bugün

E-pub boyutuna göre. Kota sıkıntı bu devirde.
Sürükleyeciliğine göre. Ne olursa olsun olay örgüsü sürükleyici değilse okumuyorum amk isterse evrenin klasiği olsun.

Bir soru.
içeriğine ve tavsiyelere göre seçiyorum.
Yazara bakılmasi ve eleştirmenlerin dile getirdiği cümleler önemlidir.

Şu an okuduğum " ustam ve ben " adlı romanı eleştirmenler tarafından eleştirilmiş olsa da elif şafak hatrina okuyorum.

Eleştirmen hep doğru diyecek değil ya.
Benim de fikrim olmalı.
kitabın konusu ve hakkındaki yorumlara göre.
Populerliğine göre. Populerse ve yazarını overrated görüyorsam almam. Klasiklerde böyle bir ayrım yapmıyorum, bir eser yıllar aşıp hala unutulmamışsa okunmaya layıktır.
Kendi ruh halime ve o anki psikolojime uygunsa alıyorum. Bir kitabı okuyacaksam ya içerisinde kendime dair birşeyler bulmalı, yada okuduktan sonra kendime birşeyler katmış olmalıyım.
ilgi alanıma ve kitabı referans eden kişiye göre.
öncelikle yazarına( artık her önüne gelen kitap yazıyor) kitabın konusuna ve roman olup olmadığına.
Kızların sevme oranına göre.
(Yok la, popilaritesine göre.)
Türü ve konusuna göre. Yazarları nedense hep yabancı seçiyorum bende anlamadım. Fakat bazen kapağıda etkiliyor.
Bir bakarsın kapağı hoşuna gitmiştir, bir açarsın kitabı ilk cümlesine vurulursun.

Daha önceden tanıdığın bir yazardır, bekliyorsundur o kitabını.

Bir eleştiri okumuşsundur, yalnızca onun için alır okursun.

Kitap seçmek, o kadar geniş yelpaze içeren seçim biçimlerinden kaynaklanır ki, bazen kendin bile şaşarsın.
Genellikle kitabı almadan önce yazarını araştırırım. Tarzını ve kişiliğini öğrendikten sonra gider kitaplarını araştırır, konusuna göre alırım. Bir başka seçim türüm iste kitabın popülaritesidir.
Yıllar önce, Yazarlar arasında yaptığım ön eleme sonucunda kaliteli bulduğum yazarları bir köşeye koymuştum.

O günden bu yana, Köşeye koyduğum herhangi bir yazarın, tüm eserlerini okumaya çalışırım.
Bu yüzdendir ki, kitap seçmek benim için hep kolay olmuştur.
Köşeye koyduğum bu yazarlar arasında, hangisinin bana daha yakın olduğunu bulmak için hala çaba sarf ederim.

Bunun dışında, kitap konusunda yetkin bulduğum bir insanın önerilerine her zaman Açık olmuşumdur.
Bu da kitap seçmemde etkili oluyor.
kapağına göre tabii ki manyak mısınız.
Ilber ortayli yazmissa okurum abi, roman filan okuyamiyorum, ben oyle bir degisigim yani.
Yazarın siyasi görüşüne göre. Pardon ama sağcı kitabı okunur mu?
Punto büyüklüğü...dür füreyya.
Kitapın içinde masum bir cümle görürsem yapıştırım parayı.
(bkz: paulo coelho)
Yazı Fontuna Göre.
Random.
Arka ozetine bakarim önce sonra da ara ara sayfalarini açıp bir iki cümlesini okurum.
konusuna göre, yalnızca fantastik ve bilimsel kitap okurum, diğer türler hoşuma gitmiyor.
yazarının adı arka sayfa övgü yazıları ve birazda görünüş var tabi.
entelektüel seviyeme göre.