bugün

6331 sayılı is sagligi ve guvenligi kanunu 6. madde uyarınca isveren, mesleki risklerin onlenmesi ve bu
risklerden korunmaya yonelik calismaları kapsayacak nitelikte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmakla yükümlüdür.

ayrıca acil eylem planı, risk analizi ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri" nin tamamlanması gerekmektedir. Bu hizmetleri osgb (ortak sağlik ve güvenlik birimi) ler işverenlere sunmaktadır. osgb seçerken kaliteli bir firma ile anlaşılmalı ve verdiği hizmetin takip edilebilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

bizim osgb firması iş sağlığı ve güvenliği kanunu'ndan gelen bu yükümlükleri yerine getirmektedir.

güvenli bir iş ortamı oluşturmak, iş kazalarını azaltmak ve meslek hastalıklarını önlemek adına osgb lere büyük iş düşüyor.

http://www.bizimosgb.com
Açılımı Ortak Sağlık ve güvenlik birimi olan, iş güvenliği, risk analizi, işe giriş muayenesi vb. hizmetleri veren sağlık birimleridir.

iki gün önce işe giriş için sağlık raporu almam gerekti ve rastgele bir osgb ye gittim. içeri girdim, hemen girişe 2 3 sandalye koymuşlar. Birde lise öğrencisi gibi 112 sağlık personellerinin giydiği kıyafete benzer, sarı renk üniformalı bir arkadaşı görevlendirmişler. Neyse oturdum, işe giriş için sağlık raporu almak istediğimi söyledim ve görevli arkadaş bana sorular sormaya başladı,

adın?
Soyadın?
Yaş?
Son 6 ay içinde hastaneye yattın mı?
kronik hastalığın var mı?

gibi yaklaşık bi 50 sorudan sonra sizi 1 dakika bekleteceğim dedi ve içeri bir odaya gitti. Ben kan tahlili, idrar tahlili, göğüs filmi gibi kontrollerin yapılacağını düşünüyorum ama görevli geldi ve sağlık raporunun hazır olduğunu, doktorun imzaladığını söyledi. Ben bir kaç saniyelik şaşkınlıktan sonra borcumu sordum ve 20 tl ücret ödeyip ayrıldım.

Şüphesiz bu birimler tamamı ile birilerini zengin etmek için kurulmuş. işin kötü tarafı ise siz bu birimlere gitmek zorundasınız ve onları zengin etmek durumundasınız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk "beni türk hekimlerine emanet ediniz" demişti.
ne yazık ki bu kutsal görevi çok yanlış kullanan, o kağıdı önemsemeden ve gereğini yapmadan imzalayan bir çok insanın hayatını tehlikeye atan doktorlar aramızda.
aslında zor bir iş üstlenen işletmelerdir. hem adamı denetleyeceksin, hem istediğini yaptıracaksın ve bunların üstüne para alıp yine hiçbir şeye göz yummayacaksın. zor iş azizim, türkiye şartlarında zor iş.