bugün

bir yerden başka bir yere dertsiz tasasız kargo göndermek isteyenler için tavsiye ettiğim kurum / kuruluş. diğer kargo şirketleri gibi kargonuzu üç gün süren bir şehir turuna çıkarıp şubeye geri bırakmıyor. ucuz olması da cabası...
şu kargo bu kargo gibi çalışmıyor denilen, ancak kıyas edilen kargoların gitmeyi istemedikleri yerlerin gönderilerini teslim ettikleri,

200 km'lik mesafeyi bir haftada teslim etti denilmesine rağmen daha bugün elime geçen kargomun bartından 9.3.2015 de gönderilip konyadan 11.3.2015 de(554 km) teslim alınmasını sağlayan,

almanyadan gönderilen evrakın bir haftada teslimini yapan ki şöyle de bir hikayesi vardır;

ben: abi bi evrak gelecek almayadan ne zaman elimizde olur,
ptt kargocu hede: belli olmaz kardeş bir haftayı bulur ama,
b: eyvallah abi,
hede: kardeş sen numaranı ver bana gelince haber edeyim (bunu ilk kez duyuyorum bir kargocudan),
b: tabi abi 05...,
iki gün sonra
hede: kardeş on dakka sonra ordayım geldi senin evrak.

yani sanıldığı kadar kötü olmayan kargo şirketidir.

ayrıca şunu da söylemeden yapamayacam, adamların pim dedikleri kargo/posta işleme merkezine gittiğinizde dağ gibi yığılı kargoların arasından nasıl çıktıklarını aynı günün akşamında o dağların hepsini çok az sayıda personelle nasıl dağıttıklarını (ki yakinen biliyorum çatır çatır dağıtıyorlar en ücra yaylaya fidan götürüyor adamlar o derece) anlayamadığım ve adresi doğru/tam olan tüm gönderilerimizin tamamında şükür sorun yaşamadığımız güzide kargo şirketidir.

eyvallah ptt kargo.
arkadaş ya ne yavaş çalışıyorsunuz yurtiçi kargoya gittik onlar mektup göndermiyoruz felan dediler istanbuldan ankaraya olan mektubum 1 buçuk haftadır ankarada geziyor ama bir türlü gideceği yere gitmiyor velhasıl kelam kamuya işiniz düştüyse sıçtınız.
ankara üniversitesi öğrencilerine kıyak geçen kargo.
yaklaşık 20-25 kargo gönderdim ve hepsi über hızlı ulaştı. 1 tanesinde problem yaşadım. Adrese gidilmediği halde evde kimseyi bulamayıp tebligat bırakıldığı ve şubeden alınacağı yazılıyordu ama tebligat bile bırakmamışlardı eve dahi gelmemişlerdi. Aradım müşteri hizmetlerini dedim ki kargom böyle böyle. Peki beyfendi(auhauh erkek olduğumu yine belli edeyim.) şikayet kaydı oluşturduk dediler ve ertesi gün görevli tarafından kargo teslim edildi. Ama kargocuyu azarlamışlar sanırım ters ters bakıyordu asjhgdasd.
sanırım evime en yakın kargo firması.
Aras kargonun hicbirsey sormadan yolladığı ürün için form dolturtan firma. Doldurmadim tabi eve uzak olsa da yarın aras Kargodan yollamayi düşünuyorum.
mecburiyetten kullanmıcaksanız asla ama asla kullanmamanız gereken kargo şirketi. ups kargo rizeden istanbula kargoyu 18 saatte teslim edebilirken ptt ye verdirdiğim kargo 6. gününde olmasına rağmen hala gelmemiş bulunmaktadır. kargo takipten kontrol ettiğimde fark ettimki son 3 gündür üsküdar pendik arası dağıtım bölgeleri birbirine postalayıp duruyor. haliyle aradım ne ayak diye.

+ iyi günler benim kargo üsküdar pendik arasında 3 gündür mekik dokuyor. bir yaramazlık mı yaptıda cezalandırıyorsunuz?
-kontrol ediyoruz falan filan.. bir anlaşmazlıktan dolayı böyle bir sorun yaşanmış. yarın tekrar pendiğe gönderilip dağıtımı yapılacak.
+inşallah canım.

