bugün

ciddi derece irdelenmesi gereken evre. ben bunu sizin yerinize yaptın hacı babuşlar.

1. çakmağın cepten çıkarılması.

yakılacak olan sigaranın ardından, cepten çıkarılan çakmak tekrar cebe konmaz. çünkü, tam o sırada birisi daha sigara yakar ve sizden çakmağınızı ister. verirsiniz, geri alırsınız. daha kaybetmediniz.

2. çakmağın masaya konduğu an.

cepten çıkarılıp masaya konan çakmak, artık yok demektir. iyi bir batak, 51 ve poker oyuncusu değilseniz o çakmağın hangi elden hangi cebe girdiğini asla bulamazsınız.

3. beyler çakmak yok mu amına koyim ya?

işte bu cümleden sonra iş işten geçmiştir. ortamda 5 kişi de, 10 kişi de olsa ve her biri bir çakmağa sahip olsa da belli bir süre sonrasında hiç kimse çakmak sahibi değildir. inanılmaz bir gizlilik ile çakmaklar kendilerini resmen imha ederler. kişi başı bir çakmak olan ortamda, hiç çakmak olmaması karşımıza iki varsayım çıkarır ;

1. ibnenin tekinin tüm çakmakları cebe atması.

2. çakmakların kendi kendini imha etmesi. ( doğada bilmem kaç yüzyılda yok oluyorlar )

bu iki varsayımı göz önünde bulundurursak, birincisi daha mantıklı.

o değil, beni bu kadar yazdırdılar ya vay amına koyim ya. işimiz gücümüz yok siktiğimin çakmağı için başlık açıyoruz. öyle yani birader, bakmışsın çakmak yok. bulamıyorsun.
her türlü ortamda yaşanır.gerilim yaratan evredir.
bahsedilen çakmaktan hala bir haber yoktur. üstelik, yeni alınan çakmağın akıbeti de diğer çakmağın akıbetine ortak olmuştur.

(bkz: kibrit kullanmanın gerekliliği)
bir sene içinde her gün sigara alırken yanında çakmak alma durumudur. Ne yaparsan yap önüne geçilmesi çok zordur.
ortamda ilk bi saatten sonra yavaş yavaş gelişip, ilerleyen yavaş bir evre.

önce biri homurdanır, onun çakmağı ali'nin cebinden çıkar. yarım saat sonra ali'nin cebindekiler Veli'nin koltuğunun altından çıkar. 2 saat sonra ortalıkta ne çakmak kalır ne kibrit. muhtemelen sessiz sedasız oturan kamil'in cebindedir 5 tanesi.
Arkadaş Ortamında bulunan Kalem ve çakmak gibi şeylere farkında olmadan el koyuyorum. Evet, o sessiz sedasız oturan kamil benim.