bugün

mehmet fuat kitabı. nazım hikmet'in eşi piraye'ye yazdığı mektupları içermektedir.

edit : öncelikle mehmet fuat değil memet fuat. ayrıca kitap tamamen nazım hikmet ran'ın eşi piraye'ye yazdığı mektuplardan oluşan bir derlemedir. memet fuat derlemiştir efendim.*
nazım hikmet in karısına ogluna yazdığı mektuplardan derleme bir kitaptır. nazım hikmet rusya ya kaçınca oglu ve karısı türkiye de kalmış,kedisi vera adında bir kadınla rusya da yasarken karısına mektuplar yazmıştır.
nazım hikmet'in muhtelif zamanlarda piraye'ye yazmış oldugu mektupların derlendiği ve 2 kitaptan oluşan eserdir.. memet fuat derlemiştir.. kitabı okudugunuzda aklınıza şair nazım hikmet degil sokaktaki herhangi bir insan gelmektedir.. özleyen, seven, kıskanan, umutla bekleyen.. herkesin bildiği nazım hikmet elbisesinden sıyrılıp '' insan '' nazım hikmet elbisesi içinde yapılan bir yolculuk adeta bu kitap..
yky'nin nazım hikmet'in eşi piraye'ye gönderdiği tam 581 mektubu bir araya getirmesiyle oluşturduğu kitap.

kaynak: http://rubininki.blogspot...pirayesine-mektuplar.html
nazım hikmet'in eşi piraye'ye cezaevi yıllarında yazdığı mektuplardır. evde otururken kitabı karıştırıp, altını çizmiş olduğum yerleri görünce yeniden hüzünlenmeme neden olan kitap;

edison her şeye rağmen, havasız camın içinde ateşin yanacağına nasıl inanmışsa öyle inanıyorum. 55

geceleri uyku tutmuyor. kabahat sende ! beni uyutmuyorsun. davacıyım senden. 80

ne zaman kavuşacağız ? bir masanın etrafında oturacağız. bir yatakta yatacağız, yan yana dolaşacağız. ben sana güzel yemekler pişirip, harikuleda romanları ne zaman yazacağım.
artık çıkar beni buradan karıcığım. 119

yine ömrümün tek manası var : ziyaret günlerini beklemek. 130
senin istediğin gibi, gıda rejimiyle ucuz geçiniriz. 142

birbirimizi ve bir insan davasını sevebildik. yaşadık diyebiliriz. 143

kafi derecede zulme uğradım, hiç olmazsa mazluma karşı gösterilmesi icabeden sessiz saygıyı göstersinler. üç senedir tek suçum olmadan, hükmü karakuşi ile zindanda çürüyorum. suçsuz olduğumu kanun, hak, namus, adalet mefhumlarıyla uzaktan alakaları olanlar bile biliyor. hal böyleyken, "cezanın tamamen çektirilmesi lazımdır" diye sormadığım suallerin cevaplarını alıyorum. 180

yeni yılımız ümidini, zaferini, kaybetmeden geçsin. sen bir yıl daha gençleştin, suzan bir yıl ihtiyarladı, ben bir yıl daha seni sevdim. 214
çünkü nasıl olursa olsun senin yeşil altın gözlerinin yaşarmasına tahammülüm yoktur. 236

öldüğüm gün hiçbir şeye değil sana hasret gideceğim. 248

Sende affetmeyeceğim şey, mesela benim bir başkasıyla aldatman değil, bunu benden gizlemendir. 269
şu kemal hınzırı yalnız benim görmek istediğim şeyleri mesela 'yüzüne çatıklığın pek yakıştığını' görebiliyor diye adeta oğlana içerleniyorum. 271

piraye hanım ise tek bir cümlede aşkını tanımlar, ifade eder;

"kendine iyi bak sakın benden evvel ölme..." 294
nazım hikmetin hoş bir eseridir. ''hatçem'' diye başlaması da ilk önce beni şaşırtmıştı.
Dunyanin en guzel en mukemmel kadinina dunyanin en guzel askiyla yazilmis gibi hissettiren mektuplardir. Hayaller kurarak okursunuz aska inanirsiniz bu mektuplarla. Sonra pirayeyi gorup demekki sirri guzelligi degilmis dersiniz,sirri karakteri nazima aski! Sonra nazimin yakin arkadaslari hapishane dostlari pirayenin nazima olan askini hic disa vurmadigini anlatir. Demekki ask dersiniz bu dunyanin en buyuk aski olmali! Nazimin pirayeye bu kadar askla yazdigi mektuptan sonra bosanmak icin yazdigi mektubu okuyup demekki ask da degilmis dersiniz.peki nedir bu mektuplarda ici tutusturan sey? Nazimdir kalbi ve samimiyetidir. Cocukca safligi ve masumlugudur.
Nâzım’ın, 1933’ ten 1950’ ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki "çanta" demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevindeyken yapmıştı.
usta nazım, karısına yazmıştır.

“Ben o yazdıklarımı ancak sana yazabilirdim. Çünkü şu kainat denen nesnenin içinde en çok sevdiğim yürek, üstüne en çok titrediğim insan kalbi senin göğsündekidir.”
yapı kredi yayınları'nın, 1000 adet özel ürettiği, acil almam gereken kitaptır. elinde olup satmak isteyen çok büyük sevap işler, saygılarımla.
görsel
görsel
O-O