bugün

Alırım bi' dal.
Araçtır.
Amaç değil.
kendim için değil ilerde evlatlarıma güzel bir hayat kurmak için kullandığım bir araçtır.
görsel
miktarını etrafıma çaktırmamayı tercih ettiğim şey olarak yaklaşıyorum.

bu sayede gold diggerlardan kendimi korumuş oluyorum.
huzurdur. param olunca huzurla doluyorum. olmayınca karalar bağlıyorum.
sevmiyorum, iğreniyorum önemde vermiyorum sadece araç olarak görüyorum. insanların davranışları yüzünden. mesela adam babam yaşında sırf para için abi çekmesi, alış veriş yaptığım yerlerde padişah gibi karşılanmam, kızların para için yanaşması. devir ye kürküm ye devri.

birde çok para sapıttırıyor insanı karakterin , yürüyüşünü bile değiştiriyor. şarkıda dediği gibi para para varlığı bir dert yokluğu yara.
kolpaçino'da Ekrem abi vurulduktan sonra cevabı verilmiş yaklaşımdır:
+ Sabri abi paralar ne olacak?
- sen götü kurtar, para kolay.
Eğlenmek için araçtır.

Çokta bi anlam yüklememek gerekir.
Benim için en önemlidir.
(bkz: Allah)
benim için araçtır. ne kadar faydalı ve kalıcı şeylere harcarsam o kadar verimli kullanmış sayarım kendimi.
Ne pinti olacaksın ne müsrif, hele ihtiyacı olana yardım ettikçe para bana kolaylıkla her yerden gelir.
(bkz: Para puşta yakışır)
Samimi.
görsel

kıymetlimiissssssssssssssssssssssss şeklindedir.
(bkz: Bobayı zigiyim)

görsel
görsel
para her ülkenin kendine özel, yaşamı devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu bir sistemin düzen sahibidir. ülkenin ekonomik durumuna göre dünya genelinde, ülkelerin para biriminin değeri değişkenlik gösterir. para olmadan yaşamak neredeyse mümkün değildir bu yüzden herkes para kazacağı yollara girmeye çalışır.
paraya olan yaklaşımım, güneşe olan yaklaşımım gibidir. Bakarım ama dokunamam.
ihtiyaç gidermeye yarıyor işte klasik, napalım başka kağıt parçasıyla.
Yaklaşamadığım şeydir, ne zaman yaklaşsam bir kriz, bir değer kaybı.
bu dünyanın anahtarı para, öbür dünyanınki amel.
Paraya yaklaşamıyoruz ki beoloom. Ne yaklaşımı.
yaklaşabileceğim bı param yok.