi 2 pul var siz gönderiyorsunuz kırmızı daire için ptt logosu ve fiyatı.
2-Elazığ'dan istanbul'a gönderilen bir mektubu tam 10 günde teslim edememeleri. normalde en geç 4 gün içinde ulaşması gereken bir mektup 10 günde ulaşamıyor. merkez şubeye gidip durumu anlatıyorsunuz adam size kayıt altına alınmıyor onlar ne zaman ulaşırsa o zaman alır diyor. höynk?!&?!&'!
bir de bir banka gibi çalışmaya başlamışlar. onun nasıl işlediğinden haberim yok. iyi de para kaldırıyorlardır şimdi. e kargoları da var artık. (allah var burada bir şey diyemem. çok ucuza gönderebiliyorsunuz kargonuzu da güvenemiyorsun işte. devlet dairesi, memur zihniyeti diye ama canım kardeşim, bir şeyler gönderiliyorsa önemlidir o.)
neyse, o kadar dolmuşum ki yazmaya başlayınca birkaç sayfa yazarım herhalde demiştim. çıka çıka bu kadarcık çıktı. yazdım kurtuldum.

mektuplara pul istiyoruz!
görsel
Geç gelen kargoları yüzünden epey küfür ettiğim yerdir. Ulan kargo şirketleri sizi 5'e katlıyor siz hâlâ istanbul'dan tokat'a bir paketi bir haftada gönderiyorsunuz.
açılımı paranoya-telaş-tereddüt olan çaylaklar kumpanyası oyunu.
adamlarla tebligat gönderiyoruz tebligat parçası dosyamıza dönmüyor. olabilir, hepimiz insanız. sabahtan beri 5 farklı şubesini arıyorum tebligat parçasının akıbetiyle ilgili yazılı olarak bir cevabı nereden alabileceğime ilşkin ve 5 şubeden de telefonlara bakılmıyor. işte müşteri hizmeti!!!
genel müdürü nün harika olduğu kurum. adam geldi ptt kar a geçti. Tanıtım açısından birazcık sıkıntısı olsada ptt devletin en sevimli ve en sempatik kurumudur. Kendi yağında kavrulup gider. kargo şirketlerine göre 5 kat daha ucuzdur. kapısından girip tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz bir iş yeridir. ptt atm si ve ptt kart çok kullanışlıdır. Havale ücretleri bankaların çok aşağısındadır. Zaman zaman karışıklıkların olduğu ve bunun sebebinin de yaşlanan çalışanlarıdır. ptt genç çalışan görmek bir hayli zordur. herşeye rağmen sevdiğimiz saydığımız kurum.
(bkz: yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı)
kamu iktisadi teşebbüsleri arasında, en iyi maaşı veren kurumlardan biridir. ayrıyeten, son zamanlarda, özellikle son 5 yıl kendini geliştirmiş bir kurumdur.
yurtdışından 2-3 birşey yollayan sevgilimin kargosu için bana 43 lira gümrük parası kitlemiş olan şirkettir. yada suç şirkettemi yoksa devlette mi bilmiyorum ama tamamen saçmalık. o parayı vermezsemde bana hediyelerimi veremeyeceklerini söylediler. allah belasını versin böyle düzenin. hediyemi almak için para veriyorum.
kim ne derse dersin, sevdiğim bir kurum lan. şu karda kışta adamlar işlerini yapmaya çalışıyorlar valla. ben sıcacık evimde otururken, adamlar taa ebesinin fizanından bana zarf getirdiler.... gerçi bir değeri olmayan zarf için benden 7 tl aldılar ama bu karda kışta bunca eziyeti çektikleri için helal olsun lan...
yılbaşından itibaren ödenen her türk telekom faturasında 1 tl masraf ücreti alamya başlamış olan devlet kurumudur. böylece fatura ödeme merkezleri ile arasında fark kalmamıştır.
tanım: devlet kurumu.

