3 yildan uzun bir suredir kullandigim telefonumun markasi.. vakti zamaninda nokiagame den kazanmis idim.. o zamanlar her gorenin hayran kaldigi bu telefon simdilerde ne o abi, takoz mu? seklinde gelisen esprilere malzeme olmakta.. zaman gectikce gozden dusen hersey gibi o da insanlarin gozunden dustu tabi.. lakin ben hala onu ilk gunku gibi sevmekteyim ve dunyada onun kadar kullanisli cok cok az telefon oldugu iddiamdan da vazgecemiyorum..
http://www.nctec.co.za/images/nokia_3650.jpg
2 senedir vazgeçemediğim canım telefonum.herkes ona büyük,XL,takoz gibi ifadelerle yaklaşsada çok seviyorum kendisini.
ilk vaktinde fotoğraf çekebilen iki telefondan biri idi.
4mb dinamik hafizasi, ARM9 104MHz islemcisi, mmc destegi, 0.3mp kamerasi bulunan, symbian 60 v1 ailesinden bir telefondur.
ilk çıktığı yıllarda çok konuşulan,geniş ekranıyla dudak uçuklatan ama günümüzde takoz olarak nitelendirilen bana göre kullanışlı bir nokia serisi.

tek sıkıntısı:
yuvarlak tuşları yüzünden başka telefonlardan mesaj çekerken zorluk çektirebilir.
ikinci eli 50 liraya kadar düşmüş telefon.

(bkz: nokia klasiği)
şekil şemali nokia 6630 u andıran, türkiye piyasasına sunulan 7650 den sonra 2. symbian işletim sistemli telefon.
bir tanesini bulup 35 tl * ye aldığım, 2 gb mmc yi takıp kullanmaya başladığım telefon görünümlü kütük. symbian işletim sistemi olması en önemli artısı ki 35 liraya symbianlı telefon bulmak mucizedir.

2 gb kart ile kasma yapmamıştır, 6600 da bu önemli bir sorundur.
2003-2005 arası kullandığım şahane alet. akabinde kendisinin nokia 3660 diye düzgün tuşlara ve 65k renk ekrana sahip kolpa bir versiyonu da çıkmıştır.
dolabımda hala sakladığım, çok sevdiğim telefonumdur. kullanmayı bırakalı 4 sene geçmiş olmasına rağmen, hala çalışır vaziyette ve göreve hazırdır. sanırım en çok onu özlüyorum değiştirdiğim telefonlarım içerisinde.
kendisini en çok sevdiren, bırakması en zor gelen telefondur. takoz onun yanında karınca kalır. nokia'nın ilk kameralı telefonudur*. bluetooth ve kızılötesi desteği vardır. * mp3 çalamaz, ancak symbian sağolsun birçok program sayesinde mp3 çaldırabilirsiniz. oyunları sağlamdır, tuşları bambaşkadır. kendine has bir mesaj yazma stili geliştirme olanağı sunar sahiplerine. başka da kimse mesaj yazamaz o telefonla. ama misal ben, şimdi olsa yine yazarım. 2. bi dil gibi.
symbian işletim sistemine sahip olacağı söyleniyor...

(bkz: oha)
2004 yılında nokia 6600'a param yetmediği için 650 milyon lira vererek aldığım telefonum. bunu 450 milyon lirasını ortaokula giden bir velet olarak tek başıma biriktirmiştim. çok büyük bir kütlesi olduğu için cepte dambıl taşıdığınızı sanırdınız. 12-13 saniye falan video kaydı da yapabiliyordu. baya bir kullandıktan sonra 2011 yılında 30 liraya bir telefoncuya zor bela sattım.