bugün

Tab tab siz pandemiyi de o zamandan öngördünüz. Hatta Rusya'nın 3. Dünya savaşını çıkaracağını da
otur oturduğun yerde, gezme senin neyine diyen fiyatlardır. korkunç, bir akrabam beni ziyaret edecekti, bilet fiyatları çok pahalı gelemeyebilirim deyince ısrar edemedim.
şu an mal ve hizmetler de olan fiyatlandırma için nominal değerlerde desek yanlış ifade olmaz.
mal ve hizmetlerin fiyatlandırılmasında reel değerleri ağustos ayı sonrası gibi görmeye başlayacağız.

valla kalabalık hesaba aklım yetmiyor, kuş kadar beynim var. yarın ne olur bilemem ama bu günden daha iyi olmayacağını bilirim.
örn: yemeklerde kullandığım 5 litrelik erken hasat zeytinyağımın fiyatı 525 lira, salata ve soslarda kullandığım ise yarım litrelik şişelerde zeytinyağım ise 125 lira ve 2 yıl kullanacak kadar alıp zeytinyağımı önümüzde ki dönemleri de düşünerek yedekledim.

https://www.nerminhanim.com/

ciddiyim, şu an gerçekten pahalılık yok.

çözüm çare mi?
türkiye'nin başkenti ankara sorusunu iki joker ile bilen tıp fakültesi öğrencisi ve bu soru seyirciye sorulunca %60 sivas erzurum istanbul diyen ülkede üniversite mezunları yurt dışında kargocu garson postacı oluyorsa (eğitimin seviyesi kalitesine bakın) çözüm tartışmak çıkar yol bulmak bile hayalciliktir.
Anasını avradını sikeyim ben o fiyatların. Sabaha karşı sövdürdünüz. Benzin fiyatları çok arttı tamam ama bu kadarı da fazla fırsatçılık. Memlekette her türlü esnaf birilerini sikmeye yer arıyor. Yetti artık!

Bu ülkenin iki önemli kurtuluş reçetesi var:

1. Sığıntıları geldikleri yere siktir etmek,
2. Çok sağlam bir ekonomi planı oluşturup üretime dayalı sisteme geçmek. Dikilen betonlar kemirilmiyor malum.

Bonus olarak da fırsatçı hizmet sektörünün devlet tarafından denetlenmesi şart.
arşa çıkan fiyatlar.
istanbul ankara 350 lira.
ortalama 400 tl olan hala çok ucuz otobüsçülerin hayrına yolcu taşımalşarı durumudur. ben olsam istanbul ankara en az 600 tl yapardım başka türlü kurtarmaz.
Ben tekirdağ'a silivriden 50 tl'ye gittim ve gayet de gidenler vardı.
seyahat etmenin de zorlaştığına işarettir.
Otobüs fiyatı fiyat değil ki önceden uygun oluyor diye uçak yerine otobüs ile giderdik şimdi bir farkı kalmadı.
Artık şaka gibi gelen fiyatlardır. Ankara antalya arası 170 tl en ucuz firmalar. Tabii o da en acayip saatlerdeki otobüsler için.
öğrencileri için bir çözümü belki vardır. birkaç öğrenci birleşip (sakın tek başınıza yapmayın) şehirler arası yük taşıyan kamyon şöförleriyle anlaşıp onlara eşlik edebilir. Toptancı haline gidip bu kamyonların nereye gittikleri öğrenilebilir. yıllar önce kırsal alanda öğretmenlik yapan arkadaşlarımla sık sık kamyonlara otostop çekip ilçeye dönerdik. Şöförler uzun yolda çok sıkılıp yanlarına sohbet edecek arkadaş arıyorlar. Büyük ihtimalle -eğer öğrenciyseniz- sizi bedava gideceğiniz yere götürür, yemekleri siz ısmarlarsınız o kadar.
otostop kültürünün yaygınlaşması gerektiğini gösteren fiyatlardır. keşke ülkemiz her açıdan güvenli bir ülke olsa, insanlar otostop çekmekten korkmasa. odtü öğrencileri kampüs içinde sürekli otostop çekerler.
firmalar arasında çok fiyat farkı var. Ankara Osmaniye arası 250 tl ye de vardı dün, 150 tl ye de. Aslında aynı firmanın bile değişik saatlerde farklı fiyatları vardı. Halbuki yol aynı yol.
cep yakar.
yakıt fiyatları ile orantılıdır.
Birazdan biniyorum...pamukkaleye gitmek için.

Samsun-denizli 480... hep.
Kim Nazilli’den Fatsa’ya gitmek ister ki?
Lüküs hayat. Eskiden uçakla gitmek bir statü göstergesiydi. Uçakla ancak zengin insanlar bir yerden bir yere giderdi. Şimdi otobüsler öyle oldu. Hamdolsun. "Telefonunu çıkar" dayılarından bu konu ile ilgili acil yorum bekliyoruz.
Tekirdağ'a silivri'den 40 TL'ye gittiğim otobüs fiyatlarıdır.
Benzin ,mazot motorin fiyatlarına zam geldikçe o da artacaktır kaçınılmaz olarak.istanbula gitmeyi planlıyorum sadece 1000 lira yol parası .
angara-çorum arası 200 kayme olmuş vahit emmi!!
Kaç gündür ordan oraya geçiyorum.

Ulan 450 den aşağı bilet yok orta mesafe bir yere.
istanbul - ankara 356 tl.
cep yakar. istanbul - aydın arası 770 lira olmuş. daha geçen ay 500 liraydı.

(bkz: oha)
enflasyon düşmedikçe beteri gelecektir.