bugün

murat bardakcı'nın yazısına göre halife abdülmecid efendinin 1920'lerde osmanlının çöküşü üzerine yazdığı risalede geçen söz.

" Halife Abdülmecid Efendi, 1920'li senelerde kaleme aldığı yayınlanmamış risalesine "Osmanlı Devleti'nin çöküşüne sebep olan dertlerin başında, içki gelir. içki, dinen de yasaklanmıştır ve haramdır. Halife çocuğu olan şehzadeler bunu asla unutamazlar ve unuttukları takdirde hem ilâhî emirlere karşı gelmiş, hem de millete ve Osmanlı Hanedanı'na verilmiş olan hilâfet ile saltanata ihanet etmiş olurlar. içki içenlerin hilâfette ve saltanatta hiçbir hakları yoktur" sözleri ile başlıyor. "

http://www.internethaber....en-padisahlar-530254h.htm

edit: beni neden eksiliyorsunuz. gidip halife abdülmecid efendiyi eksileyin.
bir tarihçinin yapabileceği en kötü bir tespitdir.
tespitin murat bardakcıya değil, halife abdülmecid efendiye ait olması ile önem arzetmektedir.
başbakana yalakalanmak için uydurulmuş bokluktur.
Halife abdulmecid'in akp yalakası olduğunu gösterir. Te o zaman ortamı hazırlamış! Ermiş adamdı mübarek...
osmanlıyı bitiren islam diniydi. bunlar değil mi istanbulda deprem olunca allah babamız çok kızdı rasathane açtığımız için hemen yıkalım diye fetva yayınlayan.
(bkz: ayran)
Yeterli derecede doğru olmayan tesbit.
Harem ve acem unutulmamalıdır.
baştan sona yanlış bir tespittir. bilhassa 2. bayezidin içki müptelası olduğunu söylemek çok büyük bir gaflettir. zira 2. bayezid tarihte sofu hünkar olarak anılırdı, o dönem kendisi böyle içki düşkünü olsa idi mutlaka dönemin şeyhülislamları tarafından cezalandırılırdı, gerileme dönemi için net bişey söyleyemiycem, fakat 4. muratın da kötü alışkanlıkları yasakladığını biliyorum, kendisi niye içki içsin diye düşündürür insanı.
bir rivayete gore osmanli, ingiliz, fransiz ve alman meyhanede otururken, "sen icme osmanli bokunu cikariyorsun" seklinde asagilayici yaklasimlarda bulunup ortamlarda atalarimizi hor goruyorlarmis.
osmanlıyı bitiren islamdan ve bilimden uzaklaşmaya başlamasıdır.
osmanlıyı bitiren sistemin çöküşüydü. osmanlı zamana ayak uyduramadı. barcelona ve real madrid gibi. ::))))
osmanlıyı bitiren adıydı. Aynen türkiye ye olduğu gibi.
abdulmecid in yayimlanmamis risalesin de yazan acı Gerçektir. bu gün okudum yazıyı ve yıllardır yanlış bildiğim olay. ben bütün padisahları evliya sanırdım oysa. eğer öyle ise osmanlı ya pek acıma mak gerek.
murat bardakçının tarihi bildiğini ama anlamadığını gösterir.
Velevki öyle peki osmanlıyı bitiren haçlı ülkelerinde "içki" tüketilmiyormuydu yada şimdi dünyanın en ileri ülkeleri amerikada avrupada "içki" yasakmı sorusunu sorduran abdülmecid'in osurmasıdır.