bugün

Birileri söylediği için bir ibadeti yapmamak inanmıyorsan doğrudur.

Ama söz konusu olan Allah ve kulu. Her ne şartta olursa olsun, birinin söylemesi sonucunda bile olsa o ibadeti yapman daha doğru olurdu. Söz konusu Allaha kulluk olduğunda mağrur fikirleri bir kenara bırakmalı bence insan.

Onlar söylediğinde o ibadeti yapsaydın bence o insanların sana söylemiş olması sadece senin o ibadeti yapmana yardımcı bir faktör olacaktı.

Çünkü kendi kendimizi kandırdığımızı düşünebiliriz ama Allahı kandıramayız. O tüm şartları ve bizim iç dünyamızı bilir. Biz sık sık kendi yapmayacağımız şeyi sanki başka bir faktör yüzünden yapmıyormuşuz gibi suçu başka şeylerin üzerine atarak gönlümüzü ferahlatmaya çalışırız. Ama en derinlerimizde gerçeğin ne olduğunu biliriz. Bunu Allah da bilir.

*bu arada Allaha inanan ama o yokmuş gibi hayatına devam eden, tüm günahları(büyük günahları da zina, yalan vb) adeta o yokmuş gibi işleyen/işlemeye devam eden kişilere Allah ne mesaj vermiş kurandan öğrenmeliyiz gibime geliyor. Hani kalıplara sığmıyoruz ya...
Kim ne derse desin tüm ibadetler Allah için Allah'ın rızası gözetilerek yapılır. Bence ısrarın amacı kötü bir niyet değildir aksine sevabı almaya teşviktir diye düşünüyorum.
Her ne olursa olsun, baskı yöntem değildir.
Evet ağaç yaş iken eğilir sözü ile yola çıkarak çocuklarımızı terbiye edebiliriz, lakin yetişkin bireylerde bu geçerli değildir.

Şahsım adına altını çizerek söylüyorum ki din davettir, farz olanı bildirmekle her Müslüman yükümlüdür!

Ama ısrarcı olmak fayda değil zarardir, Allah (c.c) yaptığımız ve yapacağımız ibadetleri kabul etsin.

Unutulmamalıdır ki tövbe kapısı açıktır, Allah (c.c) hazinesi en geniştir, bağışlamayi sevendir.

Önemli olan pişman olmak, tövbe etmek ve alemlerin rabbine sığınmaktir..
28 yasinda bir muslumanim.
Bu yasima kadar hic oruc tutmadim ve bundan sonra da benden oruc tutacagim beklenmiyordu.
Ramazan ayinin benim nazarimda diger aylardan hic bir farki yoktu.
Diger aylarda ne yapiyorsam ramazan ayindada aynisini yapmaya devam ediyordum.
Alkol iciyordum,zina yapiyordum vs.
Hic bir zaman insanlarin beni koymaya calistigi kaliplara oturmadim.
Bu saatten sonra da oturmayacagim.
Insanlar bu sene oruc tutduguma inanmak istemiyor.
Cunku bu yasima kadar oruc tutmus olsaydim bunu sirf onlar istedi diye yapmis olacaktim.
Bu Allahin zoruna giderdi ve bunu kabul edecegini hic zannetmiyorum.

Soyle dusunun birisi ile bulusmak istemiyorsun ama birileri illa onunla bulusman icin baski yapiyor, isin kotu yani gorusecegin kisi bunun farkinda. Seninle bulusmak istermi ?

Fakat bu kez bilincli bir sekilde bunu benden Allah istedigi icin yapiyorum.
Kimse istedigi icin degil. Allah ile arama kimsenin girmesine musade etmedim ve bundan sonra da etmeyecegim.
Siz de boyle yapin derim.

