bugün

En kısa tanımıyla enayidir. Kadın ayakta tacize uğramıyorsa, sakat bir pozisyonda, engelli, yaşlı vs. Değilse bu saçmalıktır. Kadın da erkek kadar ayakta durabilir pekala. Şahsen ben 40 yaş altı kadınlara asla yer vermem. Bir keresinde yaşlarını göremediğim 2 çarşaflı kadın binmişti minibüse ve ben en arkada iki kadınla birlikte oturuyordum. En arkanın bi önündeki üçlü koltukta ise bir adam oturuyordu. Baktım kadınlar onun yanına oturamıyor, birisi geldi yanıma oturdu birisi dr ayakta kaldı. Kalktıö hemen ayaktakine yer verdim. Ama şimdi sorsan piimanım. Bildiğin yobazlığa müsamaha göstrtmişim. Siz siz olun sizin kadat dinç birine yer vermeyin. Yer verilmeli kafasındaki kişilere de okkalı bir hassiktir çekin.
Eziktir. Sinsi bir tiptir. Hayatta guvenilmez buna. Am icin bacisini bilr satar.
otobüste yermek konusu vicdan rahatlatma eylemidir sağlıklı, hiç sorunu olmayan birine yer veren kimse hayatın da yaptığı kötülüğü onunla temizleyeceğini sanandır. Şahsen zor durumda olursa yer veririm yoksa asla.
Orospu cocugudur.
Bir defasında çok yaşlı bir beyefendi bana yer vermişti. Beyefendi diyorum çünkü bazı erkeklere veya kadınlara amca teyze gibi hitap sözlerini kullanamıyor insan. O mesajı vücut diliyle veriyorlar size.

Çok dolu değildi otobüs aslında ellerim boştu ve ayakta durabilirdim. Oturanların hepsi genç erkeklerdi ve ayaktaki tek kız bendim. Bir nikahtan döndüğüm için halimde çok gündelik değildi. Bu durumdan rahatsızlık duymuş olacakki yaşlı bey ayağa kalktı.

-buyrun küçük hanım oturun dedi.

Size küçük hanım diye hitap eden böylesi şık ve kibar bir beyefendiye yaşlı da olsa Amca diyemiyorsunuz haliyle. Oturmak istemedim doğal olarak ve:

-lütfen rahatsız olmayın gideceğim yer çok kısa zaten dedim.

-hiçbir istanbul beyefendisi bir hanım ayaktayken oturmaz dedi buyurgan ve biraz tok çıkan bir ses tonuyla.

Otobüsün havası birden gerginleşti Bende oturdum haliyle mevzu uzamasın diye. Arkaya geçti sessizce. Niyetinin gerginlik çıkarmak olmadığını anlayan sadece yaşadığı alıştığı şehri güzelleştiren insana kendisini de güzel hissetiren bir takım görgü ve toplumsal kuralların hoyratça değişmesinden hicap duymuş eski bir istanbul beyefendisinin bir anlık isyanı olduğuna ikna olmuş delikanlılardan biri yer vermek istedi. Ama beyefendi ısrarlara rağmen oturmadı. ineceği durağa kadar ayakta gitti. Sonra düğmeye bastı. otobüsteki tek kız olan bana baktı şapkasına dokunup hafifçe gülümseyerek indi.
kadın hamile, engelli veya yaşlı değilse mevzuyu yavşaklığa vurmaktır.
normalde olması gereken budur aslında. uzun zamandır toplu taşıma aracı kullanmamaktayım. kullandığım vakitse yaşlılara, hamilelere, engellilere, kadınlara yer veririm. yapmamız gereken bu. yozlaşma sürecinde bunu da yitirdik maalesef.
Fordculuk yapan filan varsa yer veririm.
Kız hasta olur kesin bana .
Tişikkirlir sipirmin der

görsel
Sırf kadın olduğu için asla yer vermeyeceğim için ben olmayandır.

Fakat ilginç bir şekilde sayısız kez bir kadına yer vermişliğim vardır.
Pozitif ayrımcılığın dibine vuran erkektir.

Yavşağın önde gidenidir.