bugün

ben değil kuzenim tutmuş.
(bkz: Yanacaksınız)
görsel
görsel
oruç müslümanlara ve insanlara farz olduğu için,herkesin üstüne alınmaması gereken bir ibadettir.kişiden kişiye sebepleri değişir,isteyen tutar istemeyen öldüğünde neyi tutar allah bilir.
Aklıma Necip Fazıl 'dan

Ey Şehri Ramazan..
Geldin de gidiyorsun öyle mi ?..
Seni tutmayanlar, sana
tutunamayanlar,
düşünsün sonunu...

sözlerini getiren durum.
inanmıyorum.

Ve butun gun aç kalıp fakiri anlayıp akşam ezanıyla koç ailesini anlamanın mantığı yok hadi gidin vicdan vicdan gezmeyin beyne su gitmediğinden olsa gerek saçmalıyosunuz.
"çünkü" sü müslümanları alakadar etmeyen durum. Banane kardeşim. banamı tutuyorsun yada tutmuyorsun orucu.
ac kalmadanda ac insanlarin halini anlayacak kadar erdemliyim. aksama kadar ac kalsan ne olacak iftarda gotu gobegi yayip domuz gibi yiyorsunuz. oruc, ac insanlari anlamak icin degil sevap kazanmak icindir. kimse kimseyi kandirmasin.
oruç tutmadığım halde hala açım ama saçma bir ibadet sabah yeme akşam hayvan gibi ne varsa ye bir de kimi yerde 20 saat kimi yerde 10 saat.
herkes kendi ibadetinden sorumludur ve inancı/sağlığı ölçüsünde ibadetini yapar. çok şükür ben tutuyorum. bu arada oruç tutmak sadece aç kalmak olmayıp işin manevi yönü çok daha ağırdır. oruç ciddi bir meditasyondur aynı zamanda. açlıktan mutluluk duyurur insana. tam tersi olup asabileşenler genelde işin manevi yönünden çok da haberdar olmayan abilerdir. buna rağmen onlar da farzı yerine getirmenin huzuru içinde olabilirler.
Twitter'da başlatılan bir tag.ikinci sırayı bulmuştu.Tweetlerin Çoğunu tutmayanlar değil tutanlar attı.Tutmayanlardan yazan kişilerin tweetlerini okuyup güldüm.Bir insan bu kadar beyinsiz olmayı nasıl becerebilir yahu?
--spoiler--
aaa sizin haberiniz yok mu e pes yani bilmiyor musunuz;

hayvanlar oruç tutmaz!
--spoiler--
kimi yerde 10 saat kimi yerde 20 saat. Taşak mı geçiyorsunuz ? Tabiki de tutmuyorum !
Oruç tutmuyorum çünkü empati kurmak için aç veya susuz kalmama gerek yok. Fakirlere acıyarak aç kalma eylemi yapacağınıza onlara yardım edin.
Eskiden oruç tutmayanları tek tek tespit edip kapılarına işaret koyardık, zor oluyordu haliyle. Bu hastag işimizi bayağı kolaylaştıracak.
banane ile cevap verilebilir,kişisel bir durumu sanki çok güzel bir haltmış gibi reklam etmek ne kadar uygun.
oruç beni tutuyor.
Kimse de sormuyor bu başlık nasıl böyle açıldı ve hala aynı şekilde duruyor, ve sol frameden bi türlü düşmüyor.
iradedesiz olabilir,zayıf olabilir,hasta olabilir,aklı yerinde olmayabilir.
bir nefis terbiye aracı olarak görülen oruç sonrasında yapılan koca sofradaki iftar sadece 16-17 saatlik bir nefis terbiyesine sebep oluyor. Oysa ki bir ömür nefis terbiyesi hepimiz için gereklidir. toplumların düzeni için oluşturulan bu din ve buna benzer din türevlerinin genel amacı budur. oysa ki dediğimiz gibi bir farkındalık aracılığıyla bunu pekala oruç tutmadan da keşfedebiliriz.
oruç tutmuyorum çünkü antartikadaki müslüman kardeşlerime güneş dogmayacak sahur iftar nedir bilmeyecekler. madem ac olan insanlarin halini düşünmek icin tutuyorlar ben de antartikadaki kardeslerimin halinden anlamak icin oruç tutmuyorum . (bkz: ilahi adaletsizlik)
tutulacak bir şey göremiyorum.
Herkesin orucuna kimse karışamaz.