Allah tuttugumuz oruclari kabul etsin.
oruc tutamayacakların isimlerinin alınması gibi bir baskıdır. kimse oruç tut demez ama bu isim alma telaşı nedir? dairede bulunan kişisayısının yüzde yirmisi kadar yemek çıkart koy. niye isim alıyosun?

baskı budur! bu daha az. daha da artacak dediğimizde gülüyorlardı bu insanlar uzaydan gelmedi diye, işine geldiği gibi hareket eden liboşlara oh olsun da arada yaşlarda yanıyor derdimiz o.
ramazan ayında gidilen internet kafeyi işleten çocuğa gözünüze soka soka sigara içtiği halde çıkarken iyi iftarlar dilemek.*
çok fazla kovboy filmi izleyenlerin ortaya attırdığı trendy baskı tipi. topkapı matbaa merkezinde satılıyor herhalde. gazeteye çıktığına göre...
yalandan dümenden ortaya atılan bir baskı çeşididir. deodorant kutularına da yazarlar artık. böyle reklam bedava ya. kazık kadar adamlar kazık kadar kadınlar da baskıya gelecekse vay halimize. çin mi lan burası baskı maskı? sanki falakaya yatırıyorlar...
(bkz: mahalle baskısı)

eksi editi: kötü bir şey mi söyledim?
inananlara olduğu gibi inanmayanlara da geçerliliği olmayan nereden türediği belirsiz hede.

inanmayan birisini zorlamak ? cidden çok komik. kaldı ki ramazan ayında içki içmek ekstra bi günah yazmıyor kimseye, ki inanmayana normal katsayı ile günah yazsın e kuzum.

ramazan ayı: 11 ayın sultanı, aylardan en mübarek olanıdır. müslüman insanların allah'a kulluk vazifelerini daha iyi yerine getirmek için çaba gösterdiği bir aydır. bu ay süresince müslümanlar nefislerini kontrol altında tutarak oruç tutarlar, allah rızası için.
var olan baskıdır. ancak o baskı bize sökmez. tutmuyoruz arkadaş zorla mı ? inanmadığımız şeyi neden yapalım ? ramazan ayında içki içmek bize gayet normal çünkü ramazan ayı nedir yani ? ben bilmem ramazan falan. varsa baskı kurmak isteyen her zaman açığız. 7/24.
kokoreç ve işkembecilerin kapanmasıyla kendini hissettiren baskıdır. hepsi ramazanda tadilata girerler.
islamiyetin hoş görü dini olduğunu söyleyenlerin, islamiyeti hoş görü dininden cıkarmalarıdır.
realite olan bir baskıdır. lakin türk medyasında da daha ramazan gelmeden bu tür psikolojik baskı haberlerinin de olduğu bir gerçektir ve çoğu zaman oruç baskısından daha ileri düzeydedir. temel kavramların içinin boşaltıldığı, inancın gösteriye dönüştüğü, inanç özgürlüğünün klişe kavramlara hapsedildiği ülkelerde birileri dindar insanlara baskı yaparken birileri de oruç, kurban gibi dini kavramlara doğrudan girişemediği için bu tür baskı yapan kitleleri ön plana çıkarır durur. Osa bu topraklarda yüzyıllar boyu binbir türlü millet ve din özgürce yaşamış, birbirinin inancına da yaşantısına da saygı duymuştur. CHPli yerel idareler ibadethane ve kuran kurus gibi mekanlara ruhsat, imar işlerinde problem çıkarırken, akp yerel yönetimleri de meyhane, bar, pavyonlara benzer taktiği uygular. Netice itibarıyla haklı olanın olmadığı, basanın ve basılanın da her kesimden olduğu bir cennet vatandır türkiye.
bu haberi gören bunu da görmeli;

