bugün

bullfrog yapımı fantastik bir strateji oyunu.

oyunda kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renklerin temsil ettiği 4 ayrı millet olmakta ve bu milletlerin başında birer adet shaman bulunmaktadır. Bu shamanlar hortum, meteor, deprem, volkan patlaması, yol yapma, yol yıkma gibi güçlerle donatılmıştır ve oyun bir hayli eğlencelidir.
seneler sonra bile kendine bağlayabileyen nadir oyunlardan biri.
yıllar sonra az önce yeniden bitirdiğim efsane oyundur. şamanist ırkların savaşıdır. ejderler, büyüler, köleler, savaşçılar ... her bölümde farklı bir gezegeni temizlersiniz, diğer 3 ırkı yok edip tek hakim olursunuz.

yalnız oyunda köleler gay gibidir. üreme evleri vardır ve 3 erkeği eve sokunca ( ileride 5 - 6 erkek de girebiliyor upgradelere göre ) üremektedirler. lakin ortada kadın yoktur.
an itibariyle tekrar bitirilendir. volkan vermesi çok zevklidir. gargoyle verince rakip askerler sağa sola kaçışır ama gargoyle affetmez. bazı bölümlerde ağaç yetmezliği söz konusudur. ağaçlar tekrar büyüsün diye bekler durursunuz. nüfusunuzun çok olması gereken bir bölümdür ve bol bol ev yapmanız gerekir ancak ağaç azdır, iyi hesaplamak gerekir.
1998 yılı oyunu olmasına rağmen hala oynanabilirliği olan nadir strateji oyunlarından biri. hele ki tehlike anlarında duyulan bir çan sesi vardır. hoş bir heyecan verir. şamanınızı seçip tetikte beklemeye geçersiniz. saldırıya uğrandığında ise oraya buraya panikle büyü atmaya başlarsınız.. bıkılmayan oyundur populous.
(bkz: herkesin bir popisi olmalı)
abartmıyorum, şu zamana kadar oynadığım en iyi birkaç bilgisayar oyunundan biri. hatta gördüğüm en "oyun" gibi oyun. mükemmel ötesi. o pagan atmosfer, menünün rahatlığı, oyun sisteminin basitliği her şey on numara. başyapıt. aynı stüdyodan dungeon keeper iiyi de öneririm, benzer hisleri o oyuna da besliyorum.
Savaş başladığında dumtıka dumtıka diye darbuka sesleriyle müzik efekti yapılmış olan oyundur, candır.
bana göre üstünden yıllar geçse de dünyanın en keyifli en az kafa yoran online strateji oyunu. age of empireste ki gibi saçma sapan et altın taş toplama derdi yok. command and conquer deki gibi zırt pırt bina inşa etmeye gerek yok. dozunda bir oyun fakat bir o kadar da zor.
güncel Önemli Başlıklar