bugün

amerika-kanada sınırının bir bölümünü olu$turan niagara nehri'nde bulunan $elalelerdir. 2 bölümü vardır. 2. bölüm asıl güzel olan bölümdür ve en güzel kanada'dan gözükür. muhtemelen dünyanın en ünlü $elaleler silsilesidir. en büyüğü değildir. kanımca en güzeli de değildir. (bkz: ukte baby) en güzeli için (bkz: viktorya $elalesi)
bir bölümünün ismi viktorya $elalesi, 2. bölümünün ismi de atnalı $elalesidir*.
doğal olmadığını ileri süren ve yapım aşamasını gösteren fotoğrafları gördüğümde çok şaşırdığım şelale. tarihiniz gibi her şeyiniz yapay yahu demiştim.
abartildigi gibi birseye benzemeyen selale yanliz selalinin bir tarafinda amerikalilarin diger tarfinda da kanadalilarin olmasi ve birbirlerini iyi bir sekilde gorebilecek kadar az mesafede olmalari ilginc gelismisti bana
tabuda anlatırken baya kastıran şelale.zorlananlar için;kanlı nigar filmini tarif edip konuya giriş yapabilirsiniz.şelaleyi de anlatıverin artık canım.**
Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168,000 m³ su akar.kuzey amerikanın en büyük şelalesidir.
new york'un kuzeyinde ünlü bir çağlayan.
şelalenin bir tarafı abd; diğer tarafı kanada'dır. 51 metre yükseklikten aşağı dökülür ki ortalama 15 katlı bir binaya tekabül eder. döküldüğü noktada o kadar güçlü bir akıntı yaratıyor ki tekneler ancak belli bir noktaya kadar ilerleyebiliyor.
bir zamanlar isminin türkçeden " ne yaygara" olarak abd ye geçtiği iddaa edilen şelaledir.

(bkz: ben bunu da gördüm)
kulağa harika gelen bir isme sahip şelale.
el değmemiş hali 1679 yılında avrupakaşiflerce bulunmuştur..
http://www.earthcam.com/c...lls/?cam=niagarafalls_str adresinden akışı canlı canlı izlenebilecek şelaledir.
amerika tarafından kanada'ya doğru akan şelaledir.kanada, şelaleyi karşıdan gördüğünden, bu taraftan seyredenlerin amerika tarafından seyredenlere nazaran çok daha şanslı olduğu söylenebilir.kanada tarafında, botla şelalenin çok yakınına kadar gelirken, amerika tarafında ise 8(2005 fiyatı) dolar karşılığında yakındaki kayalıklara inebiliyorsunuz.bundan yararlanmak isteyenlerin her ne kadar yağmurluk verilse de 55 metre yukarıdan akan bir şelalenin altında ıslanmayan yerinin kalmaması muhtemeldir.
türkiye'ye 2008 yılında 26 milyon turist gelirken, kendisini görmeye 25 milyon insanın gittiği kocaman su döküntüsü.
başlığı açtıktan 3 sene sonra gittim gördüm efendim. dedikleri kadar varmış. özellikle çıkardığı gürültü gerçekten gür ve korkutucu.
New york'un kuzeyinde, Manhattan'a amtrak ile yaklaşık 9 saat mesafede olan dünyanın en ünlü şelalelerinden biri. Tam 3 ay geçirdim orada. Sezon temmuz sonu başlar Ağustos ta biter. Haziranda orada olduğunuzda nerede bu insanlar neden kimse yok diyebilirsiniz. Kanada ile sınırdır ve Kanada'nın ışıklı,heyecanlı hayatını,kararmış amerika sokaklarından iç geçirerek izlersiniz. Eğer Kanada vizeniz yoksa iki ülkeyi birbirine bağlayan köprüden geçmeyi denemeyin,Hem kanada ya geçemez hemde Geri döndüğünüzde laf anlatmaya çalışırsınız. ama herşeye rağmen Her insanın görmesi gereken bir doğa harikası, Her ne kadar doğal yapı biraz bozulmuş olsada Yemyeşil çimlere uzanıp suyun sesini dinlemek kadar güzel bir his yok.
96 metreden saniyede 27 bin ton su akan foz do iguacu* selalelerinin yaninda musluktan akan su gibi durur.
Büyüklüğü ile olmasada görünüş itibari ile "ölmeden önce görülmesi gereken yerler" adlı kitapta 2. sırada bulunan yer
Bir dönem ortaya atılmak üzere hazırlanan türk dil tezlerinden en saçma olanında onun da türkçe'den geldiği söylenecekti.

özetle orada bulunan türkler o şelalenin seslerini duyup "bu ne yaygara" ne yaygara..ne yaygara.neyaygara...neyagara..niagara... olmuş.

evet.
ölmeden kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biridir. vapur ile şelale turu bir ayrı güzel ve eğlencelidir. zira sırılsıklam olursunuz.
(bkz: ne yaygara)
insanın ölmeden önce gidip görmesi gereken yerlerden biridir. dakikada yaklaşık yüzyetmişbin metreküp su döküldüğü söyleniyor. niagara şelalesinin en dikkat çekici özelliği olarak yüksekliğinden çok, genişliği ve dökülen su miktarının yoğunluğudur.
(bkz: nik wallenda)adlı cambaz eylül ayında bu şelaleyi havadan bir ip üzerinde yürüyerek geçmeyi planlıyor. bu gösteri için şu anda 32 yaşında olan cambaz çocukluğundan beri çalışıyormuş.
arog filminde cem yılmaz ın esprisine konu olan şelale.
3 saat gibi bir sürede gezmeyi tamamlayabileceğiniz, dünyanın tek geri akan şelalesi. kesinlikle vapur turuna katılın.

bence dünya güzel bir yer dedirten bir şelale.