bugün

genellikle at, eşek kullanılarak yapılan ulaşımdır.

bu ulaşım kafama takılan bir durum. geçen gün istanbul'dan edirne'ye gittim yaklaşık 3 saat sürdü. şimdi bizim padişahlar bu topkapı'dan çıkıp edirne'ye kaç günde gidiyorlardı acaba? Neyle gidiyordu? bağlantı yolları belli miydi, yoksa rast gele yollar mı kullanılıyordu? ahali hiç şehir değiştirir miydi? dedim ya benim sadece 3 saatimi aldı Edirne peki o zamanda benim gibi birinin canı edirne'ye gitmek istediğinde kaç gününü alıyordu? insanlar keyfine göre çok uzak noktalara gidebilir miydi?(malum pasaport 2. dünya savaşında icat edildi.) bu iller arasında ulaşımı kontrol eden birileri var mıydı? kervan şeklinde insanları bir şehirden başka bir şehre ulaştıran o zamanın kamil koç'ları var mıydı?

ulakların bir mesajı götürmesi ve karşının mesajını da geri getirmesi aylar alabilirken savaşlarda ordular nasıl birbirleriyle anlaşıp aynı mekan ve zamanda karşı karşıya gelebiliyordu? düşünün telefon olmasa çarşıda arkadaşınızla buluşmak ne kadar zor..

yavuz'un mısır seferini düşündüm bir de. binlerce kilometre ve çöl geçmek zorunda kaldı. deniz yolunu kullanmaması neden? orduların bir noktadan bir noktaya ulaşımda hangi hayvanlar kullanılıyordu? bizim ordularımız fil kullandı mı mesela?
yolların güvenliği parametresini de dikkate alması gereken bir inceleme konusu.
bağlantı yolları belliydi. ahali eğer tüccar veya kervansaraycı bir ailedense şehir değiştirebilir. edirne-istanbul arası günde ordu 25-30 km yol alsa 300 km ise 10-12 güne tekabül eder. illerde ulaklar vardı ve bu ulak kuleleri ulaşımı da denetlerdi.

ulak sistemi cengiz han fikrinden yola çıkılarak çok gelişti ve mesafeler kısaldı her 40 kmye bir kule kondu bu fikri sonraki bütün devletler benimsedi.

Yavuz'un donanma kullanmamasının sebebi malum kıbrıs venedik elindeydi ve memlüklerle ortak işbirliği yapmışlardı. yavuz riske atmadı donanmayı karadan gitti.

ordularda at sonradan deve katır gibi hayvanlar vardı. fili Türk devletlerinde sadece timur ve onun devamı babür imparatorluğu kullandı. Osmanlıda yoktu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar