bugün

kafasının, otobüs hareket halindeyken kapısının açılıp yere sürtülmesi gereken, kendini türbanlılara yer vermek zorunda hisseden insandır.

bakıyorum, görüyorum. çok fazla gözüme çarptı dayanamadım sıçayım dedim bu tespiti.

yok arkadaş. orda yaşlı kadın var, kafasına türban takınca ayrıcalıklı mı oluyor, acıyorlar mı ne yapıyorlarsa tutup o gencecik hatuna yer veriyorlar. ulan orda 50 yaşında karı ayakta duruyor. (bu arada ben oturuyorum) sen gidip 30 yaşındaki türbanlı ablaya yer veriyorsun. ayıp çok ayıp.

edit: ne olursa olsun sadee türban takıyor diye birine yer verip, daha yaşlı insanı ayakta tutmak ayıptır. tercih meselesi falan değil saygısızlıktır. aldığı görgü kurallarını irdelemesi gerekir bu insanın.

bak işte varmış ki eksiliyorlar. biliyodum bunu. hahaha. terbiyesizler sizi.

ahaha örümcek kafalı hobitler sizi. anlayamıyorsunuz değil mi ? bakın tekrar diyorum

"yaşlı insan ayaktayken, sırf türbanlı diye daha genç birine yer vermek ayıptır."

burda sözü geçen insan, yaşlıdır. yaşlı olan türbanlıysa -ki buna takılmam- yaşlı olana yer veririm. iki kişi ayaktaysa ikisi de yaşlıysa, kimliklerine bakarım öyle yer veririm.
(bkz: otobüste türbanlıya yer yer veren insan)*
kişinin kendi tercihidir. kendi yetiştirilme tarzının, kültürünün ve değer yargılarının etkisiyle verilmiş bir karardır. eleştirmek yerine anlamaya çalışmak daha yararlıdır.
yer veren erkekse bir ihtimal verir mi lan diye düşünmüş olabilir, tercih meselesi şimdi, adama ne desen boş.
veren kızsa(yer veren yani) bak buna bir şey bulamadım, büyük ihtimal kız değildir.*
kalk teyzeme sen ver yer kapansın bu olay.

(bkz: ishal oldum rıza sürekli sıçıyorum)
kesin laiklik düşmanıdır. gericidir ya da ne bileyim!
yer benim değil mi şaşkoloz diyen insandır. evet başörtülülere ayrıcalık yapıyorum. oldu mu. hatta sizi keseceğiz. [bu içimden geldi ]
tüü ağzını yüzünü sktiğimin davarıdır. niye veriyorsun ki yer türban?? taktığı için insan değil o. başını açan insandır, hele o kapanananlar size ayrı gelicem olm ağzını yüzünüzü dağıtcam.

otbise binmeyin türbanlılar, tespit yaptığını sanan dal sigaralara meze olabilirsiniz. dal sigara means fordçu
otobüste ayakta duran yaşlı kadına "karı" diyen insandan daha insan olduğu kesindir.
türbanlı kişinin oturmadığını görünce afallayacak olan insandır.

istanbulda, kadıköye gitmek için bindiğim otobüste türbanlı kadın kendisine yer veren erkeğin oturduğu koltuk hala sıcak diye oturmamış fakat koltuğun başında bekleyip kimseyi oturtmamış sonra koltuk soğuyunca oturmuştur. savunması ise 'günah'...

galiba bu kadın erkeklerin vücutlarında en mahrem yerlerinde gezdirip dışarı soludukları havayı içlerine çektiklerini bilmiyorlar.
otobüste kimseye yer vermeyen nesile dahil olan biri olarak, türbanlılarında bu kategoriye girdiğini düşündüğümüzde, beni pek enterese etmeyen durumdur.bu yüzden ayakta gitmelerinde bi sakınca göremiyorum.
otobüse binen orta yaşlı düşüncesiz türbanlı kadınların anlamsızca bana yer ver bana yer ver bakışına karşı akıllıca ve mantıklı bir hareket.arabada boş yer yoksa bekle kimse kimseye minibüste yer verkmek zorunda değil ancak ayakta duramayacak haldedir o zaman verilebilir.
kibar insandır . altında başka birşeyler aramak yersizdir..
50 yaşındaki bayana, karı diyebilecek kadar nezaketten yoksun bünyenin, sırf türbanlı başlık olsun diye yapmış olduğu tespitimsidir.

önce kendin nezaket kurallarını öğreneceksin, sonra konuşacaksın.

insanlara saygı duymanın kılığa kıyafe göre olmayacağını, nezaketle kıyafetin alakası olmadığını biri yüksek sesle tekrarlasın da anlamamakta ısrar eden bünyeler, artık anlasın!
sözlükte de otobüste yer vermeyenlere ayar verendir.
direkt böyle olanına rastlamadım ya da fark etmedim. ama iki tercih arasında kalınca türbanlı olanı tercih edene çokca rastladım.
verse bile yer, türbanlı oturmaz; çünkü ayıptır erkeğin poposunun deydiği plastiğe dokunulması caiz dışıdır. ***
edit: neyini eksiledin lan! yalan mı var? böyle insanlar yokmuş gibi eksilemeyin, sinir etmeyin adamı!**
türbanlı insanda yorulabilir, türbanlı insanda yaşlanabilir, türbanlı insanda alışverişe çıkıp poşetlerle otobüse binebilir. bu yüzden türbanlı insanada yer vermek kadar normal bir şey yoktur.
otobüste türbanlı olmayana da yer veren insandır.
terbiyesizdir.öyle şeymi olur?çağdaş, aydın, medeni insanlarız biz türban ne demek?zaten o şöfördedir suç türbanlı hiç otobüse alınır mı?
aynı olayı açık kadınada yaparsa kötü bir durum yoktur.
biraz safça düşünürsek, türbanın kadınları yaşlı göstermesiyle ilgisi olabilir onlara yer vermesinin.
otobüste, ayakta bir yaşlı beklerken türbanlı bir gence yer veriliyorsa bu tercih meselesi falan değil, düpedüz iğrençliktir. o övündükleri örfleri adetleri muhtemelen o anda götlerine kaçmıştır.
(bkz: türbanlıya yer veren otobüs)

yazarın notu: bu entryde hiç bir anlam, ironi vs aramayınız.
(bkz: her türbanlıyı anan mı sandın)
sadece nezaket sahibidir. yer onundur, istediğine o yeri verme hakkı da...