bugün

Malatya'daki Şeker Camii'nin 29 yıllık Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tilgen'den bir söz.

ve eklemiş ki: çünkü zamanında da en iyi develere binerdi.
TALiHSiZ BiR AÇIKLAMA. AMA BUNU NEYE DAYANARAK SÖYLÜYORUM BiLMiYORUM. SADECE GÜNAH DiYE BiRŞEYDEN HABERDARIM O KADAR.
peygamberin yaşadığı dönemde ticaretle uğraşması sebebiyle gerçek olabilecek hadise. Şimdi yaşasaydı yine uğraşır mıydı bilemem. Zaten halamın bıyıkları olsaydı...
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) az ile yetinen bir insandı. Aksi olsaydı Mekkeli müşriklerin yaptıkları teklkifleri kabul ederek davasından dönebilirdi. ibni Mesut der ki: Bir gün Resul-ü Ekremin odasına girdim; hasır üzerinde uyumuş, hasır da mübarek yüzünde iz yapmıştı.
Ya Resulallah, hasırla vücudunuzun arasına sizi koruyacak bir örtü sersek, dedim. Cevap verdiler:
Dünya ile alakam bir ağacın altında bir miktar dinlendikten sonra orayı terk edip giden bir yolcu gibidir.
işte yaşanan, gerçek ve ibret alınması gereken başka bir olay: Hz. Ömer sessizce Efendimizin dinlenmekte oldugu odaya girer. Bir an cevresine göz gezdirir.Tavana asılmıs kuru bir deri parcası,bir torbanın icinde bir kac kg. arpa ve yerde de Hz. Muhammedin üzerinde uyumakta oldugu hurma lifinden örülmüs kaba bir hasır.Bu manzara karsısında aglamaya baslayan Hz. Ömerin hıckırıkları Onu uyandırır.Kalkınca hasırın vücudunda iz yaptıgını, kan oturdugunu gören Hz. Ömer ise omuzları sarsıla sarsıla aglamaya baslar. Hz. Muhammed hayretle sorar:
-Ey Hattab oğlu! Nicin aglıyorsun,
-'Ey Allah'ın Elçisi! Iranlılar imparatorlarını saraylarda yaşatırken,Bizanslılar Kayserlerini lüks ve ihtişama boğmusken sen ki Allah'ın elçisisin... Izın versen de ,biz de seni... Maksat anlasılmıstır.Allah'ın Elçisi gelecekteki halifesinin sözünü hüzünlü bir tebessüm, tatlı bir el ısareti ile keser ve 'Bu dünya hayatı sadece bir eglence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelınce. iste asıl hayat odur. Keske bilmiş olsalardı. '(Ankebut,64) ayetını okuduktan sonra ekler.
-Istemez misin ey Ömer! Dünya onların olsun, Ahiret de bizim.
imam olma koşullarının ağırlaştırılmasının gerektiğini ispatlayan tespittir. çalışan kadın aldatır, peygamberimiz olsa şöyle yapardı gibi abuk tespitlerini cemaate işlemeye çalışan insanlardan din adına bir topluluğa hitab etmeleri beklemek aptallık olur.

(bkz: imamlar çıldırmış olmalı)
(bkz: yakisirdi)
peygamberimiz yaşasaydı imamı allaha havale ederdi.
şeker hoca'nın cümlelerinin içinden seçilen bir söz olabilir. Konuşmanın tamamını bilmek gerekir. Şöyle bir hikayedeki gibi olabilir:

Adamın biri camiye gider. Girer girmez vaaz veren imamın "Eşek anırınca namaz bozulur" ifadesini duyar. Ne anlama geldiğini bir türlü çıkaramaz ve meraktan namazı zor bitirir. Cemaat dağılırken imamı yakalar ve bunun anlamını sorar.

imam gülümseyerek cevap verir "Evladım herhalde sohbetin başında yoktun. Bu, olayın sonucu" der ve olayı anlatmaya başlar:

"Adamın biri çölde namaz kılacak, bir de ne görsün eşeği kaybolmuş. Abdest alacağı su da eşek ile kayıp. Sağa sola bakıp eşeği bulamayınca teyemmüm alır ve namaza durur. Namaza devam ederken birden eşeğin anırmasını duyar. Eşek anırınca, su da eşeğin üzerinde olduğundan dolayi adamın teyemmüm abdesti bozulur."