11. nesil silik.
gitmesine şaşırdım doğrusu
yolu açık olsun.
Vay be bu hanım abla da gitmiş. Bana kalırsa en taşaklı da en bilgili de bu ablaydı. Biraz agresifti radikaldi ama klişeden uzaktı.

Kendisini daha ön planda tutabilirdi ama çok uzun yazıyordu seri takılmıyordu geri planda kaldı. Siyasi olmasına rağmen Birkaç sevdiğim yazardan biriydi.
Sözlüğe girme sebebim olan birkaç yazardan biri. Sözlüğü amacına göre kullanır, bilgili ve hanım hanımcıktır ama çok pis insan bozar.
Tarih hakkında yaptığı paylaşımı sonucu kendisiyle konuşmak isterken mesaj alımına kapalı olmasıyla uzmustur.
Entrylerini yoruma kapaması ve mesaj almaması eleştiriye olan tahammülsüzlüğüyle değil, sözlüğü amacından sapmış şekilde kullanan birtakım insanlarla ilgili olan ve belki de yine bir liberale maruz kalmış yazar.

Dikkat edin, tek tek argümanlayayım derken bile çoğu zaman tekrara, çelişkiye düşmüş ve telkin furyasından kurtaramamış kendini. Yine bir Konuyu doğru ele alamamama durumu, yine bir yalapşap tarih okumasıyla popülizm kasma durumu. Rica ediyorum politik gündem takip etmeyen insan birtakım felsefi telkinler ve retorikle ideolojik bulamaç yapmasın şurada:

"ama "ben liberalim " diyen """bazı insanların""" sağ görüşe yakın olduğu konusunda duyularla edindiğimiz bilgi, ben liberalim diyen her insanın sağ görüşe yakın olduğu konusunda duyularla edinilmiş bir bilgi midir?"

"""bazı liberallerin""" konuşmalarının bu seyirde ilerlediği konusunda duyularla edindiğimiz bilgi, liberalizmi savunan her insanın konuşmalarının bu seyirde ilerlediği konusunda bir bilgi midir?

Retorikten ve "genellemesenize ama ya" yakınmasından başka bir şey yok. Kendi kafamda ölçüp tartarken söylediklerimi, ben bile daha iyi muhalefet yapıyorum kendime. Bunu söyleyen bir kimsenin 1 paragraf aşağıda koskoca bir fraksiyonla ilgili genelleme yapması var bir de. Yine de değineceğim bu genelleme ve "ama sol da böyle böyle" mevzuuna. Tarihi ve söylemleri belirli bir kalıba sokmaya yönelik girişimler evet tehlikelidir, sözgelimi sosyalizm de liberalizm kadar tehlikeli midir? Bu tip ayrımların yapılabilmesi için çok daha incelikli bir biçimde nüanslansdırılmış gerekçelere ihtiyaç vardır fakat bu gerekçelerin "nereden serpilip gelişeceğini" kontrol etmek güçtür. Hakikat ve ideolojik yanılsamayı karıştırmayalım. Sol ve teorik cephanelikli bir muhalefeti karıştırmayalım. Bundan "bir liberal kesinlikle yandaştır" çıkarımı yaptığımı düşünenin aklından şüphe ederim. Böylesi tartışmalardan bıkkınlık geldi, yanlış yarıştıracaksak vikipedi zaten orada, akşama kadar link atalım birbirimize. Çözüm tarihi bir roman gibi ele almak değil, ona ilave anlatılar sunmaktır. Düşüncenin ayrıntılı bir eleştirisine girmek varken "ama siz de böyle böyle" diye ağlanmak, her şeyin kör topal olduğunu, gerçeğin belirlenemez olduğunu telkin etmek zaten kolaydır. Elbette sol propagandalar da iktidarın hileleri tarafından çelinip saptırılmıştır, iktidara malzeme olmuştur. Burada ayrım ve karşı çıkılan nokta liberallerin bunu yaparken muhalif gibi görünmesi ve birçoğunun farkında olarak veya şuursuzca sağcı idare-i maslahatçı çözümlere sığınmasıdır.

"bir fikrin doğruluğuna inanmadığınız için kin ve nefretle sövdüğünüz konusundaki bilgi, fikirlerinizin doğruluğu konusunda bir bilgi niteliği taşımaz. bunu aklınızın bir köşesine kazıyın."

Çok teşekkür ederim önerilerin için. Ama çıkış noktam olan liberallerin çarpık inançları hususunda da bir iki kelam etseydin keşke.

"peki, benzer koşullarda solcu terör örgütlerine, anarşist gruplara sempati beslemeyi yeğleyen insanların türkiye'ye sağladığı kazanımlar neler?"

"peki, sol görüşlü bazı partilerin pkk, dhkp-c vb. solcu, komünist, sosyalist terör örgütlerine kapı açmasının türk halkına sağladığı yarar ne?"

40 yıllık, cılız, pragmatik çağrılar. Evresel reçetelerle dolusunuz zaten. Şu soruları soran bir kimsenin hayırcıları terörist ilan edenlerden bir farkı yoktur. Bu tuz çok koktu artık. Meşhur görecelikçiliğinizi bu noktada da konuşturun o halde? Burada pkk propagandası yapmamı bekliyor, istiyor sanırım. Ben kendime toplumsal inançlarımı bu tür tehlikeli radikal itirazlardan muaf tutan bir tartışma üslubu edindim ve bu başlı başlına ideolojik bir söylemdir. Ve muhatap alınacaksam bunun dikkate alınmasını beklerim.