şimdi tanımı yaptıktan sonra başlayayım 5 gündür ptt şubelerinde çektiğim sıkıntıya.
internetteki alışveriş sitesinden bir mp3 player sattım. alıcıyla anlaştım ve ptt'nin şu alıcının ürünün fiyatını ödediği kargoyla (kapıda ödememi nedir) gönderdim.

gönderen şehir: antalya
alıcı şehir: erzincan
tabi bu gönderme kolay olmadı. memurla aramda şu konuşma geçti.

m: bunun orijinal kutusu olmazsa ben bunu almam yanlız
b: dayı sen ne diyon ya. varmı kanunen böyle bi hakkın?
m: yok ama buna bişey olursa sorumlu ptt olmaz.
b: niye? iki gün önce bana gelen kırk yıllık orijinal paketinde olan şarabı kırınca da aynısını dediniz?
m: eeee.. ııhhhmm.. şşşeeey o ben değilim ama.
b: ha siz kafanıza göre tarife uyguluyorsunuz. bunu mu demek istediniz bana?
m: beyefendi kargoyu gönderecek misiniz? eğer kutusu yoksa sorumluluk bize ait değildir diye imza alıcam sizden.
b: tamam tamam imza da verelim.

dedim ve adam bana kırılmasın bişey olmasın diye sıkıca sarmamız gerektiğini söyledi. bant ve straforları alıp arkadan geldi. elime verdi ve "sıkıca sar" dedi. "ya sabır" diye diye onlarca müşterinin gözü önünde sardım ben. işte evraklar filan dolduralım derken tam 25 dakika geçti. arkamda sıra bekleyenler tabi haklı olarak çıldırdı.neyse her şey tamamlandı ve diğer müşterilerden özür dileyip çıktım.

eve geldim. barkod numarasından takip edeyim dedim. bide baktım soyadımın son harfi yanlış. "lan bişey olmaz heralde" dedim ve normal hayatıma devam ettim.
alıcı 2 gün sonra aradı. "hocam bunu kontrol etmeden almam" dedi.tabi gönderirken zaten demiştim 4-5 kez "kontrollü teslim" diye. ama memur soyadımı bile kimlik dahil 5 yerde gördüğü halde yanlış yazdığından yine ses etmedim. gittim aynı memura ve bunu kontrollü teslim göndermediğini bu şekilde olacağını söyledim."bunun için erzincan şubeye fax çekmek lazım o da bizde yok" dedi. beni antalya güllük ptt ye gönderdi.

oraya gittim ve kargo bölümüne söyledim. beni yukarı gönderdiler. o memur da üst düzey biriymiş.
durumu anlattım ve dilekçe yazalım hallolur dedi. o veznedeki herife bak bide bu adama. adam gayet güzel ilgilendi ve fax çekildi.
bitti mi hayır. girişteki fax memuruna 5-6 kez ısrarla "erzincan merkez şb. abi, numarasını veriyim. ordaki görevli verdi bana" dedim ve memur bana direkt "1.5 lira alayım" dedi. ulan "buna da eyvallah" dedim ve ısrarla nereye gönderdiğini sordum. tabi biliyorum bi bokluk çıkacağını ve öylede oldu ama kısa sürede halletmiş alıcı arkadaş.

neyse alıcı bir iki saat sonra aldığını söyledi. sorun yok hocam eyvallah dedi ve olay bitti sanıyordum ki bitmemiş.* ertesi gün para acaba geldi mi geldiyse alırım diyerekten yine aynı şubeye gittim. yine aynı adam baktı ve "senin paran kızıltoprak" ptt de dedi. tabi iki yerin arası var yine beş altı km."ya ben bu şubeye dedim niye oraya gitti" dedim. "ikametin nereyse oraya bakan ptt ye gelir" dedi. "dayı sen emekli ol amk ya" dedim ve gittim kızıltoprak ptt ye.

adamlar banka olmuş. numarayla sıra alıyosun. bir kalabalık ki yuh yani. çoğunluk fatura yatırıyo. artık fatura tahsilatından para mı almıyorlar bilmem faturayı kapan gelmiş. sıra aldım ve tam 50 kişi vardı önümde. oturdum ve o sıra gelene kadar tam beş kez müşterilerle gişe memurları arasında tartışma çıktı. güvenlikçi hangi birine koşacağını şaşırdı.
uzatmayayım sıra geldi. ben parayı alıcam diye sevinirken memur " soyadın yanlış, bunu düzelttirmezsen alamazsın " dedi. "kim düzeltecek" dedim parayı gönderenin düzeltmesi gerekiyo dedi. çocuğu aradım anlattım gitmiş herif bizle alakası yok demiş.

