bugün

rte nin yeni rant kapısı .
A101 E BiM POŞETi iLE GiTTiM. MAKSAT PiSLiK OLSUN.
Amaçlanan şey doğanın kirlenmesini engellemekse atılması çok yanlış olan adım, çevre kirliliğini engellemek istiyorsak yapmamız gereken tek şey halkı çevre kirliliğinin sonuçları hakkında bilinçlendirmek, sonuçların ağırlığının bilincinde olan insan zaten poşet kullanmak istemeyecektir.
Tabi ortalama halkın kıt kanaat geçindiği, aile geçindirmenin oldukça zor olduğu ülkemizde bu bilinci geliştirmeden önce atılması gereken çok fazla adım var.
Dost yoğurt’a 25 kuruş zam anlamı taşır.
(bkz: bim poşeti)
Kağıt torbalar geldiğinde önemsiz bir miktar olacaktır.
Ne kadar çingene varmış bizim ülkede ulan şehit cenazesi varken bu kadar konuşmadınız, şeker fabrikaları kapandı, rant uğruna sağı solu sattılar bu kadar eleştirmediniz. şimdi 25 kuruş ceplerine dokundu ya herkes duyar kasmaya başladı, neredeyse sokağa dökülecekler. Bizim toplumdan bir halt olmaz kardeşim ben bunu iyice gördüm. Hepsi bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında. Boş yere suriyelilere kızmayın ülkelerinde savaşmıyorlar diye. Allah korusun bizim ülkede de bir savaş çıksa çoğu ilk safta kaçar. Çünkü toplumumuzun genelini ilgilendiren tek şey kendi menfaati. Böyle tuhaf bir millet olmuşuz, türklük falan eskidenmiş. Bunu da gördüğüm genel manzara üzerine yazıyorum. Konu sadece poşet değil.

Edit: poşete dönersekte paranın hükümete gideceği de çok içine dokunuyorsa bez poşet kullan, istemeden de olsa doğaya bir katkın olur belki.
görsel
Ya tamam para vermek istemezsin, bez torba taşırsın bilmem ne. Hani pazar arabası olsa neyse Ama el arabasıyla markete girip çıkmak nedir amk? Sırf Facebook'a koymak için Çomar çomar hareketler peşinde koşuyor millet.
Bir cam filmi olmasa da son yılların en tepki çeken icraatı.
marketlerin kazancının olmadığı, tüm gelirin hazineye aktarılacağı yasa.
giren yine vatandaşa giriyor. ama zamanla bu da normalleşecek her gireni sindirdiğimiz gibi.
bence çok mantıklı bir hareket.

3 poşet alacağına 5 poşet alıyordu insanlar. o plastikler senin benim götüme girmiyor ama 3-5 nesil sonra ne hale gelecek ortalık düşünmek lazım.

3 poşet yetecek adam 5'i bırak 1 tane almaya başladı şimdi. gayet de iyi oldu.

aynı uygulama ingilterede de var. yaptıkları analizde poşet kullanımının çok ciddi oranda düştüğünü tespit etmişler. yakın zamanda da poşet fiyatlarını arttıracaklarmış.
görsel
Bu durumdan anladıgım bizim millet küçük kazıkları sevmiyor.
poşetlerin paralı olması ayrı gereksiz, bu konunun bu kadar büyütülmesi ayrı gereksiz.
" yapılan baskınlarda külliyetli miktarda poşet ele geçirildi " haberlerine zemin hazırlayandır.
Kapitalizmin arada güzel şeylerde yapıyor hissi yaratmaktan öteye geçmeyen saçma uygulaması. Yoksul mahallelerde bu poşetler çöp poşeti olarak kullanılıyordu. Artık daha çok çöp poşeti satılacak. Doğaya bir faydası olacağını sanmıyorum.
Doğru bir uygulama, elinde 20 poşetle dolaşan teyze sayısı yavaş yavaş azalacak ve yer gök poşet olmaktan çıkacaktır umarım birkaç zamana. insanların daha temkinli ve planlı olması ile bir durum avantajlı bir şekilde tolere edilebilir.
her seçim kaçak kat çıkıp, evlerine kanalizasyon yapmaktan imtina eden vatandaşlara çevre bilinci aşılaması umulmakta.
Poşet olayı komple out olmalı.
Almıyorum, elimde taşıyorum.
Ki zaten ufacık bir kızım veriyorlar elime koskocaman uzun bir poşet,kendimi mi yürüteyim poşeti mi yere değmemesi için kaldırayım.
Alış veriş i özellikle market alış verişlerini daha güvenli duruma getirecektir zira daha açarken yırtılan poşetler marketten çıkmadan bile patlayabiliyor. Yere koyunca altı deliniyor vs. Ayrıca insan kendine hakim olmayıp aldıkça alınca elinde 1500 poşet ile marketten çıkmaya çalışmak ayrı bir sıkıntıydı. Eve gelince ben Cüneyt Arkın esprisi yapıp bu ellerle mi diyordum yamuldugu ve kan gitmediği için.
Yıllardır Yurt dışındada bu böyle ama poşet paralıya geçtiğinde kimsenin sesi bile çıkmamıştı.
Enteresan insanlar türkler.
Memleketi suriyelilere bedavaya verir sesi çıkmaz,
Sonrada 25 kuruşluk poşet için bu kadar tantana yapar.
Migros sanal marketten ekstra poşet için arayıp teyit alıyorlarmış.
Kapıda ekstra 25 kuruş için paketleri taşıyan market çalışanlarına hakaret edip bağıran müşteriler olduğu için arıyorlarmış.

Bu toplumda tahminimden fazla ciddi sorunlu, ahlaksız, hazımsız bir sürü ruh hastası insan var. Tepkimizi ortaya koyma usulünü idrak edememiş o kadar cahil bir toplumuz ki, gerekli mercilere ve yetkililere ulaşmak,derdimizi anlatmak yerine asgari ücretle sahada çalışan insanlara tepki göstererek birşeyler elde etmeye çalışıyoruz.

Neye kızıp, sesimizi kime duyuracağımızı bilmeyen bir toplum olduğumuz için bu tepkileri maalesef normal karşılıyorum artık.

Ayni poşetin 4-5 ay önce yarı fiyatına dolduğunu unutup 25 kuruşluk poşeti gündem yapılan yerde 25 kuruşluk düşünme yetisi kalmamış demektir.
Bugün ilk defa milli oldum.
Fairy bulaşık deterjanı, esmer şeker, 5 paket kent n-range black slim sigara 1.5 kilo muz alınıp poşet parası ödendi.
Vatana millete hayırlı olsun, çok heyecanlıyım ve diğer yarışmacılara başarılar diliyorum.
Odeğilde poşet gelirinin bir kısmı devlete aktarılıyor,adamlar sinekten bile yağ çıkarıyor.
Tüketim olarak aşağı ineceği için mantıklı bir olay ama türk halkı sevmez böyle şeyleri.
Sadece her adımını hesap yaparak atan insanları daha çok düşündürmeye itip, geçinmekte zorlanan insanların son yıllarda artış gösterdiği ülkemizde çokta aciliyeti olmayan bir müdahaledir. Halkımız gittikçe agresifleşiyor geçim derdi yüzünden.
Umarım sırf 25 kuruş için geri dönen insanların halide düşünülür.