bugün

insanları kendi iradeleri dışında istemedikleri halde yönlendirmeye, etkilemeye çalışma anlamını taşır.

asıl hedefi kişinin kendisinde kontrol edemediği kötü alışkanlıklarından uzaklaşmasını, zarar verici davranışlarından kurtulmasını sağlamak olsa da şimdilerde çok çeşitli amaçlara hizmet eder...
--spoiler--
Schiller’e göre manipülasyon ancak yarı uyanmış bir kitlenin ortaya çıkması durumunda kullanılır.
Doğrudan baskıyla idare edilebilen kitleler üzerinde manipülasyon uygulamak gereksizdir, onlar açıkça söyleneni zaten yaparlar.
--spoiler--
daha güzel yaşam için gereklidir. insanları kendi iradeleri dışında yönlendirmektir. aslında çok geniş kapsamlıdır. alfalık amacı güdülerek yapılabilir ama türk erkeğinin aklındaki temel bu yöntemle kadınları kullanmaktır. her ne açıdan kullanılacak olursa olsun mutlaka artısı olacaktır.
başkalarının algılarını ve davranışlarını el altından, aldatarak değiştirmeyi amaçlayan sosyal etkilerden biridir.
Üniversite zamanı sınıf arkadaşlarıma yapardım. Yetmedi ev arkadaşlarıma da. Sonuç mu?

Promer e yaklaşmayin o bir büyücü!
"Bukowski; 'En GÜVEN'diğin insanların, bir YANıLGı'dan ibaret olduğunu anlayınca, köşene çekilirsin' derken haklıydı... Etrafıma baktığımda; köşesine çekilmiş, saf ve temiz duygularıyla oynanmış, kandırılmış, rahmetli KAYAHAN'ın 'Ben nerde yanlış yaptım' şarkısına eşlik eden insanların sayısının her geçen gün arttığına tanıklık ediyorum..."
temeli idealizasyondur. sizi manipüle etmeye çalışan kişi idealizasyonla kandırr çoğunlukla. örneğin: “hiç yaşamadığın bir hayata benimle başlamaya hazırmısın”
en usta kullanıcıları narsistler, psikopatlar ve sosyopatlardır. normal insanlar da pekâla çoğu zaman kullanır.

1-2 yıl böyle bir insanın manipülasyonuna uğramışsınızdır ama çoğunlukla fark ettirmezler. geriye dönüp baktığınızda her olayın sebebinin bu insanın olduğunu fark edersiniz.
Saygısızlıktır.
Ebeveynlerin yapması kişilerde zincirleme kazalara neden olur.
Manipülasyon yapan insanlar her şeyin istedikleri gibi olması için çabalayan ama hayatın akışından dolayısıyla gerçeklerden korkan insanlardır. Birinden bir şeyi istemekle bunun için zorlamak farklıdır. Manipülasyon yapanlar Kendilerini güçlü sanırlar ancak insanların iradelerini zedelemek acizliktir.

Kendinizi bu tiplerden korumak için öğrenin ancak uygulamayın.
psikolojik olmayanı da mı varmış?

t: bir çeşit yönlendirme.