Tahminimce kargonun başına bir iş geldi ve yahut zarar verdiler. sayelerinde staja çıkamıyorum. isyanlardayım sözlük. ucuza kaçıp ptt gibi saçma bir şirkete bulaşmayın. gavur mavur ups bence en iyisidir.
Başımdan geçen şu diyaloğa maruz kaldığım kurumdur.

+Merhaba benim bi paket vardı. 1 haftadır dağıtım merkezinde görünüyor. Yardımcı olabilir misiniz?
-Kaybolmuştur.

Höö?

En son yaşadığım vaka ise.
Aliexpressten gelen telefon kapağında yaşadım. Yetkili abi gelir
+Marjinalsozelci?
-Evet benim?
+Buyrun paketiniz.
ve abi gider.
-Bi imza falan atsaydım bi yere? ad-soyad tc vs.
+Bana öyle bi şey söylenmedi.
ptt kargodan şikayetçiyim. kargomu adrese getirmiyor. sonrada adreste yok kargoyu geri yolluyor. kargo yurt dışından geliyor herifler bilerek yapıyorlarlar. kargocu telefonla arıyor yanlış oldu diyor telefonu kapatıyor. dava açsan telefon kayıtlarına bakacaklar sizi aramışlar davayı kaybedeceğim yani öyle böyle uyanıklar. ticari ahlaksızlar.

almanlara üç kagıdı öğreten türklerdir. anlaşılan Volkswagen‎ araba üreticisine üç kagıdı öğreten türktü.
Ucuz kargo.
Lanet kargo. Lanet.
hız konusunda Kaplumbağa ile yarışan kargo.
Öğrenci dostudur.
çok hızlı çalışan kargo. 1 ya 2 günde yurtdışına teslim gerçekleştiriyor. Yurtdışı ise biraz boktan oluyor.
çalış çabaladığım sertifikanın mına koyan kurum. ya getiren postacı, ya da gelirken yolda oldu. yapacağın işi sikeyim ptt. lafın özü önemli evraklarınızı bunlara emanet etmeyin.
kargo şirketleri arasında en sonda yer alır.
kitap için tercih ettiğim kargo.

hiç sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.
Herkesin neden bu kadar sövdüğünü anlayamadığım benim memnun kaldığım kargo şirketidir. Öyle ki 16.00 da izmir / Karşıyaka'dan verilen siparişim ertesi gün saat 10.00 da yani 18 saatte istanbul Ayağazağa'da elime geçmiştir. Gerçi memnun olmadığım tek kısım kargo bana değil dükkandaki çalışana teslim edilmiş kimlik sormadan. Tabi kimsenin kötü bir niyeti yok ama değerli kargolar şirket açısından sıkıntı yaratabilir.
verdiğim kargo öngörülen teslim süresinden bir gün sonra hala verdiğim şubede olduğu için sövdüğümüz kargo.
yurt dışına en ucuz gönderim yapan kargodur. yurt içinde de muhtemelen öyledir.

gönderinizin sağ salim ulaşmasını istiyorsanız kayıtlı olarak yollayın postanızı, barkodu elinizde yoksa takip edemezsiniz, nerede diye bakamazsınız. takip edilemeyeceğini bildikleri gönderiyi de pek sallamazlar. bir gönderi ortalama bir hafta içinde karşı ülkeye ulaşır ve ondan sonrası o ülkenin posta servisinin elindedir. litvanya, sırbistan, çek cumhuriyeti, yunanistan hem kart hem paket olarak gönderim yaptığım ve çabuk giden yerler, bir kere çek cumhuriyeti'ne toplam 6 günde adrese varmıştı. litvanya postası hızlı ama gümrükte kıllık yapabiliyor, gönderdiğiniz kişiyi bunun içinde ne var diye merkeze çağırabiliyor. italya, ukrayna, rusya gecikmelerin yaşanabileceği ülkeler ama postam gitti, özellikle italya'da karşı tarafın takibi gerekiyor adrese gelmeyebilir, barkodla takibini yaparak gerekirse merkezden alması lazım, ukrayna ve rusya politik sebeplerden sorunlu ve gecikme yaşanıyor. ispanya berbat, 2 kere postam kayboldu. almanya da bir yeni yıl kartımı kaybetti. bu durumlarda kayıtlar türkiye'den çıktıktan sonra kesildi.

