bugün

uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının 30 dolar (varilinin) civarına düşmesidir.henüz 30 ila 40 dolar arasındadır.

dünya ekonomisindeki daralma ve petrole olan talebin azalması nedeni ile oluşmuş durumdur.

türkiye ekonomisi açısından olumlu bir gelişmedir.
nasıl iştir anlaşılmaz. düşse de ülke olarak zarardayız, çıksa da. kominist mi olsak ne yapsak. ya da rockçı falan, bi şekilde isyanı dile getirmek lazımdır.
değil 30 a 20 ye düşse ne olacakki dediğim durumdur. nasılsa bizim ülkemizde fiyatlara pek bi etkisi olmadığı için. bedave bile olabilir yani.
teğet geçmiştir.
bizi etkilememiştir.
hamdolsun.
ülkeye katkısı şu şekildedir.

petrol ve petrole bağlı ürünlerin ithalatı , türkiye'nin ithalatı içinde büyük pay tutmaktadır.

petrol fiyatlarındaki bu şekildeki bir düşüş türkiye'nin ithalatında ciddi bir azalma meydana getirecektir.

bu durumda cari açığı olumlu etkileyip , türkiye'nin borçlanma maliyetine etki yapabilecektir.yani faizlerde düşüş meydana getirebilecektir.

faizlerde düşüş meydana gelmesi , kamu maliyesini olumlu etkileyebilecektir.
arapları baya etkilemiştir.
şaşalı abartılı otel ada gökdelen inşaatlarına bir süreliğine ara verme kararı alan şirketlerin haberleri bu durumdan ne derece zarar gördüklerinin göstergesidir.
arap yağı artık götüne sürsün durmudur.
libyada çalışmaya başlamışım... 10. gün... başka bi şehre gitmek gerekti, yanımda libyalı bi şoför var sadece... işimizi gördük... geri dönüşte şoför benzin bitti almamız lazım dedi... e alalım dedim... benzinlikte durduk... bende para yok harcırak almadım dedi şoför...göstergeye bakıyorum lamba yanmış... yola bakıyorum... en az 3/4 depo benzine ihtiyaç var... ulan biz de hazırlıksızız.. daha yeni gelmişiz ülkeye ne bilelim adeti... cebimde 10 dinar (yaklaşık 10 ytl)... ben bunları düşünürken kardeşim daldırmış hortumu depoya... bi baktım tak diye attı... aha fulledi herif depoyu... la ne yaptın sen? bak bende 10 dinar var dedim... sırıtarak pompayı gösterdi... pompada 7,5 dinar ( yaklaşık 7,50 ytl ) yazıyo ????????? bi yandan nası ödeyecez derdi ortadan kalktığı için seviniyorum... bi yandan ulan nasıl olur diyorum...
benzinin litresinin 0,15 dinar ( yaklaşık 15 kuruş ) olduğunu öğreniyorum... 2000 motor (benzinli) nissan pick up deposunu türkiyede 2,5 litreye denk gelecek parayla doldurup çıktık.. ben dumur tabi bu arada...
netice itibariyle;
petrol fiyatları ne olursa olsun.. bizde fiyatlar hep yukarı gittiğinden.. bizi pek alakadar etmeyen durumdur..
Kanımca Türkiye'yi pek de etkilemiyecek olaydır. Zira, Türkiye'de benzin fiyatının öenmli kısmını vergi oluşturmaktadır. Bunun dışında, rekabet eksikliğini fiyat üzerindeki etkisi vergi kadar değildir. Dünya'da benzin 10 dolara düşse yine de vergi aynı kaldıkça benzin ve motorin fiyatlarında dramatik düzeltme olmayacaktır.

Rafineri çıkış fiytları:

http://www.tupras.com.tr/file.debug.php?lFileID=1461

Bu da satış istasyonundaki fiyatlar:

http://dbs.epdk.org.tr/BultenArsivi/221220080.pdf
bizim için kısa vade de hiç bir önemi olmayan hadise ne de olsa o indirim dalgası bize ulaşana kadar neptünyum, boryum, toryum hatta geleceğe dönüş filmindeki gibi muz kabuğu ile çalışan araba motorları yapılacağından sakin olunuz.
tüm dünyada etkisi gösterip sadece bizde etkisini uyanık ve iş bilir yöneticilerimiz tarafından göstermeyen indirimdir.

kısacası petrolün düşmesine sevinmeyin, bize faydası yok olsa da izin vermezler buna.
petrol mühendislerinin iş sıkıntısı çekeceğine dalalettir. zira az üretim yapan kuyular kapatılacak, beklemeye alınacaktır. ta ki fiyatlar yükselene dek...
güncel Önemli Başlıklar