bir cahil, bir eğitimsiz memur insanı ne hale koyuyor okudunuz. şimdi yarın gidecem bu adama ve bu hatayı yaptığı için şikayet edeceğimi söyliycem ve gerekirse en yetkili kişiye çıkıcam. tabi bu para nasıl alınacak o da muamma. çok değil 200 lira. ama bu paraya ihtiyacım olsaydı ve beni zarara uğratsaydı? hakkınızı sonuna kadar savunun. o işlem kuyruğunda yine çıkan tartışmada bi abinin söylediği süperdi. görevli memur "kafam dağıldı dinlenmem lazım" dedi. sıradaki abi benim arızalı memura "bu bayanın böyle bir hakkı var mı" dedi. bizim tecrübeli ihtiyar "var efendim. bankadaki memur sıra düğmesine basmaz ve iki dakka dinlenir bizde numaratör yok ondan bunu yapıyor" dedi. hemen salak karının biri atladı ve "neyse tamam memuru konuşturmayalım da işimiz bitsin" dedi ve vurucu cümle geldi abiden.

"he abla he. sen koyun gibi bişeye sesini çıkarma. sen sadece kendini düşün. millet 1 km kuyruk yaparken bu memur sigara içsin sende kendine pay çıkar. siz bunu hakediyosunuz çünkü.siz buna layıksınız aslında" şerefsizim abiye sarılasım geldi. o derece.

velhasıl ucuz diye devlet malı diye tercih edeyim demeyin. adamı sikertirler. her gönderide problem aksaklık var. en azından benim her gönderimde. bana mı kıllık yapıyolar anlamadım. anlayamıycam.
güzelim cumartesi sabahımı yokuş aşağı yollardan ayağı kaymak suretiyle popo üstü hoplaya hoplaya yuvarlanan insanlar gibi acıttığın için seni nerelere vursak, sana neler söylesek ptt? bir romasın ki yakılmadın gitti ptt. bu ne inat, bu midende öğüttüğün kaçıncı mektup, bu elleri çaresiz ve çıplak bırakan kaçıncı sorumsuzluktur?

korkmadan kapatamayacak mıyız zarfları? kıyamadığımızı, değerini bilecek birine emanet etmek için sana güvenmek hep mi başımızı ağrıtacak? bu kadar insanın kalbini değil de bir rakamının yanındaki sıfır sayısını ağırlığınca ve büyüklüğünce arttıracak kapalı, sepya, suratsız kartonları mı önemsiyorsun ptt?

seni ben çocukluğumdan bilirim, gökküşağı renklerindeki topumu kesen amcanın gözlerinden bilirim seni ptt. ama bilesin, mürekkep yerde kalmaz.
bilgisayar oyununa para yatırmak için en boktan yollardan biridir. efenim runescape diye oyun oynuyordum özel ayrıcalıklardan yararlanmak için ücretli hesap member yada preimum olmam gerekiyordu. ben de ödeme yöntemi olarak ptt yi tercih ettim. vizedeki yaşlı eski kafalı tipler vardı. şimdi derdimi anlatsam anlar mı felan sorular var. neyse başka şubeye gittim bayan memur vardı. böyle böyle ücret yatırcam diye derdimi anlattıktan sonra kadın bana " elin gevuruna neden para yatırıyorsun " dedi. öyle bir cevaplar verirdim ki kadını işten edebilirdim. fakat arkamdaki kuyruk azınca paramı alıp şubeden çıkmak zorunda kaldım.
başbakanın gözüne girebilmek için neredeyse 3-4 memurun yapabileceği işi tek memura yükleyen, bu da yetmezmiş gibi memuruna altın, kömür, gsm hattı gibi şeyler sattırmaya başlayan, yani bakanlık hayali kuran bir genel müdüre sahip devlet kurumu.
2 isim sahibi vatandaşlara havale yapılırken dikkatli olunması gereken kurum.