türkiye içinde şehirler arası transferler çabuk oluyor ama dağıtım merkezinden adrese gelmesi uzun sürüyor. 2 gün gibi bir sürede izmir'den istanbul'daki genel dağıtım merkezine gidiyor.

genel olarak istanbul'dan gönderilen postalar 2-3 gün daha erken gider, diğer şehirlerden gelen postalar öncelikle istanbul'daki genel merkeze yollanıyor. kartlar-kağıt mektuplar paketlerden daha çabuk gider, paketler gümrükten daha yavaş geçer. sorunsuz bir gönderim için gümrüğe takılabilecek şeyleri koymayın, mesela markası olmayan, paketli olmayan doldurma çay, kahve, şekerleme sorun yaratıyormuş. sıvı da sorun yaratabiliyor, bana yasak demişlerdi, yurtdışından bana sıvı yollayan arkadaşım da bayağı bir gönderim parası vermiş.

ufak paket yolluyorsanız, özellikle çizecek bir şey varsa havalı zarfa koyun yırtılmasın. ufak bir çini kap ta kırılmadan gitti havalı zarfta. ufak çikolata drajelerden kıllanıyorlar galiba, açılmış ve her tarafa yayılmış olarak gidiyor.

siz gönderiyi alacak kişiyseniz de öncelikle karşıdan kayıtlı olarak göndermesini rica edin. ptt dağıtım merkezine ulaşana kadar iyi çalışır ama adrese teslimde sık sık sorunlar çıkar. mesela dağıtıma çıktı yazar ama bir hafta gelen giden olmaz, evde beklediğinizle kalırsınız. telefonu da açmazlar. sebep çok yoğun olmalarıdır, çalışanların bir kötü niyeti yoktur sanırım.

ne zaman ki "dağıtıma çıktı" yazısını gördünüz ve o gün gönderi elinize geçmedi, hemen ertesi gün dağıtım saatinden önce, 8.30 gibi orada yazan yere giderek bizzat gönderinizi teslim alın, kimliğinizi de götürün. siz gidemiyorsanız başkasına vekalet vermeniz falan gerekiyormuş, onu bilemiyorum. kendiniz gitmeniz önemli. akşam kapanışa yakın da gidebilirsiniz, dağıtım bittikten sonra ama sabah daha garantidir. izmir için bu ana dağıtım noktası stadyum metro durağına 15-20 dk yürüme mesafesinde bir yerdir. postanızı bulup hemen teslim ederler 10 dk içinde, siz de bir koltuğa oturur beklersiniz, bu arada telefonun nasıl sürekli çaldığına ve açmadıklarına şahit olursunuz.

ptt bazı ülkelerin posta servisinden çok daha iyidir. en azından türkiye içinde hiç postam kaybolmadı ve barkoddan gönderiyi dakika dakika takip edebildim, kayıtları çok iyi tutuyorlar. hani bir belgeyi göndereceksiniz diyelim ki, öğrencisiniz paranız da çok yok, vaktiniz de var, ptt'yi tercih edin derim. ben hiç pişman olmadım, özel kargo şirketlerinin 150 lira istediği postayı 15 liraya yolladım, belgeler de zamanında ulaştı.
diğer kargo şirketlerinin yarı fiyatına hizmet veren kargo şirketi. ayrıca ptt şubelerinden işlem yapıldığı için diğer kargo şirketlerindeki gibi barzolar yerine memur tipli adamlarla muhattap olmak da işin artısı.
en lazım olduğu anda grev yapabilirler. bana öyle bir anda denk geldi. gönderiniz acilse bununla göndermeyin. ucuzdur ama yavaştır.
en korktuğum kargo şirketi.

ofise her gün bütün kargo şirketlerinden eleman gelir, hiç korkmam.

ama ptt kargo gelince masanın altına saklanıyorum, radar cezasından başka bişey getirmiyorlar lan.
türkiye'nin her köyüne ve mezraasına giden tek kargo şirketidir. posta arabaları her yere gider zira...