bugün

Gemi personelinin bulundukları yatma ve iş yerlerini temizlemeleri, buralarını düzene sokmaları...
deniz kuvvetleri komutanlığı bağlısı kara, hava, suüstü ve sualtı birliklerinde düzenli* yapılan temizlik ve düzen olayı.*
askerlik boyunca neta başı olana dek yapılan temizlik. hele birde gemide askerseniz alabanda şov yaptırırlar adama. 1 metre boyundaki çöp kovasını sabunlu köpükle doldurup iskeleden aşağı boca ederler elinize havluyu tutuşturup köpükleri çekmenizi isterler. aman diyeyim gemiye düşmeyin a dostlar. *
kara kuvvetlerinde bildiğin mıntıkanın deniz kuvvetlerine montelenmiş hali. bir bahriyelinin askerlik yapma sebebidir.
sol framede görünce "noluyo lan" diye tepki vermeme neden olan vakti zamanında 7 ay yaptığım temizlik. alabanda şovlar antalya köpük şovlarını aratmıyordu sağolsunlar, artı bir de tuvalet zımparaları falan olurdu sürtüş olduğu zaman ey gidi, tezkereciyiz artık.
'Eğitim mesai paydos, iş yerleri neta. Arya sofra, arya sofra' anonsunu her duyduğumda küfür etmeme sebep olan olaydı.
usta birliğine ilk teslim olduğum gün, ot yoluyoruz çapa yapıyoruz fırından ekmek almaya gidiyoruz. üst kuralar sürekli "viski seks lahmacun partisi" diye bir şeyden bahsediyorlar. soruyoruz nedir bu diye "aaaşama görürsün torun" diyorlar ser verip sır vermiyorlar. tamam az çok adıyla alakasız birşey olduğunu çözebiliyorum ama meraktandan da ölüyorum. nedir lan viski seks ve lahmacun'u bir araya getirecek eylem?
günlük periyodik sürtüşümüzü tamamladıktan sonra koğuşa çıkıyoruz "haydeeee parti zamanıııı altguralar çömezleer pilastikler dorunlaaaar toplaaaan!!" diye bağırıyor dedelerden biri.

-çıkart çıkart çıkart..dorunlar ayakkabıları montları çıkartın parti var amk. köpükte dans var.. nıaaahahhaaa..

koğuştaki dolaplar valizler ne var ne yok dışarı çıkarılıyor. ranzalar bir tarafa çekiliyor ve kovalarla su getirilip koğuşa boca ediliyor. ama öyle böyle değil ayak bileklerimize kadar su dolu koğuş. bir üst kura elinde bi kalıp sabunla geliyor "vay amk. kesin sikecekler bizi" diye içleniyorum "helal be diyorum sabunu akıl etmiş essahlı adammış" diye düşünürken kasaturayla başlıyor sabunu doğramaya.

koğuşun içi türkbükündeki gece kulüpleri gibi köpük dolu amk. bi görseniz. neyse dedelerden biri hizaya geçiriyor bizi, her şey komutla sağa dön! sola dön! en son çök! komutuyla elimize elimiz geçmeyecek büyüklükte bir bez parçası alıyoruz ve kare kare silmeye başlıyoruz yerleri. bir kareyi sildin öbürüne atlamak yok her şey emirle amk. "doruuun sen niye öndein geri dönün amk." dönüyoruz geri. ileri geri derken gece 3 gibi bitiyor parti. evet bu yapmış olduğumuz işin adı bizim orada viski seks lahmacun partisi idi. deniz kuvvetlerindeki kısaltması ise neta batarya.
Deniz kuvvetlerinde mıntıka anlamındadır. Anlayana kadar hayli zaman geçmiştir.
tertip düzen mıntıka yapma anlamına gelir.
Navy seal kapasitesi olan piyadelerin çok değerli bahriye tarafından sevkedildiği özel görev. Liyakatsizlik toplumumuzun her hücresine islemiş gibi üzücü olarak..
Komutanlar ilk günlerde Neta batarya tamamlandı mı diye sorardı biz acemiler de tamamlandı der geçerdik, ne demek olduğunu usta birliğinde öğrendik. Bildiğin mıntıkaymış.
bursaspor'lu eski bir orta saha oyuncusu...
Gemi personelinin bulundukları yatma ve iş yerlerini temizlemeleri, buralarını düzene sokmaları anlamına gelir.