bugün

yönetmeni del toro olan fantastik bir başyapıt. filmde ofelia'dan çocukluğunuza dair bazı parçalar bulacaksınız.'' aa bakın fantastik film kesin çocuk filmidir bu''gibi bir ön yargıya kapılırsanız çok şey kaybedeceksiniz. bence film listenize ekleyin.
(bkz: pan ın labirenti)
(bkz: pan s labyrinth)
Çocukken televizyonda sadece bir sahnesine denk gelmiştim ama çok etkilendiğim için vazgeçmeyip arayıp bulmuştum filmin atmosferi çok hoş çocuğun dünyasını yaşıyorsunuz cidden sonunda ise her izleyişimde ağlıyorum *~ spoiler. Spoiler
Eğer gerçeklik duygunuz ağır basıyorsa acımasızca ölümün çaresizliğini sorguluyorsunuz yavaşça sönen gözlerinde elinden kanlar damlarken , masallara inanıyorsanız ailesine kavuştuğu için mutlu oluyorsunuz ...

Masum duyguları hissettiren bir Fransız filmi
+Bildiğin hiç ninni var mı?
-var ama sözlerini hatırlamıyorum.
+olsun ben yine de dinlerim.

(bkz: Long long time ago)
(bkz: javier navarrete)
https://youtu.be/H-fZ_lXnxqQ
Filmdeki ninni çocukluk masumiyetine döndürür
Hüzünlü...
Çok etkileyici ve güzel bir film.
Ayrıca filme ismini veren "pan" yunan mitolojisinde çobanların tanrısı. Üst gövdesi insan, alt gövdesi keçi şekline sahip olup boynuzları da vardır. Zamanında ekho ve Syrinx'e aşık olmuştur. Yazık aşık olduğu periler de kendinden kaçmıştır ve saklanmıştır. Mitolojide perileri kovalayıp durması ve ıssız arazilerde dolaşanların karşısına birden çıkıp onları ürkütmesi ile meşhurdur. Hatta "Panik" de yol açtığı bu ürkü nedeniyle Pan'ın adından türemiş bir kelimedir.
Tekrar tekrar izlerim, bıkmam. Görsel şölen.

Ofelia! Ofelia!
pardonda ne alem bi çocukluğu varmış insanların.
o ne lan korku filmi gibi.
bizim çocukluğumuz oyun dolu, yeşillik, çayır çimen ve sevgi dolu geçti.
bana hiç bi şey vermeyen film.
bir nevi karabasan görüntüleri.