bugün

sikca kullanilmayan bu deyim, bilmemezlikten gelmek, bilmez gibi davranmak anlamindadir.birde kabul etmemek,geri cevirmek anlaminda da kullanilir.deyimi kullanan kisiye ve ortama gore cozulesi deyimdir.iki ucu boklu degnektir.
omuzlarin kalkindirilmasi ile ilgili bir durumdur. omuz insan vucudunda sagda ve solda yer alan uzuvlardan sadece birisidir. disaridan dikkat ceken bir uzuvdur. olup olmamasi beni ilgilendirmez, ya da dar veya genis olusu. genis omuz kadinlara yakismaz. omzu genis kadina katana diyeni bile duydum, ayipladim.. omuza destek vatka ile yapilir. eger omzu düsükse bir insanin ona vatka yardimci olabilir. vatka cirkindir. ismi bile kotudur, sovyet devlet motoryagi fabrikalarinin da adidir zaten, soguktur. omuzu kaldirmak silkmekten farklidir, cunku vatkalar omuz silkilince duser, ama omuzu kaldirirsaniz vatka dusmeyebilir. omuz kaldirmak vatkasiz ve sicak havada yapilirsa guzel bir egzersiz olabilir. bize beden egitimde yaptirirdi necmi hoca, o da gitti..omuzlar kaldirilir, ama sonrasi belirsizdir..belirsizlik acitir..acidir..