http://www.ensonhaber.com...ri-utandiran-3-sahne.html

yobaz kelimesini daha doğru anlamında kullanmak lazım.
ülkenin dini olmayabilir lakin, ülkede yaşayan ve ne kadar azımsasanızda küçültemeyeceğiniz ve asla boyun eğdiremeyeceğiniz miktarda müslüman kimliğine sahip(sadece kimlikte yazan değil)(elhamdülillah müslüman) olan insanları ezmek, onları baskı almak adına ortaya atılan hayalden öteye geçmeyen hede.
ülkenin her karış toprağında mitoz bölünen yobazların medyanın da hemen hemen tümünü sahip olduğu gerçeğini görmezden gelen bi' takım provokatörlerin % 1 diye itham ettikleri kesime yamadığı baskı. zira bu ülkenin dini de yoktur, %99'u müslüman da değildir. abarttıkça abartın.
Ramazanla birlikte olmazsa olmaz habercilik klasikleri arasında kendine yer bulacak olan sözde baskıdır. Her sene olduğu gibi pek değerli medyamız bir tane oruç tutmadığı için dövülen çocuk haberi, bir tane mini etekli dolaştığı için laf atılan kız haberi, bir tane de içinde namaz kılınan okul haberi üçlemesiyle bu ramazanı da böyle değerlendirir.
bu ulkenin yuzde 99 u musluman. her sey o 1 lik kisimdan kaynakli. cekemiyorlar hic bir seyi. bu adamlar kendi kendilerini dovuyor. sonra da yandas medyalarda haber cikartiyorlar. buyuk ayipi buyuk terbiyesizlik. sonra da ab insan haklari mahkemesine basvuruyorlar, neymis onlara baski varmis. sen kasinirsan birileri de kasir. her sey o yuzde 1 lik dilimin sonucu.
(bkz: turbanlilara uzayli muamelesi yapmak)
(bkz: carsaf giyenlere ninja muamelesi yapmak)

gibi iddialarla birlikte hayali baskıdır.

hani bu ülkede kötü durumları yapan hep provakatörler bulunur birilerinin kafalarından, hatta bu ülkede insanlar sırf karşı görüşteki insanları kötülemek için dayak yemeyi hatta diri diri yanmayı göze alır ya o bakımından.

(bkz: sen hangi ülkede yaşıyorsun yiğenim)
son on yıldaki gözlemime dayanarak ticaretin geliştiği rekabetin derinleştiği ortamlarda oruç baskısı hava gazı olarak satılıyor. insanlar birazcık alıp gürleyebiliyorlar. lakin ekonomik değerlerin dini değerlerle boy ölçüşemeyecek kadar kömür dağıtılan mecralarda oruç baskısı tam gaz tekme tokat gidiyor. yılların şampiyonu ramazanda kapanırken sanırım 3 senedir ramazanda da açık. ilk açık kaldığı yıl servisin aşırı yavaş olması konuşmayan selam almayan çalışan tavırları varken son sene gayet güleryüzlü gayet ılımlı bir havadaydılar.

Buradan hareketle ekonomik gelişmeye yenik düşen bir baskı çeşididir . paranın imanı olmaz ne de olsa.

(bkz: derdini klişelerle anlatan adam)
yobazların eksi arsızı olmalarını sağlayan savunmalar türetmesine neden olan baskıdır.

iğrençtir, iğrençlerin iğrenç hareketidir.
sadece oruç tutmayanlara değil oruç tutanlara da yapılan baskı. düşüncelere , inaçlara saygı duyulmadığı sürece ve islam dini doğru algılanmadığı sürece yaşanmaya devam edecek olaydır.
(bkz: dinde zorlama yoktur)
Ramazan ayıyla birlikte yaklaşan manevi meşgalelerin ve bunun yanında ibadetlerin bolca konuşulacağı bir sürecin gelişinden hiç de hazzetmeyen grubun söylentisinden ibarettir.
o kadar da değil artık, kimse yemez bu numaraları.
patates baskısı mı lan bu!
baskı falan yoktur ya da bunlar geleneksel irtica haberleri gibi birçok bahane kisvesi altında yok edilmek istenen baskıdır.

aslında haklılar biraz da, sanki biz öyle bir ülkeyiz de sırf inanışları dolayısıyla insanları otel odalarında yakmışız, sanki üniversitelerde öğrenciler oruç tutmadı diye saldırıya uğramış bu ülkede.

kendimiz gibi inanmayan herkese gevur bunlar, ateist bunlar diye tacizlerde bulunulmuş sanki bu ülkede, hatta mum söndü olayı gibi artık beyin yoksunu insanların inandığı hikayeler var da bu ülkede.

hani bunlar bu ülkede olmamış ya, oruç baskısı olur mu hiç. kim inanıyor bunlara!!!

ayrıca sen yine inanmıyorsan bu konudaki;

''tutmayanların rahatlığı, oruç tutmayanların yobazlığından- tahammülsüzlüğü'' gibi saçma sapan düşüncelere bak, demekki gerçek çok da uzakta değilmiş.