önce sizi cinayet büro gibi sorgularlar;

1)kim yolladı parayı?
2)nerden yolladı?
3)kaç para yolladı söyle konuuuş!

sonra sizden parayı aldığınıza dair imza alırken anaa burda kanuni süleyman yazıyor der durdururlar. neymiş efendim kanuni sultan süleyman yazması gerekiyormuş.

ulan niye sorguluyorsunuz o zaman beni. tamam anladım benim paramı koruyorsunuz da, bu bilgileri öğrenip kimliğime ve kimliğimdeki yüz hatlarına sahip benimle aynı ismi taşıyan 2. kişi olayı oldu mu lan daha önce bu ülkede?

oha.

gerekli prosedürü de anlatayım ne bok oldukları iyice ortaya çıksın. size parayı yollayan kimse tıpış tıpış tekrar o ptt şubesine gidip ben kanuni süleyman yazmışım çok özür dilerim kanuni sultan süleyman olacaktı diye faks çekmek mecburiyetinde parayı yolladığı şubeye.

prosedürünüzü sikeyim.(oha ne zormuş prosedürünüzü yazması)

edit:imla
ha bir de 21.yüzyılda halen müfettiş gördümü bağa soracakh burda beyle yazıyür sen niye virdin bu parayı diye kraldan çok kralcı çalışanları var.

imla hatası diyenin ağzına vururum gidin ptt çalışanı o arkadaşı düzeltin bana gelmeyin.
aş olmasına ramak kalmış kamu kurumudur. artık kpss ile değil mülakat ile yani dayı amca ile çalışan alacaktır.
kapitalist ve neoliberal sömürü düzeninin özelleştirme saçmalığından nasibini alacak kurumların arasına girmesine kesin gözüyle bakılan kamu kurumu. mağdur edilecek onbinlerce kamu emekçisini ise elbette düşünen yok. ama bu emekçilerin büyük bir kısmının gidip utanmadan akp'ye yalaka sendikaya üye olmasını da kendi büyük kabahatleri olarak görmek lazım. hepsinin akıllarının başlarına gelmesi, sol yumrukları havada haklıyız kazanacağız marşını söyleyerek mücadele etmeleri dileğiyle...
allah düşürmesin kurumu.
müşteri temsilcisi koymuşlar arıyorsun açan yok. kahvaltı mı yapıyosunuz hala olm bu saatte!
Burdan hiç birşeyi ne alın ne gönderin. 7 günde istanbuldan izmire gelecek olan paketten iz yok.. müşteri temsilcileri bana trip yapıyo.. küfür geliyo ! ! amına kodumunun devlet memurları. hepiniz şikayet etmezsem siksinler beni. hayır o değil isminiz ne diyorum sizi ilgilendirmez diyo ibne kadın.
kar eden tek devlet kurumudur, lakin aş olmuştur.
bir an önce özelleştirilsin yada kapatılsın. işini yapmazlar, ararsın ulaşamazsın. tebligatları bile yerine ulaştırmaz, muhatab arasan bi tane insan bulamazsınız. tam eski düzen devlet kurumu.

aracımın ruhsatını getirecekler işyerimi bulamamışlar. özel kuryelere soruyorum ptt bu binayı bulamamış diye gülüyolar "yok daha neler" diye, arkadaşlarıma söyledim dediler "la bu işi yapmasın o kişi siktirsin gitsin bu meydandaki tek binayı nasıl göremez , meslek ahlakı yoktur onda " diye. bunlar yüzünden işten izin aldım bilmen nerdeki ilçe emniyete ruhsat almaya gittim.

neyse ardan birkaç ay geçti noterden bir ödeme tebligatı gönderdim. postane bu noter tebliğini adresine ulaştırmadığı gibi bir de unutmuşlar, posta dağıtım merkezinde öyle kalmış gariban gibi. noter evrağı lan bu tebligatlı tebrik kartı değil.

işi düşen yandı bunlara , allah bana da size de sabır versin. resmi işlerde olmasa ....