bugün

ilk mobil işletim sistemi windows mobile'dır ve pda'lerde vardı sadece, ama sözkonusu ilk akıllı telefon ve mobil işletim sistemiyse, nokia 7650 ve symbian'dır. 2000'li yıllara damgasını vurmuştur. o dönemlerden sonra, iosa kadar olan süreçte hiçbir işletim sistemi rakip olamadı symbian'a, tabi ios çıktıktan sonra piyasa yavaş yavaş kızışmaya başladı. samsung'un ve sony ericsson'un akıllı telefon piyasasına girişleri yine symbian'la olmuştur. android denen meret piyasaya çıkana kadar nokia ve symbian açık ara liderdi. uzun yıllar symbian kullanan biri olarak, symbian beni genelde mutlu etmiştir.  ama yazılım geliştiricilerinin azlığı ve symbianın doğası gereği çok fazla uygulama yazılmadı, yazılmak istendi, sisteme entegre edilemedi. symbian'a baktığımızda tuş kilidi, klavye, ekran koruyucu launcher gibi sisteme entegre hiçbir uygulaması yoktur. marketindeki en yeni uygulama 5 yıllık, artık demode olmuş uygulamalardır. android'in çıkışından sonra nokia android'e geçmek yerine n900'le linux tabanlı bir işletim sistemi olan meego'ya yatırım yaptı tabi sonuç hüsran, yetmedi windows mobile'a geçti yetmedi 50 100 mp kameralı telefonlar üretti. olmadı olmadı. nasıl olacaktıki, donanım olarak piyasanın çok gerisindeydi, diger markalar çoktan 1ghz'lik işlemcilere geçmişken. nokia en kral cihazında 600 mhz işlemciler vardı. sonuç olarak nokiayayı microsoft satın aldı. microsoft ilk iş olarak cihazları inceltti. örneğin; lumia 625 ince kibar bi cihaz. iyi ama bu seferde windows tarafında sıkıntılar var. adam akıllı uygulamaların azlığı yine gündemde ne değiştiki nokiada. bence nokia hiç dönemeyecek eski popüleritesine. yinede nokia artık gündemde , kamerasıyla. gerçekten iyi kamerası var nokiaların tabi arkasında yılların tecrübesi ve carzeiss lensleri var. yani bugün, ben telefonla resim video çekmek istiyorum diyorsanız seçilebilir, ama okadar seçenek marka içinde sönük kalıyor nokia. ne olursa olsun nokia çoğumuzun ilk göz ağrısı. sen ne kullanıyorsun diye soracak olursanız note 3 ve gear kullanıyorum.
türkçe'nin dünü, bugünü ve yarını...
41mp kamera nedir amk, aklım almıyor çekilen resimlere falan bakınca hiçde 41mp gibi durmuyor.
5110 ile düne bugüne vurduğu gibi geleceğede damgasını vuracaktır.