bugün

kesinlikle sinemadan anlamayan birinin eleştirisidir. filmleri beğenilmeyebilir ama oradaki emek aşağılanmamalıdır. çünkü bir planı 10-15 dakika çekmek her yönetmenin harcı değildir. bazı filmlerini ben de beğenmiyorum ama adamın yaptığı işi küçümsemek hiç doğru değil.
ben katılıyorum çok ağır dram filmleri yapıyo,
içersine biraz tuz biber niyetine komedi gibi farklı unsurlar eklese amerikanın oscarlarıyla yarışır, ama gel görki oskar merdivenine kadar çıkarmayıp festival ödülleri alıyo sadece,
yönetmenliği iyi, sağlam film yapıyor ama bizim sinemada tutmuyorki, biraz daha hareketli renkli dramalarla uğraşsa hem daha iyi not alır.
genelde anadolu'nun monoton, sıkıcı hayatını konu aldığı için filmleri aynı şekilde sıkıcıdır. kendisini diğerlerinden ayıran da biraz budur. ayrıca başarılı bir sinematograf da olduğunu düşünüyorum. fakat ses konusuna çalışmalı... her neyse nuri iyidir iyi. bırakın alsın ödülleri türk sonuçta; hem siz tarantino'dan iyi mi bileceksiniz amk....
sanat filmi nedir bilmeyen öküzlerin beynini kemiren olaydır.
haklı olan önermedir. hele üç maymun filmi neydi lan öyle baştan aşağı tren yolu görüntüsü ve tren sesi. bol bol sessiz an, izleyiciye anlamlı gelmesi ümidiyle yazılan saçma diyaloglar falan.
bizim onun filmlerini anlamak için bol boş zamanımız olması ve sanatdan bir sanatçı kadar anlamamız gerek zor iş oda,
sanatdan anlayan arkadaşlara boş zamanlarında bol bol nuri nuri ceylanlı saatlerle dolu festival filmleri dileriz sıkıntıdan patlayana kadar,
adam festival filmleri yapıyor, ne kadar festival filmi palmiyeli ödüller falan alsada bir oscar filmi kadar yankı bulmaz ilgi çekmez,
onun için onun filmleriyle sanatçı arkadaşlar ilgilensin. sinema seyircisi olmak yetersiz kalır sanat filmlerini anlamak için diye düşünüyorum.
Tarkovsky den Çok etkilendiği oldukÇa belli. Ödül alması normal ama özgünlük aÇısından sıkıntı var gibi Görülüyor.
gişe filmleri kalıbından çıkamayanların anlaması beklenmemesi gereken gerçek. adamın film anlatış tarzına, görselliği seçişlerine bakarsanız niye ödül aldığını anlarsınız. işte başta dediğim gibi ekşın yok, aşk yok, seks yok ne sıkıcı dimi!
bencede recep ivedikin alması gereken ödüller akıllıcadır. fransızlar anlamıyor kaliteli sinemadan bizim türkler süper ama.
asıl saçmalık izleyip eleştirememek. film sıkıcı ödül almasın mantığı dar bir mantıktır, bu mantığa göre altın palmiyeyi hızlı ve öfkeli ya da cehennem melekleri falan almalıdır. yine de izlemediğimizi zanneden denyolara cevap vermek adına bir şeyler karalayalım:

kasaba ve mayıs sıkıntısı: nbc'nin uzun metrajlı ilk iki filmi. prodüksiyon yetersizliklerinden dolayı gerek ses, gerekse görüntülerde problemler var, amatör oyuncular biraz geriyor ve belgesel havası katıyor iki filmde de. ama ikisinde de ana hikayede verilmek istenen duygular insana geçiyor.

uzak: filmdeki başrol oyuncusu gerçek hayatta öldüğü için bir türlü elim varmadı izleyemedim.

iklimler: soğuk bir film. erkeklerin hayvanlığını modern düzeyde anlatıyor ama biz basit insanlara dokunmakta başarısız.

üç maymun: gökhan tiryaki'nin müthiş görüntü yönetmenliği dışında önceki nbc filmlerine nazaran daha sarmaşık bir hikaye var bu filmde. fakat hatice aslan ve yavuz bingöl'ün berbat oyunculuğu filmi resmen baltalamış.

bir zamanlar anadolu'da: nbc'nin en iyi filmi. senaryo mükemmel, sonuna kadar sürüklüyor ve sonunda insanın yüzüne tokat gibi çarpıyor. yılmaz erdoğan hariç oyunculuklarda sırıtan yok, özellikle ercan kesal şov yapıyor. içeride ve dışarıdaki festivallerde toplam 30 ödül aldı bu film.

kış uykusu: daha izlemedim.
film deyince sadece vurdulu kırdılı amerikan filmlerini anlayan, aksi takdirde film izlerken çok sıkılan zihniyet açısından bakılırsa tabii ki makul bir yergi.
Sinemadan anlamayan insan beyanıdır. Genelde bu tarz yorumları aksiyon filmleri izleyen ve bol bol türk dizisi izleyen insanlar yapıyor. Neden diyecek olursanız o insanların algısında filmde bir süreklilik olması şart , özellikle diziler öyle bir algı yaratıyor ki bu adamın çektiği planlar bomboş geliyor bu insanlara . Dizilerde sürekli bir hareketlilik sürekli bir konuşma var , insanlar sürekli telefon konuşur , yolda yürürken kendileriyle konuşur , bir deniz kıyısına geçer yarım saat iç sesleriyle konuşur hanginiz gerçek hayatta bu kadar kendinizle konuşursunuz sorarım size ? Bu adam zihnindeki göz ile filmlerini çekiyor , sanat yapıyor .
diye bir şey yoktur.

aksini iddia edenlere katılıyorum ama gülmekten.
Sanat filmini anlamak için sanat birikimine sahip olmak gerekir. Anlamamak normal. Evet.