bugün

(bkz: hamidiye alayların önce doğuda ermeniler yaşıyordu)
Geçmişte normal olan olayları, günümüz zihniyeti ile degerlendirmeğe çalışmak gereksiz çaba ve efor kaybından başka birşey değildir. Hele de suanki dünyada o kadar tartışılması gereken konu var iken. Böyle devam edersek şimdiki problemleri de torunlarımızın torunları cozmeğe girişecek. (bkz: kısır döngü)
tamam lan ben kabulum ver batıda baykal gölünden doğuda çin seddine ,kuzeyde sibiryadan güneyde himalayalara kadar olan bölgeyi bir dakika bu ortadoğu bataklığında durursam bir tarafta ermeni bir tarafta suri bir tarafta yunan kim alırsa alsin.
Topraklarına sahip çıkamayanların yorum yapmaması gereken mevzu. Geldik, gördük, yendik. Anadolu’ya sahip olmak istiyorsanız aynı yolu izlemeniz gerekli, çünkü dünyada işler böyle yürüyor.
Komik bi durum.

Edit: gayet komik ağlamayın eksiciler
Afrika'dan yayılıp bütün dünya sadece bizim demek! daha da ötesi küresel ısınmayla, kirlilikle, nükleerle falan dünyanın a... koymak!
görsel
Neyi saçma anlamadım. insan ağaç değil ki illa bulunduğu yere kök salıp ölene kadar orada yaşasın. yaşamsal açıdan daha fazla olanağı olan bir yer görünce gelip yerleşmişler, su içmek kadar doğal bir şey bu.
Rahmetli ozan arif "bu memleket bizim" şiirinde ne güzelde cevap vermiş;

https://youtu.be/1CTcMa5ASwc

--spoiler--
Burası Türkiye, biz de Türk'üz, Türk!
Bu memleket bizim, bu vatan bizim,
Bu toprakta doğduk, burda büyüdük,
Bu memleket bizim, bu vatan bizim.

Bin yetmişbir Malazgirt'ten bir gedik,
Açıp girdik, bu toprağa yurt dedik.
Bedel ise, bedelini ödedik,

Türkiye'ye neden Türkiye denmiş,
Bu isim bu yurda gökten mi inmiş?
Demek ki apaçık bedel ödenmiş!

Bedeli sayısız şehit olmuş can,
Bedeli bayrağı al eyleyen kan,
Ne isterse verdik, bizden bu vatan,

Laz'da benim, Çerkez'de ben, Kürt'te ben,
Bunlar aza, bunlar el kol, Türk beden,
Ağzı olan konuşmasın bilmeden,

Mülayim bulupta Türk'teki huyu,
Kuyu kazmasınlar, ardından kuyu,
Kabarmasın Türk'ün ayranı suyu!

Kimse şaşırmasın, kimse şaşmasın,
Bağrımda barınan, yılanlaşmasın,
Türkiye'de Türk'ün sabrı taşmasın,

Bırakın yılanı, en küçük böcek,
Bu toprakta yaşıyorsa bilecek,
Türkiye Türklerin yurdu diyecek,

Ey Arif bazısı demiyor ama,
Der gardaş, dert etme, hiç düşme gama,
Seve, seve dedirtiriz adama!
--spoiler--
Hayırdır geri mi alacaksın?

Göt ister.
ortaasya'ya da anadolu'dan gittiğimiz için mekanın sahibi geri geldi diye anadolu'yu geri almamız gayet doğal. aynı şeyi italyadan gelip bütün ortadogu'yu ele geçiren romalılar için söylemezler.
(bkz: afrika dan yayılıp burası benim demek)

bilmeyenler için;
fikir birliği olmamış olsa da bazı gruplara göre herkes kuzey afrika / yemen'den dünya'ya yayılmıştır.*

amerikadaki bütün ülkelerin yaptığı ile aynı. zira avrupa'nın da büyük kısmı böyle.
günümüzdeki abd halkının avrupa'dan amerika'ya gitmesi ve yerel halkın nüfusu* %10'un altına düşürmeleri.
veya afrika ve amerikaların kolonileştirilmesi vs.
Çok mantıklı bir eylemdir. Çünkü o orta asyadan gelen kavim, babalar gibi savaşçılığı ile anadolu'yu elde etmiştir. Tarihi belgelerle sabittir. Bu orta asyalı yiğit kavim, Bazıları gibi türkler tarafından zagroslardan getirilip, foşix bizans, buralarda ben senden önce vardım, defol topraklarımdan dememiştir. Bizans'ın ve haçlıların anasını bellemiştir türkler.. Sözde 5000 yıldır devlet kuramayanların türklerin tarihine bakıp azıcık feyz alması gerekmektedir. Terörle falan olmuyor bu işler..
(bkz: kılıç hakkı) ne bekliyordunuz. Şüphesiz Balıkesirli Türktür. akıncı torunudur. Çalışkandır.
Ozellikle dogu ve guneydogu anadolu bizim demektir. Asirlardir orada yasayan devleti olmayan bir milletin topragina cokmektir. Guzel bir eylemdir. Yalniz got yanigi yapar.
"...Bin yetmişbir Malazgirt'ten bir gedik,
Açıp girdik, bu toprağa yurt dedik.
Bedel ise, bedelini ödedik,

Türkiye'ye neden Türkiye denmiş,
Bu isim bu yurda gökten mi inmiş?
Demek ki apaçık bedel ödenmiş!

Bedeli sayısız şehit olmuş can,
Bedeli bayrağı al eyleyen kan,
Ne isterse verdik, bizden bu vatan,
Bu memleket bizim, bu vatan bizim..."

Ozan arif.
Bir yeri yurt bellemek için oradan ot gibi çıkmak gerekmediğinden çok mantıklı beyanattır.

asalak gibi topraklarına gelip geçen türlü milletin boyunduruğunda yaşayacağına, özgürce yaşayacağın yerler fethetmek, savaşmak (yiyorsa), kazanmak, yerleşmek, yayılmak, üretmek, birlik olmak, kardeş olmak, vatanını, milletini bilmek demektir.
Tunç çağından itibaren Türkistan'dan Anadolu'ya göçler yaşanmış olup 1071'den önce Kök Türkler döneminde de gelinmiştir.

Konuyla ilgili haber:

https://www.hamlegazetesi...arihi-yeniden-yazilabilir
insanlık afrika kıtasında doğduğuna göre yalnızca afrika'da yaşayanlar 'burası bizim' deme hakkına sahiptir.
afrika kıtası eskiden bizimdi.
dağdan gelip bağda yaşayanların üzerinde hak iddia etmektir. bir de utanmadan suriyelileri istemezler.
Biz orta asyadan buraya geleli 1000 sene oldu.
Adamlar daha selanik'ten,rumeli'den geleli 100 sene olmadı bizi kovmaya kalkıyorlar
Savaşarak aldığım her karış toprak benimdir.
Birileri gibi el açıp buralar benim demekle olmuyor.
Zagroslardan türkler tarafından getirilip, yallah orta asya bozkırlarına demek kadar facia olmayan durumdur.

Genç Zagroslular rahatsız..
ne diyelim orta asya bizim mi diyelim hani o altın madenlerinin , doğalgaz rezervlerinin olduğu hazar denizinden çin seddine, sibirya'dan hindikuş dağlarına kadar olan bölge.