bugün

daha 2 ay önce avrupa şampiyonu olmuş atletimiz nevin yanıt'a basketbol milli takımımıza verilen primin benzeri bir primin verilmemesidir.

verildiyse de medya'ya yansımamıştır.

(bkz: nevin yanıt)
gelecek 20 ve daha sonraki yıllarda spor dünyamızda başarı patlaması yaşanacağını düşünüyorum ve bu yüzden tez elden prim olayının kaldırılmasını istirham ediyorum.*
hıncal uluç' un gündeme taşıdığı ve sapına kadar haklı olduğu konu. sadece o da değil diğer atletlerimiz de. üstelik onlar ikinci de değil birinci oldu. ama onlara bir kuru teşekkür ve ufak hediyeler.. bu mu adalet? aynı günlerde altın madalya kazanan tek güreşçimize niye bir şey yok. hidayet gibi dilenmediği için mi?
basketbol ve futbol gibi sporların diğer sporlardan ülkemizde ve dünyada daha popüler olmasındadır. basketbol da dünya şampiyonu olunca dünyada getirdiği yankı ve oluşan reklamın onlarca değişik dalda birincilik ödülü dağıtılan atletizm de bir sporcunun bir veya iki dalda aldığı birincilikle aynı etkiyi yapmamasındandır.

tekrar söylemek gerekirse atletizm de onlarca branş ve onlarca madalya var. ancak basketbol da tek şampiyonluk tek ikincilik ve tek üçüncülük var. aradaki farkı bilmem anlatabildim mi.

şimdi örnek verelim. türkiye futbol milli takımının dünya kupasını alması ile tekvando milli takımındaki bir sporcunun olimpiyat madalyasını alması aynı şey mi ? değil tabiki.

birileri aradaki farkı zaten çok iyi biliyor ama işlerine gelmiyor söylemek.
milli formayı giymek bir ayrıcalıktır, ticari kaygı güdülmemelidir. başarılar ödüllendirilecekse başarısızlıklarda bu bağlamda cezalandırılmalıdır. mesela üç tarafı denizlerle çevrili canım ülkemde uluslararası hiçbir organizasyonda dereceye dahi giremeyen yüzücülerimize kürek cezası verilmeli, yine aynı şekilde çeşitli organizasyonlarda elemeleri dahi geçemeyen kayakçılarımıza bizleri daha fazla utandırmamaları adına ülke dışına çıkış yasağı getirilmelidir. uzun lafın kısası, türkiye yi temsilen dahil olunun bireysel yada takım sporlarının hiç birisinde prim uygulaması olmamalıdır, ivedilikle kaldırılmalıdır.
(bkz: Adam hıncal uluç izlemiş beyler)
nevin yanıt maddi manevi lay lay lay demediği içindir.
spor dalının popülerliğine göre verildiği için normal olan bir durumdur.
nevin yanıt'ın başarısından sonra maddi manevi zırvası yapmamasından mütevellit ortaya çıkan hak yeme durumudur.
önce üçlük atmayı da sonrada başbakana yalakalık yapmayı öğrenmesi halinde prim alması* olasıdır.
"sorun yaptığınız şeye bak padişahım çok yaşa desin ve alsın primi" durumudur.

not: çözememişsiniz durumu vesselam
sonuna kadar haklı bulduğum düşüncedir.1.5 milyon tl olmasa dahi en azından başarının bir şekilde ödüllendirilmesi gerekir. geç kalınmış değildir. bugün veya yarın veya bir kaç ay içinde bir şekilde ödül verilmesi halinde giderilebilecek bir yanlıştır.

fakat diğer yandan hatalı gördüğüm yaklaşım hidayet'in başbakanla sohbet etmesi sebebiyle kınanması, geçen seneye kadar kahraman olarak görülen millilerimizin bir anda vatan hainiymiş gibi lanse edilmeye başlanmasıdır. ortada sakat bir düşünce var. ha baştan söyleyeyim. hazineden milli takımımıza böylesine devasa bir tutarın ödenmesini de doğru bulmuyorum. sonuç olarak vergilerden toplanıyor o para. kendi payıma helal ediyorum. her kuruşunu. ama vergi ödeyip de helal etmeyecek kişilerin de olduğunu-olabileceğini düşünüyorum ve yanlış buluyorum.

sonuç olarak eğer basketbol milli takımına böyle bir yardım yapılıyorsa-yapılacaksa, diğer branşlarda bireysel başarı sağlayan milli sporcularımıza da 1.5 milyon olmasa dahi bir yardım yapılması gerekir kanımca.
basketbol kadar popüler olmaması, finishe ulaştığı anda tv başında insanların gol ya da basket diye ayağa kalkmamaları, hatta tv başında hiç kimse olmaması gibi sebeplerden gerçekleşen olaydır.
hidayete ermediği içindir.**
nevin yanıtın çıplaklığındadır.
haşema giyip koşsa idi primi hakkederdi.