bugün

hakkında pek fazla bilgi olmayan bir kitap. gerçek yeraltı edebiyatı serisinden bir kitap aynı zamanda. bendeki 2004 basım. ayrıntı yayınları'nın yeraltı edebiyatı serisinin henüz daha gençler arasında falan piç olmadığı yıllar. chuck palahniuk kitapları falan daha meşhur değil. araştıran falan varsa 5 yıl önce fight club'da adını görüp araştırmıştır. o devirlerden bahsediyorum. bukowski falan piç edilmemiş, orospu olmamış sokakta, evde, facebook'ta, twitter'da. facebook yok, twitter yok. kitabın kitap olduğu yıllar yani.

kitap octave mirbeau imzasını taşımasına rağmen yazar, yazdığı önsözde, kendisine gelen bir kadının günlüğünü derleyip toplayıp bir miktar edebi nitelik katıp yayınladığını söylüyor. yani aslında kitaptaki olaylar gerçek ve bir kadının başından geçmiş olaylar. adı celestine olmayabilir, çok da umrumuzda değil sanırım.

kitap, şimdiki saçma yeraltı edebiyatı kitapları gibi değil, çevirisi de başarılı gerçekten. tam underground'a uygun kelimelerle çevrilmiş. arada tabii inşallah, maşallah falan diye çevrilmiş ama o kadar da göz ve okuma zevkini bozmuyor. kitapta anlatılanlar ise ilgiyle okunmasını sağlıyor kitabın. ben hiçbir bölümünde sıkılmadım mesela. bunun yanında öyle altı çizilecek, sosyal medya ortamlarında 'bakın ben böyle kitaplar okuyorum' babında paylaşılabilecek mesajları yok. safi bir günlük tadında ki zaten öyle de.

kitaba orada burada denk gelenler -benim gibi- kitap hakkında bilgi almak istediklerinde zorlanmasınlar diye yazdım bunu da. çünkü 20 tl'yi bir kitaba vermekte çoğu insan elbette ki tereddüt edecektir, hele ki 300 sayfalık bir kitaba. ama eğer maddi durumunuz ve zamanınız varsa bence okunması gereken bir kitap.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar