bugün

9 ocak 2008 adana demirspor trabzonspor macinda adana demirsporlu taraftarların açtığı pankart.
hala mı ulan?

üzerinden otuz üç vakit zaman geçti, dilimde biten tüyleri örmeye başladım, iki zeplin şişirecek kadar nefes harcadım, hala mı takılıyor insanlar şu "hepimiz ermeniyiz" sloganına? artniyetleri bu kadar mı perde indiriyor insanların gözlerine?

basite indirgeyerek yaşadığım örnekler üzerinden tekrar açıklayayım:

katıldığım bir davette, gittiğim bir yemekte..vs tanımadığım ve beni de tanımayan birisi başlarsa ırkçılık yapmaya, atıyorum başlarsa yunanlılara sallamaya, sırf ona bu meydanı boş bulma psikolojisini farkettirmek ve hatasını göstermek için, tamamen insani sebepelrle dikiliyordum karşısına:

"ne diyosun birader, benim annem yunanlı!"

tabii bireyimiz eşekten düşmüşe dönüyor, hatasını anlıyor, benden özür dileyerek hem kendi düşüncelerini olgunlaştırıyor, hem de -her ne kadar biraz da göt korkusundan olsa da- fikirlerini daha tartışılabilir bir platforma sokuyordu.

birisi kürtlere mi sallamaya başladı işkembe-i kübradan, atılıyordum ortaya: "hop, ağır ol birader kürdüm ben!"
birisi iranlılara mı sövmeye başladı, göğsümü geriyordum ortaya: "ne diyon lan sen sibop, persim ben"

peki ben kürt müyüm? değilim... yunanlı mıyım? o da değilim... pers de değilim ermeni de. türküm lan ben, yedi düvelden türk.

burada anlatmak istediğim, insanları hiçbir seçim haklarının bulunmayan ve tamamen doğuştan gelen özellikleri yüzünden bölmeyin, biz de bölünmeyelim. bırakın aynı hastanede yan odalarda doğan iki bebekten annesi ermeni olan annesi türk olanla birlikte kardeş kardeş büyüsün. bırakın, kendi ellerinizle yarattığınız kan davasının çocukları aşkları yüzünden vurulmasın.

ogün samast sizin olsun. alın, tepe tepe kullanın.

emperyalizm'in en büyük mekanizması "Böl-parçala-yönet"'e ve onun maşası Faşizm'e karşı,

Gerçek bölücülere karşı,

tek üstünlüğünü doğuştan gelen özelliklerinden çıkaran acizlik abidelerine karşı;

Bağırmak varken enternasyonelizm diye,

sarılmak varken ırk zehri ile aramıza nifak tohumları serpiştirilen kardeşlerimize

sizin olsun ogün samastlar, haluk kırcılar, abdullah çatlılar.

yeter ki yarınları bize bırakın.