bugün

başta zamanın geldiği 9 şeydir.

görsel
3(3(sağlık))

tanım: kesinlikle bunlardan biri sağlıktır.
(bkz: iman), (bkz: sağlık), (bkz: aşk)
Guven, saglik, dostluk, sevgi, huzur ve de en onemlisi para parayla satin alinamaz...
--spoiler--
(bkz: geri kalan her şey için mastercard)
--spoiler--
en önemlisi de ailedir.
Şıklardan sadece zaman parayla satın alınamaz. O da zaman makinesi icad olana kadar.
güven ve sadakat.
yetenek.
1) zaman
2) bok (bedava olm)
3) deniz (kamu malı)
4) vatan toprakları
5) ingiltere kraliçesi (paran yetmez yani)
6) einstein (adam öldü)
7) atmosfer
8) karaca ahmet mezarlığı (cıngar çıkarırlar, toptan bi almaya yelten bakim)
9) spor ayakkabılarım (çünkü satmıyorum)
zaman saglik ask mutluluk guven inanc haz huy huzur.
(bkz: benzin)

sadece para yetmiyor artık almaya, yakında götümüzü de isteyecekkler...
başarıyı para ile satın alamazsınız diyen insan sıçmıştır. net.
şeref. şu güzide seçim sürecinde ihtiyaç olduğu görülen yegane şey.
kesinlikle sağlık değildir. paran olmasın sağlığın olmaz. en basit örneği: ibrahim tatlısesgaribana bıçağın yarısı girse ölür kalır. adam head shot yedi yine de bir şey olmadı.

sadece parayla olmuyor oluşu da ayrı. sanırım sağlık tarafsız bölge.
mutluluk değildir. paran varsa mutlu olman çok zor değil. ya da ben çok fakirim.
itibar, güven ve başarının bu dokuz kalemin içinde yer alması tartışmaya açık bir durum.
1 iman

2 zaman

3 sağlıkla içilen bir yudum su

4 asla senden vaz geçmeyecek birinin sevgisi

5 akp oyları

6 kendi kanından bir çocuk (evlatlık alanlara lafım yok)

7 zeka

8 arkadaşlık dostluk

9 komşu

evet parayla satın alınamayanlar bunlardır.
zaman, tek şey yetmez mi?
zaman: araba alacak kadar paran varsa ne otobüs beklersin ne de tabanvaya binersin. uzun sürecek işlerini para ile halledebilirsin, her kapıyı açar.

sağlık: paran varsa sağlıklı beslenirsin, hadi hastalandın tiksindirici devlet hastaneleri yerine özel hastaneye gidersin. hem devlet hastanesinde hem de özel hastanede uzun süre zaman geçirmiş biri olarak, başıma bir şey gelirse diye devlet hastanesinde sürünmeyeyim diye para biriktiririm. en bela hastalıklar da garibanların başına gelir zaten, zengin şanssız olmaz.

huzur: açıklamaya gerek yok ama parası olmadığı için gerçek anlamda bok yiyen insanlar var, hayvan boku. ne saçmalıyorsun.

mutluluk: canın mı sıkıldı, para çözüyor. emin ol çözüyor. pahalı çikolatalar, özel masajlar, geziler vs.

dostluk ve sevgi: maaşıma zam yapan patronu severim ama dostluğa bir şey diyemeyeceğim.

itibar: iş adamı ile işçi aynı itibarı mı görüyor yani? yav he he.

güven: sen şimdi fakir birine mi yoksa zengin birine mi borç vermeyi tercih edersin?

başarı: fakir biri ile zengin birinin imkanları aynı mı amk. sadece okulda gördüğü çarpık eğitimle üniversite kazanmaya çalışanlar da var, şanslı olup özel ders alarak üniversiteyi kazanmaya çalışan öğrenciler de var.

tanım: yanlış önerme.

not: fakirim.

sonuç: zenginin malı..
birisi de sekstir.
sağlık ve zamandır. geri kalan yedisine de yetecektir.
başarı, itibar, sağlık ve huzur maddelerini çıkarınca beşe düşen şeylerdir.

bana toprağı bol olsun sakıp sabancı'yı örnek gösterecekler varsa, benim de göstereceğim örnekler vardır elbet.
sağlık. geri kalan her şey icin mastercard.
kedidir. Kediler 9 canlıymış duyduğuma göre.