bugün

tedavi edilmesi gereken davranış odaklarını sırf klinik psikologların 'normal' kriterlerine kıyasla farklı oldukları için marjinal olarak kullanmaya çalışmaktır. çocukluk ve gençlik evrelerinde gerekli onaylanma duygusu pekiştirilmemiş insanlarda sıklıkla görülür. ortaya çıkmasının ve pekiştirilmesinin en büyük nedeni ise tamamen kişilikle alakalıdır; insanların birbirlerinden farklı oldukları süreçler kişiliklerini inşa ederken kendilerini oturdukları kalıptır. dolayısıyla kendi kişiliğini oturtacak tecrübesi veya cesareti olmayan insanlar kişilikten elde edemedikleri farklılıkları tamamen hazır olarak onlara sunulan hastalıklara yorarlar.

örnekler;
1. kavga esnasında "bak ben sinir hastasıyım" demek.
2. en küçük unutkanlığını bile "benim anksiyetem var" diye savunmak.
3. tartışma esnasında ne söyleyeceğini bilemediği, haksız veya bilgisiz olduğu için odak değiştirmeye çalışmak, odak değiştirmenin yarattığı ruh hali değişimini de 'bipolar, şizofreni' gibi hastalıklara bağlayarak karşı tarafın boyun eğmesini, hatta pişmanlık hissetmesini sağlamak.
ya bana bipolar disorder teşhisi koydular yanında da 2 porsiyon borderline kişilik bozukluğu verdiler.

ulan amına koduğum hastasın sen hasta,ne sir ünvanı vermişler gibi takılıyorsun.