"bunları söyleyen yazar liberalizm, kemalizm, islamcılık vb. ideolojilere alternatif olarak solculuğu sunmaktan başka ne halt yapıyor?"

Liberal ikiyüzlülüğü derken anlatılmak istenenlerden birini içermektedir bu serzeniş. Evet dünyayı solcu bilgeler yönetsin istiyorum, radikal laiklik uygulanacak bir diktatörlüğe evet. Bu bir tavırdır, gerçeklerle uzlaşmamak ve barışmamaktır. Liberalizm, islamcılık gibi ideolojiler zaten davranırken bu uzlaşmacılık bir şeyin ne olduğunu tekrar etmekten, bir şeyi o olduğu için yaptığımızı söylemekle eşdeğer olduğu için bir şey söylememekle aynı şeydir. Eğer yukarıda bahsettiğim gibi bir tavır söz konusu olmasaydı değişiklik için ne yapacağımızı soranlara karşı söyleyecek çook az şeyimiz olurdu.

Ve rica ediyorum artık. detaylıca tartışmadığınız, tarzını/üslubunu yeterince tanımadığınız insanlara sırf hoşunuza gitmeyen şeyler söylediği için bu kadar kallavi ithamlarla gelmeyin, bundan vazgeçin.
Birkaç bir şey sormak istediğim yazar. Ancak özel mesaj atamıyorum. Bana ulaşırsa müteşekkir olurum.

Edit: tool ve nine inch nails dinlemiş olan bir kadınım.
görsel
görsel
Uzun zamandır yürüdüğüm yazar.

Gel bakayım sen şöyle.
görsel
Tuti i mucize guyem
Ne desem laf degil.

B.k b.k.
"Sen ki tahayyülün imkan sınırlarından aşkın
Ve ancak bu cehetten aşikarsın.
Sen ki mutlak cebrin en hakiki formu
Ve efdalin tüm misallerinden ercahsın."
- f. M. Allofron.
"Gönlüm açılır zülf-i perişanını görgeç
Nutkum tutulur gonce-i handanını görgeç

Ra'nalık ile kamet-i şimşadı kılan yad
Olmaz mı hacil serv-i hıramanını görgeç."

görsel
(bkz: butes/#32385940) Şu entrysinden ötürü yürüyeceğim yazar. Tespiti (eleştirisi) harikulade.
Koparmaya kıyamadım.

görsel
Entirini okudum. Ne halt yazdığını gördüm. Göstericem ben sana ebenin kumasını haberin olsun demek istemiş bence ama anlamazlıktan gelmek de bir tercih şüphesiz, acıları ve zulümleri ikileştiren.
görsel
Twd izlediğini öğrendiğim sevgili değerli biricik yazar.

Fear the walking dead ile açlığımızı bastırıyoruz, sen de gel.
Bu burda kalsın.
görsel
Bence bir çay için.
görsel
Fularını bir köşeye atıp meykap artisliğe soyunmuş yazar.

Bir diğeri için (bkz: amoralist filozof)
501 adet entry girdisini baştan sona okumak istediğim yazar.

Her entrysinde tuhaf bir muziplik, tutku, agresiflik ve bilgi akıyor. Nice olsun yazarlığı.
ilgiyle takip etmeye başladım kendisini.

Saygılar.
Şöyle bir izah girmiş yazar şahanesi.

Oluyor öyle, ben de yazdığım bir entrym sebebi ile ne entry ne başlık silinmediği halde yazdıktan tam 20 gün sonra 10 gün ceza aldım.

Artık ne zaman görürlerse. Bazen 7 saniyede çaylak edip bazen 20 gün sonra cezai işlem uygulanır.

Hayat işte.
görsel
(img:#979946)

tüh kavga etmediler, boşa para verdik o kadar mısıra, benim mısırımın parasını ödeyin sayın yazar..
görsel
Haftalardır mesaj atıp cevap alamayan hazımsızlar tarafından nikaltına sıçılan yazar. Sözlükte feminizme saldırmak ve vatan millet duyarı kasmak kadar kolay bir şey yoktur.

Kendisine özel mesajda da açıkladım. Ben bir ideolojinin her şeyden önce sakat ve çelişkili taraflarını arar, kendi doğrumu yaratırım. Çünkü kategorizeden oyun çağından beri nefret ederim. Örnek vermem gerekirse bayan kadın mevzuu beni o kadar germez. Eleman ise çelişkili taraflarını bulur ve dalga geçerek insan üzerine oynar. Çünkü geneller. Çünkü en kolayı budur.

Ayrıca mesajını fark etmedim kardeş. 10 dakika kalabildiğim yerde ben onu gördüm diye hikaye yazmana gerek yoktu.

Edit: Oha yayvan da demiş şimdi fark ettim sjahhs arkadaş geçen gün sosyal mesaj vericem diye 117 kiloyum dediğim entriyi görmüş galiba. Sakin olun be 60 kiloyum.