bugün

okul çağındaki sabi bünyelere ebeveynlerce dayatılan tıraş modelidir. berber amcanın en kısa süren tıraşlarındandır.bir berberin 1 saat içinde 15 tıraş yaptığı şahsımca görülmüştür. bir de ezeli rakibi vardır halihazırda (bkz: amerikan tıraşı)

ve googlefight verileri :

okul tıraşı: 558
amerikan tıraşı: 670

the winner is : amerikan emperyalizmi * *
Kızgın okul müdürlerinin ellerine aldığı traş makinasıyla yaptığı, tren yolu şeklindeki saç traşı.
ilkokul yıllarında babanızın sizi berbere bırakıp tembihlediği sözdür okul tıraşı.
peki nedir tam olarak bu okul tıraşı?
arabadan inersiniz,babanız sizi bırakır berbere ve şöyle der "asım yarın okullar açılıyor bak okul tıraşı yap bunun kafasını" der ve gider işlerini halletmek için.yaz boyunca uzamış pöstekileşmiş çocuk saçınız tıraş boyunca kısalmaktadır,tabii bu arada berber tahtası üstünde oturduğunuzu da unutmayın,hani küçüksünüz ya...

derken tıraş biter,beş dakika kadar sonra babanız almaya gelir sizi,berber amcayla politika,ekonomi,işdünyası,globalleşen dünya,küresel ısınma,hayriye hanımın kızının kiminle kaçtığı gibi konular adına birtakım sohbetler yaptıktan sonra eve gidersiniz kafanıza hiç dikkat etmemişsinizdir eve gidip de anneniz size "gelmiş yumurtam vayyyy" diyene kadar,aynaya baktığınızda durum içler acısıdır,kafanız yumurta değil futbol topu kıvamındadır....

ertesi günü okula gittiğinizde manzara daha komiktir,bütün erkeklerin kafası futbol topu gibi,alınlar açık,alınlarda güneş izleri,kafa tepelerinde yarık izleri....

rahat!hazırol!istiklal marşı ve andımız okunurken o açık alınlar parıldar güneşte...
eskiden kullandığımız bir terimdi. berbere giderdik ve nasıl traş olacağımızı bilmediğimiz için berber amcaya;
-okultraşı abi.
der ve onun kendi kafasına göre saçı kısalmasını izlerdik. okul traşı denilen şey saçın arkalar ve yanlarının üç numara üstlerin ise üç numaradan biraz uzun olması idi o zmanlar. şimdilerde hala okul traşı adı altında bir traş yapılıyor mu bilmiyorum?
(bkz: amerikan tıraşı)
kafaya tas konur ve açık kalan herşyer sıfırlanır.
ilköğretim zamanında sıkı sıkı tembihlenen berber, her defasında aynı saç modelini yaptığından, çocuk liseye geldiğinde kendisini adam yerine koymadan "okul traşı" yapan berberin mahallesine bile uğramaz.
daha klasiği, çocuğun başka bir berberde "havalı" amerikan traşı yaptırmasıdır ve bu, baba-erkek çocuk çatışmalarının -genellikle- ilk olayıdır.
şimdi hatırladım da beni annem tıraş ederdi.

berbere para vermemek için.

fakirdik olm biz.

bizim evin damında bi oda var. oraya sandalye çeker ağlaya ağlaya tıraş ederdi beni.
tabiri caize anasını sikerdi saçın.

okula gidince de arkadaşlarım saçımla dalga geçerdi.

annem etti demeye utanırdım.

gerizekalı berbere amerikan yap dedim şunun yaptığına bakın yaaa diyerek geçiştirirdim.

çok koyardı lan o zaman.

şimdi düşünüyorum da ne kadarda malmışız.
Ferit Karahan'ın yönettiği dram türündeki 2021 yapımı Türk filmi.