bugün

bugün bir gerçeği daha su yüzüne çıkartıyorum.

osmanlı tarihinde padişahların istediği gibi yazıldığı doğrudur.
kaldı ki savaşların çoğunu kazanmasının sebebi nüfus idi.
avrupa da cehalet yüksek iken, nüfus ise bir o kadar az idi.
nüfusu az bulgaristanı aldı da ne oldu.
sürekli sarazenlerin ağzında dönüp dolaşan bir laf var.
haçlı seferlerini biz mi başlattık diye.
adamlar da nüfus yok sana karşı birleşmeyip ne yapacak.
1. haçlı seferi başarısız olsa da
2. haçlı seferi büyük başarı olmuştur.
ardından din törpülendi ve yeniden rönesans dönemini yaşadık.
rab isa'ya iman ettik, toptan bağlandık,
papayı sadece dini lider gördük, işimiz rastgeldi.

sonra bu sarazen padişahlarının kadınlara düşkün olduğunu görünce içlerine bir kaç casus gönderip yavaş yavaş sömürdük.
şimdide bu padişahları savunan cahillerle uğraşıyoruz.

padişahın çokta umurundasınız.
hepinizi ezdi geçti.

he birde selaattin eyyubi balonu var.
hasta 16 yaşındaki çocuğa yenilen selaattin daha fazla nüfus ile gelince savaşı kazanıyor.
ardından bunu da ballandıra ballandıra anlatıyorlar.
hâlbuki kudüs hıristiyanların elinde iken daha mutlu yaşıyorlardı.
namus cinayeti selaattin eyyubi den sonra orada türedi.

edit: ben bulgarım çok iyi türkçe bilmiyorum.
konuşabilidiğim kadar konuşuyorum.

görsel
görsel
osmanlı haritası 1915.
başarımızı çekemiyorsunuz. ne dedim ilk başta 1. haçlı seferi başarısız oldu.
osmanlı büyüdü gelişti o na tamam.
ama 2. haçlı seferinden sonra durum bu idi.
mustafa kemal atatürk sağolsun kurtardı ülkeyi.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
görsel
bizans tohumları gene iş başında.
(bkz: entry nick uyumu).

(bkz: beyinsiz fanboy).
bize anlatılandan daha fazlası olduğu doğrudur. tarihte hiç kimse mutlak iyi veya kötü değildir. osmanlı avrupa için topraklarını işgal etmiş, karısını, kızını köle pazarında satmış, insanları rahatlıkla ezmiş bir kabustur. anadolu halkı için ancak vergi zamanı elindekini alan, çocuğunu askere alıp bir daha o çocuğun yüzünü görmediği, ama gücü olmadığı için karşı da duramadığı firavundur. afrikada, arabistanda onu bize katliam yaptı diye nefretle analar vardır.
Osmanli bu topraklari almasa senin koruyacagin topragin olmayacakti guzel kardesim.

görsel
başlığı açan türkçe bilip konuşabilse derdini anlatacak. bunlar hep imam hatip lisesinin yaygınlaşmasının sonuçları; çocuklar ne türkçe biliyor ne arapça biliyorlar doğru düzgün. dil bilmeyince zihinde düzgünce çalışmıyor. bildiğini de anlatamıyor.

düzgünce şöyle anlatayım. osmanlı nın avrupa devletlerine göre güçlü olmasının esas sebebi nüfusunun daha fazla olması idi. avrupa devletleri bol bol çocuk yapmayı başarınca osmanlı da bu avantajını kaybetti. duraklama ve gerileme ve yıkılma dediğiniz dönemleri yaşadı.

gerçi 12 yıl önce okumuştum bu onları.

https://tr.wikipedia.org/...imparatorluğu_demografisi

1520- 11.692.480
1683- 30.000.000
1906- 20.975.345

mesela avusturya macaristan 1910 yılında 51 milyon nüfusa sahip.
https://tr.wikipedia.org/...-Macaristan_imparatorluğu

mesela rusya 125 milyon-1897
http://tipings.com/tr/pages/77437

britanya 480 milyon diyor ama yılını bulamadım. osmanlı nın en kalabalık nüfusu 35 milyon.

çok kaba bir karşılaştırma ama fikir verebilir.
ilber ortaylının yanındayım şu an; o da doğruluyor bu iddiayı.
(bkz: okumadım)
Selahattin eyyubi hasta çocuğa yenilmiş vay mk. O savaştan 6 yıl sonra cüzzamlı kralın hastalığı gerçekten hayatını etkileyecek seviyeye gelmiştir. Ayrıca yanlış anlama da avrupanın her bir yanından gelen seçkin şövalyeler ve tapınakçı, doktor cemaatlerini senin emrine versek başlık bile açmayı beceremeyen sen bile o dönem selahattini yenerdin. Kaybetti dediğin dönemde zaten islam ordusu diye bir şey yok mezhep savaşları almış başını gitmiş mısır fatimileri kudüs frenk krallığıyla müttefiklik antlaşması imzalamış.

Hiç bir ayrıntıyı tarihsel dönemi şartları göz önünde bulundurmadan yorum yapmak ladar salakça bir şey yok. Aynen şunun gibi oluyor; papanın dini otoritesini göz ardı edip "bakın papa tanrının yeryüzündeki gölgesidir sadece tek bir şehre ve bir muhafız alayına sahip olmasına rağmen tüm hristiyan alemini yönetir ve müslümanlar ya da ortodokslar da onu yenememiştir."

Arkadaşın iddiası bu örnek kadar saçma.
Osmanlı'da sağda solda sarık cübbe gezen insanlar çoğunlukta değildi . Üstüne üstlük arapça bir kelime bilmeyen halka cuma hutbeleri hep arapça okundu.
Osmanlinin savaslari kazanmasininin sebebi nufusmuymus. O kadar genis topraklarda 20 milyondan fazla nufus olmadi hic. Ne hikayesi anlatiyonuz amk. Bari yazdiginizi bi arastirin da az mantikli olsun.
Osmanlı tarihini kendine yediremeyen ezik beyanı. Bu tipler yavuz Sultan Selim'in öncesinde de aynıydı zamanında da ve sonrasında da aynı. Bi bitmediniz gitti.