bugün

çanakkalede sadece kadir usta dan alınır
bayram / yaz / kış / şehir kalabalık veya değil her daim önünde kuyruk vardır
bu adam var iken diğerleri neden hala peynir helvası satmaya çalışır anlaşılır gibi değil
gerçek bir peynir helvası düşkünü höşmerimi ancak para karşılığı yer
ayrıca kimse ile paylaşmam gömer geçerim.
Tapılası tatlıdır iyisi çanakkale de yapılır trakya bölgesinin milli tatlısıdır.
ilk defa çanakkale'de tattığım, fırınlanmışı sevdiğim bir tatlı olmuştur.
(bkz: çanakkale) olum cok ozledim lan
harika bir tatlı lan. evet.
Oyyyşşşş harika müthiş bir şey allahım elim ayağım titredi bak aklıma gelince.
Bunu bulanın billurlarını yerim. Hem de dondurmalı.
Tekirdağ civarında çok meşhurdur.
Çanakkale' ye her gidişimde muhakkak yediğim tatlı. Yok böyle bişey ya harika.
çanakkale, tekirdağ, kırklareli ve edirne'de farklı şekillerde yapılır. ben en çok un helvası gibi parçacıksız olan edirne usulünü severim. ha, ama hepsi de güzel yani...
gece gece pek güzel giden tatlı. mis gibi taze. evet.
irmik helvası kıvamında olan edirne usülünü en çok severim. çok güzel bir tatlıdır.
Yaklaşık olarak 10 senedir falan yemediğim müthiş şey. ağzımın suyu aktı sol frame de görünce* Büyükanneannemin harika yaptığı lezzet.
Yıllardır şehrimde aradığım bulamadığım Çanakkale'de yediğim ve tadını asla unutamadığım harika tatlı...
BiM'den aldığım sarı rengi ve tadının olmamasıyla anacağım yiyecek. Helva demişsiniz bir de bu tadı olmayan şeye. Helvanın kemikleri sızlıyor.
tadı güzeldir.
Enfes bir tatlıdır. Müptelasıyım.
Edirne'de farklı Keşan'da farklı Çanakkale'de farklı şekilde yapılır ama hepsi 10 numaradır. Trakya'nın kötü bir şeyi olur mu hiç?!
çanakkale'de hüsmen diye bir yerin güzel yaptığıdır. saat kulesinin dibinden deniz kenarından devam edin hemen deniz kenarında. evet.
mükemmeldir. oh mis gibi geldi. evet.
kişiden kişiye değişir ben sevmedim peynir yakışan tek tatlı künefe ve cheesecake.
tadı güzeldir lakin pakettekileri almayın, dediğim peynirli tatlı.
Bu entry ti giren arkadaş benim topraklardan belli. Hemşeri bile çıkabiliriz. Yarasın helal olsun. Az bişey kalmıştı evde. Dün gömdüm. Fırınlanmışını tercih ediniz. Afiyet olsun.
yaşadığım şehrin meşhur tatlısı. içinde peynir olduğuna inanamazsınız çünkü hiç peynir tadı alamazsınız. bazı yörelerde ismi höşmerim diye bilinir. bu isim de rivayetlere göre şanlı Çanakkale zaferi zamanlarında bir kadının yapıp eşine cepheye götürdüğü söylenir. hoş mu erim den gelmektedir. Tekirdağ'da en büyük tedarikçisi Tekbaş peynir helvasıdır. Tekirdağ-Çanakkale istikametindeki çoğu dinlenme tesislerinden tedarik edilebilir.
Fırınlanmışı ayrı fırınlanmamışı ayrı bir güzel olan efsane tatlı. Bildiğim kadarıyla koyun sütü ve inek sütü karıştırılarak yapılıyor. Höşmerim ile fırınlanmamışı oldukça benzer. Fakat yinede peynir helvası tercihimdir.