bugün

Yazin kavurucu sicaginda insanin icini serinleten, diger bilimum kola,fanta gibi iceceklerden kat kat saglikli olan has icecek.
durumun ekurisi.
biriyle beraber içince ayrı düşüren içecek.

(bkz: ayran içtik ayrı mı düştük)
üstün türk zekasının yogurda su katarak yaptığı akıl almaz mucizevi içeçek.
yoğurdun muhteşem değişimi. serinletici, rahatlatıcı gaz yapmayan sağlıklı içit.
susurluk'ta ıcılmeden yorum yapılmaması gereken, turkce nın dunya dıllerıne mal olmus gurur duyulası ender kelımelerınden biri.
kesinlikle dünyanın en leziz içeceği.aksini iddia edene ayran içmek nasip olmasın.
içeriğindeki yoğurt bakterilerinin kanser başlangıcını önlediği ve tümör hücrelerinin gelişimini gerilettiği saptanmıştır. lezzetli tadının yanısıra a, b12, d, b2 ve b6 vitaminleri ile protein deposu olduğunu da kanıtlamıştır.*
dünyaca ünlü sahsiyetleri reklamlarına cıkartmaya gerek duymadan da satılabilen, geliri hiç bir orduya gitmeyen rengi gibi barış kokan türk yapımı nefis içeçek
sıcak yaz gunlerı ıcın ıdeal ıcecektır. vucudun kaybettıgı suyu ve tuzu telafı eder. huzur verır, serınletır.
ingilizceye geçmiş nadir kelimelerimizden biridir.
(bkz: ı run)
türkiye deki mc donals larda "abem ayran var mı" diye çok sorulması üzerine, olsun mu tartışması yaşanan içecek.
derin devletin ortaya çıktığı susurluk'un meşhur içeceği.
(bkz: susurluk ayranı)
Yoğurdun sıcaklardan bunaldığı bir anda kendini bir bardak soğuk suya atıp serinlemek istemesi ile başlayıp, yoğurdun zevkten hayli dağılması ve geri toparlanamaması ile sonlanarak ortaya çıkan, homojenmi yoksa heterojenmi olduğu hala köy kahvehanelerinde tartışılan gazsız içecek.
ecnebilerin pek değil hiç sevmedikleri içecek. zaten o salaklar plain yoghurtu da sevmezler.
kola vb. yapay içeceklerle kıyaslanamaz derecede sağlıklı ve lezzetlidir.. vazgeçilmezdir.
sucuk ekmek ve kokoreçin biricik kankaları,
kola yerine tercih etmemiz gereken sağlıklı içecek.
tercih edileni sütaş yada içim ayrandır.
thy'nin ("türk" hava yolları) içecek menüsünde esamesi okunmayan içecektir.

- içecek alır mısınız efendim?
* ben bi ayran alayım
- ayran yok efendim.
* nasıl yani?
- Kola, fanta, sprite, viski,şarap vs vs.
* ya bu "türk hava yolları" değil mi?
- evet
* sanki swiss air'deyiz * adı üzerinde "türk"
- efendim?
* yok bi şey yok! ben şalgam alayım.
- ???
* şaka şaka! su verin, o vardır herhalde?
amerika da yasayan bir yakınımın anlattığına göre,ayran yapmak icin yoğurt aramış ve bulamamış,yoğurtlar genelde meyve yoğurtları ve tatlıymış.neyse en sonunda beyaz yoğurt bulup heyecanla eve gelmiş,ayran yapmış fakat o ne? ilk yudumu hemen tükürmüş.Aldığı o beyaz yoğurt ta tatlıymış.Tıpkı turşu diye satılan şekerlemelr gibi
en fazla yarım saat sonra uyku etkisi yapan içecek. yarım saat önce içtim kendimden bili...
olmadigi takdirde sicmaya tahterevalli ile gidilirse elalemin agzina sakiz eden milli icecek.

edit: tahrevevalli degil, "taht-i revan"mis o. allah allah. serbest cagrisim mi desem, gotunden sallamanin en guzel ornegi mi desem, cocukluk sanrilari mi desem ne desem bilmem ki? oha ya... yanlis anlamanin da bu kadari...
Ayran; yoğurdun tuz ve suyla karışarak oluşturduğu mucizevi soğuk içecek. Homojen görünümlü olup heterojen olan, kendi haline bırakılınca çöken içecek. En meşhur olduğu yer susurluk olup bahane olarak yanında tostu da yediren içecek. (susurluk'ta aslında ayran için durulur ama tost yemeden de olmaz.)
ayran göktürkler tarafından bir sefer sırasında ekşimiş yoğurdun ekşiliğini hafifletmek amacıyla üzerine su eklenmesiyle tesadüfen bulunmuştur.