bugün

psikiyatri bir tıp dalıdır , psikoloji ise bir sosyal bilimler dalı. bu bağlamda psikiyatristler tıp doktoru sayılıp reçete yazma hakları varken psikologların bu hakları yoktur. psikiyatristler şizofreni vb. ağır akıl hastalıklarını tedavi ederken psikologlar daha çok kişinin yaşamsal problemlerini çözümleme amacındadır.
Pskiyatrist deli doktorudur efendim öyle aşkını meşkini kıçına yediğin tekmeyi anlatamazsın.
Pskiyatrist deli doktorudur efendim öyle aşkını meşkini kıçına yediğin tekmeyi anlatamazsın.
birbirine sürekli karıştırılan değerlerdir.
Psikiyatrist ilaç yazar psikolog dert dinler.
samimiyet yoktur ikiside paraya bakar. bu bir sorun mu hayır değil dünya olmuş kapitalist sen geçmiş karşıma "anlıyorum sizi" de çok da sikimde amk.
boşluk ve boşluk.
Psikolog tedavi için psikiyatriste gider zannımca. çünkü, psikiyatristin elindeki ilaçların kafası çok güzel. farksa, bu ciddi bir fark.
(bkz: sayisalci vs esit agirlikci)
(bkz: tip vs psikoloji) versuslariyla daha iyi kavranabilecek karsilastirma.
psikolog şiir yazabiliyor psikiyatristin gönlü zengin.
Psikiyatrist uyuşturup sorunu hissettirmez. Psikolog savaştırır.
psikolog : çevrenizde pek kimse yoksa ve konuşmaya ihtiyacınız varsa psikoloğa gidin, bu sorunu çözer. hani beklemeyin ki psikolog sıkıntımı alsın, derdime derman olsun. psikolog konuşur, yol gösterir , nasihat verir ama zaten hali hazırda mantıklı nasihatler veren kimseler varsa çevrenizde boşa gitmeyin, üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri dinleyeceksiniz.

çıktığınızda "eee amk 100 kağıt bayıldık, ben hala aynıyım." tepkisini vermeniz içten bile değil.

psikiyatrist : sizin ruhsal hastalığınızı tespit eder ve ona göre bir reçete yazar. sağlık güvenceniz varsa para ödemenize de gerek yok. yazdığı ilaçları içtiğinizde eski kötü ruh halinizden eser kalmadığını göreceksiniz.

kısacası ;
psikolog parayla satın alınan bir dost,
psikiyatrist sizi iyileştirmeye çalışan doktordur.
Param olunca zaten dostum çok oluyor. Ben diğerini alayım, şu psikiyatri olanından lütfen.
Psikolog kulağa hoş gelir, psikiyatrist deli doktoru gibi bi izlenim uyandırarak ürkütücü gelir.
biri icraat biri icraata teşvik.
psikoloğa gidene burjuva psikiyatriste gidene sıkıntılı denilebilir, sıkıntısız olmanın lüks kabul edildiği güzel ülkemizde.
psikiyatrist ilaç yazar tedavi eder.
psikolog güzelse çakar geçersin.
birisi kaseti teybe koyar, diğeri play tuşuna basar ..
Psikiyatri doktordur tıbbi tedavi eder. ilaç yazar.
Psikolog dinler test yapar. Telkinlerde bulunur. Uzman değilse pek birşey yapamaz.
ne kadar pskiyatrist tanıdıysam alayı deli . yeminle en son ataköy başhekimini ,samsuna hasta diye gönderdiler o derece .psikologlar biraz daha ehven .
psikiyatrlar tıp fakültesi mezunudur ilaç yazabilir psikologlar ise eşit ağırlık üzerinden okur ilaç yazamaz.
psikolog 4 yıllık okur
psikiyatrist 6 yıl tıp + 2 yıl uzmanlık okur.

bir nevi psikologlar ön lisans mezunu gibidir. *
En büyük eksik ikisinin bir araya gelememesi. Bir psikyatrsit psikologun sahip olduğu bilgi beceriden daha fazla bilgi beceriye sahiptir. Amma lakin, analiz yerine direkt sonuca odaklı ilaç tedavisi uygulamak, bu onların suçu değil aslında 10 dakikaya bir hastaya randevu veren sağlık sisteminde. Özele gitsen tonlarca para. Kurtuluş psikanaliz ve psikoterapide arkadaşlar. Psikologları da küçümsemiyorum ama bu sistemde elleri kolları zaten bağlı.
Psikiyatristlerin ilaç yazma yetkisi vardır. Ömürleri okumakla geçer.
Biri verir talkımı, ötekisi salkımı.